logo

04 Eylül 2017

HEDEF, FİKİRTEPE’DEN DAHA DEĞERLİ KENT OLUŞTURMAK


facebooktwitter
Recep KENAN
recepkenan@hotmail.com

İBB’nin 1/5000 RNİP’ı çerçevesinde Ataşehir Belediyesi tarafından yürütülen 1/1000 UİP çalışmasında ulaşılan % 65-70’lik oranın bölgenin toplulaşması için yeterli olacağı belirtiliyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Recep Kenan itvhaber.com adına Yenisahra ve kısmen Barbaros mahallelerini kapsayan ve bölgenin dönüşümünü amaçlayan imar çalışmaları ile ilgili araştırma yaptı. Bölgedeki hak sahibi vatandaşların beyanlarından Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek RNİP kapsamındaki alanın en az %65’inin toplulaşacağı anlaşılıyor.

Daha  önce yaptığı açıklamalarla bölgenin Fikirtepe gibi olmasına izin vermeyeceklerinin kaydeden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, yapılacak uygulamalarla bölgenin Fikirtepe’den daha değerli bir kent haline geleceğini ve 1/1000 UİP’nın Eylül’de gündeme geleceği Ataşehir Belediye Meclisi tarafından en geç Ekim -Kasım’da onaylanacağını söyledi.

RECEP KENAN itvhaber.com İÇİN ARAŞTIRDI

Recep Kenan tarafından araştırılan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek RNİP kapsamında yürütülen uygulama imar planı çalışmaları hakkındaki bilgileri  itvhaber.com aracılığı ile siz ilgili okurlarımıza iletiyoruz.

İBB tarafından askıya çıkan, aynı zamanda ilgili kurumlara dağıtımı yapılan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek Revize Nazım İmar Planı (RNİP) kapsamında Ataşehir Belediyesi tarafından 1/1000 ölçek Uygulama İmar Planı (UİP) çalışmalarına başlandı. Hızla yürütülen uygulama plan çalışmasının tamamlanarak Eylül ayında Ataşehir Belediye Meclisi Gündemi’ne gelmesi bekleniyor.

HEDEF, FİKİRTEPE’DEN DAHA DEĞERLİ KENT OLUŞTURMAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, lokal bir bölge olarak tasarlanan; Fikirtepe gibi çok yoğun, yaşanması zor bir alan olmaması istenen Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde, Fikirtepe’den daha değerli kent oluşturmayı hedefliyor.

1/5000 PLANA BAĞLI KALARAK DÖNÜŞÜM

Ataşehir Belediyesi, kendilerine gelen Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek RNİP’nını “üst plana bağlı kalmak” zorunluluğunun da altı çizilerek ve Büyükşehir ile birlikte, onların da olur vereceği, insanları mağdur etmeden bölgeyi dönüştürecek uygulama (UİP) planı hazırlamayı hedefiyle çalışıyor.

“TOPLULAŞTIRMA DA… NEYİ TOPLULAŞTIRIYORSUN?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)nin son zamanlarda imar planı çalışmalarında uygulamaya koyduğu toplulaştırma çalışmasının altının boş oluğu, doldurulması gerektiği ifade ediliyor.

Planda belirsizliklere dikkat çekilerek, altının boş olduğu toplulaştırma uygulamasına, “Toplulaştırma da… Neyi toplulaştırıyorsun? Adadaki mülk sahipleri müteahhitlerle anlaşmazsa / anlaşamazsa ne olacak? Anlaşanlar vaz geçerse ne olacak? Nasıl engel olacaksın?” soruları ve eleştirileri yöneltirken; “Sözleşmede varsa tazminat talep edersin…” ifadeleri ile vazgeçmelerin önünün alınamayacağının altı çiziliyor.

SAĞLIKLI KENTTE YAŞAM HAKKI, MÜLKİYET HAKKINDAN ÖNCE GELİR

Bireyin sağlıklı kentte yaşam hakkının, mülkiyet hakkından önce geldiğine dikkat çekilirken, mülkiyet hakkının korunmasının gereğinin altı çizildiği açıklamalarda, “Kentin düzenlemesi, dönüşümü devlet otoritesi ile yapılmalı, anlaşmalar ile değil… Bireyin, sağlıklı kentte yaşama hakkını dikkate alarak devlete düzenleme hakkı vermiş kanun, anayasa, Avrupa insan hakları sözleşmesi…” görüşleri öne çıkıyor.

İTİRAZLARIN PLANIN UYGULAMA SÜRECİNİ ETKİLEMESİ BEKLENMİYOR

Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek Revize Nazım İmar Planı 15 Temmuz’da 30 gün süreyle kalacağı askıya çıktı. Plan notlarına askı süresince itiraz edilebilecek. Ancak yapılacak itirazların planın uygulama sürecini etkilemesi beklenmiyor. Yenisahra 1/5000 ölçek RNİP’nın askıya çıkması ile birlikte ilgili kurumlara dağıtımı da yapıldı. Bu kurumlardan Ataşehir Belediyesi 1/1000 ölçek Uygulama İmar Planı hazırlıklarına başladı.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Barbaros,Yenisahra, imar planları, bilgilendirme toplantısından

BAŞKAN İLGEZDİ: PLAN EYLÜL’DE MECLİSTE

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi yaptığı açıklamada Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek Revize Nazım İmar Planı (RNİP)’na uygun 1/1000 ölçek Uygulama İmar Planı (UİP)’nını kısa sürede hazırlayarak Eylül’de Ataşehir Belediye Meclisi’ne getireceklerinin ifade etmişti. Başkan İlgezdi açıklamasında, Eylül ayında olmasa en geç Kasım ayında meclisten geçirerek İBB’ye onaya göndermeyi planladıklarını söylemişti.

ATAŞEHİR BELEDİYESİ FİRMALARDAN VERİLERİNİ İSTEDİ

Bölgede “Kentsel Dönüşüm” projesi uygulamak üzere çalışma yürüten inşaat firmaları ile görüşen Ataşehir Belediyesi yetkileri firmalardan, yaptıkları çalışmaları içeren verileri kendilerine iletmelerini istediler. Yetkililer uzlaşılan, sorun olmayan alandaki bilgilerin kendilerine bildirilmesini istiyorlar ki; 1/1000 ölçekli UİP hazırlanırken genel ulaşım ağına göre veriler dikkate alınarak bir an evvel ruhsat aşamasına gelinsin. Bu bilgiler belediyede olmazsa kendi bilgileri kapsamında ve tasarruflarıyla plan hazırlanacağı ifade ediliyor.

TOPLULAŞTIRMA İRADESİ OLMAYAN ALANLAR BİREYSELLE 1.25 (E)’DE KALACAK

Belediye toplulaştırma iradesi olmayan, vatandaşlardan toplulaştırma isteği, talebi gelmeyen alanlarda  toplulaştırma çalışmasını yapmayacak. Bu alanlarda yapılaşma bireysel kalacak ve toplulaştırma gerçekleştirilemediği için de emsal 1.25’te kalacak. Bireysel yapılaşma ile düşük emsalde kalınmaması isteniyorsa 1/ 1000 UİP çalışmalar sırsında toplulaştırma iradesinin belediyeye iletilmesi gerekiyor.

İRADE BELİRTİLMEDİĞİ İÇİN TOPLULAŞTIRILMAYAN, İSTERSE SONRADAN KATILACAK

İrade belirtilmediği için toplulaştırma kapsamına alınamayan alanlardan, sonradan toplulaştırma talebi gelmesi durumunda ise plan tadilatına gidilmek zorunda kalınacak. Bu da mali yük ile birlikte bir yıl civarında bir zaman kaybına sebep oluyor. Alınan bilgiye göre, 1/1000 ölçek Uygulama İmar Planına sonradan toplulaştırma kararı alanlar için notlar konulacak.

VATANDAŞ HEP BEKLİYOR!

Vatandaşların toplulaştırmaya katılmak için önceleri imar planını beklediklerini ifade eden firma yetkilileri, plan gecikince riskli alan ilanı beklendiğini, 1/5000 NİP çıkınca, itirazlar ve plan notları değişikliklerinin öne sürüldüğünü ve gelinen son noktada ise 1/1000 ölçe UİP’nın çıkmasını beklediklerinin ifade edildiği kaydediyorlar

FİRMALAR: PLAN ÇALIŞMASI HIZLANSIN

Firmalar ise belediye yetkilerinden plan çalışmalarının hızlandırmasını içeren talepte bulundular. Firmalar bir süredir kira bedelleri ödüyorlar. Bir kısmı kira bedelini peşin ödemiş. Kira ödeyen firmalar mali yükümlülükten bir an evvel kurtulmak isteniyor.

PLAN EKSİKSİZ UYGULANABİLMELİ

Şu ana kadar toplulaştırma alanı içinde yer almayanların da toplulaştırma alanı içinde yer almalarının sağlanması lazım. Yolda, yeşil alanda, cami alanında ve benzeri kalan mülk sahiplerinin hakları da taşınabilmeli. Bu insanlar mağdur olmamalı. Ayrıca plandaki okullar, parklar, camiler yapılabilmeli. Plan eksiksiz uygulanabilmeli. Bunun sağlanabilmesi için toplulaşmaya katılımın eksiksiz olmasına dikkat çekiliyor.

TOPLULAŞTIRMADA SON GELİNEN DURUM DİKKATE ALINACAK

Ulaşım planlanması, cadde ve sokakların belirlenmesi için toplulaştırmada gelinen son durum dikkate alınacak. Şu ana kadar Yenisahra ve Barabaros mahallesinin plan kapsamında olan alanında %65 – 70’e yakın oranda toplulaştırma doğrultusunda irade beyanında bulunuldu. Buna göre, 30 – 35 gibi bir oranda mülk sahibinin, halen bireysel kalma kararında olduğu görülüyor. Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek RNİP kapsamındaki alanın en az %65’inin toplulaşacağı anlaşılıyor.

ULAŞILAN %65-70 ORAN TOPLULAŞTIRMAYA YETİYOR

Yetkililer ulaşılan bu %65 toplulaştırma oranıyla ve  gerçekleştirilecek imar transferleriyle plandaki donatı alanlarının %75 – 80’inin elde edileceğini ön görüyorlar.  Bu oranla hedef plandaki sosyal donatı alanlarının önemli oranda karşılanacağı belirtiliyor. Kalan “Sosyal Donatı” alanlarının bir kısmını da ferdi parsellerin terkleri ile birlikte tamamlanacağı düşünülüyor. 400 metrekare parsellerin de % 8 terk zorunluluğu var.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Barbaros,Yenisahra, imar planları, bilgilendirme toplantısından

ATAŞEHİR BELEDİYESİ İBB’NİN HAZIRLADIĞI ÜST PLANA UYMAK ZORUNDA

1/1000 ölçek Uygulama İmar Planı (UİP)’nı hazırlayacak olan ilçe belediyesi olan Ataşehir Belediyesi, planı İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) ile uyumlu olarak hazırlamak zorunda. Çünkü 1/1000 ölçek UİP’nı da nihai olarak İBB onaylayacak.

Dolayısı ile Ataşehir Belediyesi planla ilgili düşünce, görüş ve uygulamalarını Büyükşehir ile paylaşmak zorunda. İBB’nin de uygun göreceği, onaylayacağı bir plan hazırlama yönünde ifadeler yer alıyor Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi tarafından çeşitli zamanlarda yapılan açıklamalarda…

0-400 M2’YE 1.25 E, 5000’ ÜZERİ ALANLARDA 2.5 E VE 15 Y İMAR HAKKI VERİLDİ

Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek Revize Nazım İmar Plan (RNİP) notlarında 0 – 400 metrekare parsellerde 1.25 Emsal ve 4 kat veriyor. 400- 1000 arası 1.50 ve 6 kat emsal, 1000 – 2500 arsı 2.20 Emsal, 15 kat ve 2500 – 5000 2.40 15 kat ve  5000 ile üzeri alanlarda 2.5 Emsal ve yine 15 kat yükseklik içeren imar hakkı verilmiş.

TAKS %30’DAN 40’A ÇIKTI

Planda 0.30 olarak yer alan TAKS değeri yapılan değişiklikle 0,40 çıkartılırken doğal zeminden alınan kod altına 2 kata kadar ticari alan imalatı yapılabilecek.

SADECE İSKİ’NİN PARSELİ VE CİVARINA 150 M YÜKSEKLİK

Ticaret alanında da aynı düzenleme yapılmış. Sadece İSKİ’nin parseli civarında eski düzenleme korunmuş. 150 metre yükseklik ve 2 emsal verilmişti Aralık ayında yapılan düzenlemeyle… İSKİ’nin parseline bu hak verilirken sağında solunda birkaç parselin de bu haktan yararlandığı ifade ediliyor.

DİĞER TİCARİ ALANLARDA E: 1.25 – 2

Tuzcuoğlu olarak bilinen Barbaros Mahallesi’nin E5’e yakın bölgeleri ticaret alanında olmasına rağmen, 1.25 Emsal uygulanarak büyük bir adaletsizliğe imza atılmış oldu.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Barbaros,Yenisahra, imar planları, bilgilendirme toplantısından

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
944 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

HEDEF, FİKİRTEPE’DEN DAHA DEĞERLİ KENT OLUŞTURMAK” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  HEDEF, FİKİRTEPE’DEN DAHA DEĞERLİ KENT OLUŞTURMAK
  http://www.itvhaber.com/hedef-fikirtepeden-daha-degerli-kent-olusturmak-2.html
  #AtaşehirBelediyesi #Barbaros #Battalİlgezdi #Dönüşüm #İBB #İmarPlanı #itvhaber #KentselDönüşüm #RNİP #Toplulaştırma #UİP #Yenisahra #Makale

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sanki kredi mi vereceksin?

  06 Mayıs 2018 Yazarlar

  İki yıl kadar oluyor. İzmir Güzelbahçe Kent Konseyi toplantısına katılmıştım. Ben biraz aceleciyimdir. Beklemeyi de bekletmeyi de sevmem. Yine her zamanki gibi erken gitmiştim. Beklerken daha önce tanışmadığım düzgün giyinişli, beyefendi görünüşlü pırıl pırıl genç bir bey de erken gelenlerdendi. Belli ki Güzelbahçeli... belli ki o da burası için iyi bir şeyler yapmanın peşinde... ama hayret ki bu güne kadar tanışmamışız!.. Gittim yanına oturdum. Kendimi tanıttım. Eski bankacı olduğumdan bu konularda sıkıntı yaşamam. Doğrudan konuşmaya girişi...
 • İzmirliler Çankırılılara türkü söyledi…

  19 Nisan 2018 Yazarlar

  Baştan söyleyeyim Çankırı Ankara'nın kazası değil. Cumhuriyet tarihinin en eski illerinden biri. Bir kere bunda anlaşalım. Çünkü biz Çankırılıların çok gücüne gidiyor "Çankırılıyım" dediğimizde "Haaa... Ankara Çankırı mı?.."denince "Allah'ım sabır ver!.." diyor, üzülüyoruz... Bizim bir derneğimiz var İZÇANDER-İzmir Çankırılılar Derneği. Genç, yakışıklı, dinamik ve güzel bir şeyler yapmak için çırpınan da bir başkanımız var:Bekir Yurt. Bayraklı Halk Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği koro şefi Ayhan Eskikalcı hemşehrimizin de kalabalık ve başarı...
 • Bahçeli Erken Seçim Çağrısı Yaptı, Erdoğan Tarihi Açıkladı

  19 Nisan 2018 Yazarlar

  Erken Seçim çağrısı sonrası MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin yetkili kurullarıyla görüşerek kararı açıkladı: Seçim 24 Haziran’da. Recep Kenan/itvhaber.com 26 Ağustos’ta erken seçim çağrısı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yetkili kurullarıyla da bir araya geldikten sonra erken seçim kararı ve tarihini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre, erken seçim kararı alınan Türkiye’de seçmenler 24 Haziran Pa...
 • OKUMUYORUZ!

  09 Nisan 2018 Yazarlar

  OKUMUYORUZ! Okumuyoruz! Okumuyoruz! O-ku-mu-yo-ruz! Okumadığımız için anlamıyoruz. Anlamadığımız için yorumlayamıyoruz. Yorumlayamadığımız için de eğriyi-doğruyu, iyiyi-kötüyü vb… bulamıyoruz. Sonuçta kulaktan dolma ve sürü misali her söylenene kanıyor, körü körüne birilerinin arkasından koşturmaya devam ediyoruz. Zaman bilişim çağı. Özelliklede sosyal ağlarla iç içeyiz. Zamanımızın % 60’ ı neredeyse sanal sosyal ortamlarda geçiyor. Gerek telefon, gerekse bilgisayar başında onlarca zaman geçirmemize rağmen kayda değer bir gelişmemiz de yok...