logo

M.CEVAT ARZIK ‘TRANSFER CAZİP HALE GETİRİLİYOR’

Mustafa Cevat Arzık, Yenisahra RNİP notlarındaki değişiklikle ilgili değerlendirmesinde keyfiyet gibi görünen imar transferinin toplulaştırmada cazip hale getirildiğini kaydetti.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ak Partili İBB Meclis Üyesi ve Ataşehir Belediye Meclis Ak Parti Gurup Başkanvekili Mustafa Cevat Arzık, Recep Kenan aracılığıyla, itirazlar değerlendirilip gerekeli değişiklikler yapılarak, İBB Meclisi’nde onaylanan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 Ölçek Revize Nazım İmar Planı notlarında yapılan değişiklikleri itvhaber.com’a değerlendirdi.

SOSYAL DONATI ALANDAKİLERİN AÇIKTA KALDIĞI GÖRÜLDÜ

Plandaki en büyük sıkıntının sosyal donatı alanında kalan yerlerin müteahhitler tarafından tercih edilmemesi olduğunu vurgulayan Ak Partili İBB Meclis Üyesi ve Ataşehir Belediye Meclisi Ak Parti Gurup Başkanvekili Mustafa Cevat Arzık, kat karşılığı sözleşmeler yapılırken sosyal donatı alandaki hak sahiplerinin açıkta kaldığının görüldüğünü, bu alanda gerekli düzenlemenin yapıldığının altını çizdi.

İMAR TRANSFERİ, TOPLULAŞTIRMADA CAZİP HALE GETİRİLİYOR

Küçük metrekarelerde toplulaştırma oranlara bakıldığında müteahhit firmalar sıkıntıya girmeden sorunsuz parsellerle oluşturdukları adada projelerini uygulamak istediklerinin gözlendiğini belirten Cevat Arzık, bunun sonucunda da sosyal donatı alanları, eğitim, park, dini tesis ve yeşil alanlarda kalan parsellerin projelere dahil olamayacakları için bölgede dönüşümün de tam olarak sağlanamayacağını kaydederek, “Bu parsellere sahip vatandaşlar beklide yıllarca mağdur olarak kalacaktı. İçerenköy’de sosyal donatı alanında yıllardı bekleyen, çivi bile çakamayan alanlardaki vatandaşlar gibi olacaktı. Maalesef böyle bir tehlike ile karşı karşıya kalmaları söz konusuydu buradaki vatandaşların. Biz bu oranları yeniden düzenleyerek, imar transferlerini de yüzde 40’a kadar çıkartarak, yüzde 40’varan artış sağladığımız için transfere olanak sağlandı. Büyük toplulaştırmalarda emsal 3’ü geçemeyecek anma küçük toplulaştırmalarda, yüzde 40’varan artış sağlandığı için müteahhit firma tarafından imar transferleri tercih edilecek. Müteahhit bu şekilde terk edeceği alanlarını imar transferiyle, donatı alanları ile karşılayacak. Böylece mağduriyetler ortadan kalkmış olacak. Keyfiyet gibi görünen imar transferi, toplulaştırmada cazip hale getiriliyor.

20 METRE VE ÜSTÜ YOLLARA CEPHE ZEMİNLER TİCARİ

Arzık, plan notlarındaki değişiklikle ilgili, “Konut alanlarında 20 metre ve üstü yollara cepheli alanlarda alt katlarında, “istendiği takdirde” dükkan, mağaza gibi ticari amaçlı imalatın yapılacağının ön görüldüğü Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 Ölçek RNİP notları değişikliğinde, yola cephe imalatların zemin katlarının tamamının ticari vasıflı olabileceği yer alıyor.”dedi.

DOĞAL KOD ALTI EMSAL DAHİLİNDE İSKANA AÇIK

Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde eğimin fazla olduğunun altını çizen Mustafa Cevat Arzık, yapılan düzenlemede bu durumun da dikkate alınması ile doğal kod altında kalan ve açığa çıkacak bodrum katlarının emsal dahilinde iskan edilebileceğinin yer aldığının kaydetti. Önceki planda bodrum katların iskana kapalı olduğunu, bu durumun gereksiz imalata yol açarak maliyeti yükseltip atıl alanın ortaya çıkmasına neden olacağının görüldüğünü kaydetti.  Arzık, eski plandaki doğal kod altındaki 2 kat sınırının da kalktığını kaydetti.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1340 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

M.CEVAT ARZIK ‘TRANSFER CAZİP HALE GETİRİLİYOR’” için 2 Yorum

 1. recep : diyor ki:

  M.CEVAT ARZIK ‘TRANSFER CAZİP HALE GETİRİLİYOR’
  http://www.itvhaber.com/m-cevat-arzik-transfer-cazip-hale-getiriliyor.html#.WRYDYN8FEvw.twitter
  #MustafaCevatArzık #Yenisahra #RNİPNotları #İmarTransferi #Toplulaştırma #AkPartili #İBBMeclisi #AtaşehirBelediyeMeclis #İmarPlanıNotları #İmarPlanı #Yenisahraİmarı #Barbarosİmarı

 2. aslı : diyor ki:

  İçerenköy’de sosyal donatı alanında yıllardı bekleyen, çivi bile çakamayan alanlardaki vatandaşlar gibi olacaktı.
  ya sen dalga mı geçiyorsun arkadaş. yıllardır bekliyoruz zaten. bir de lütufta bulunuyorrsunuz milletin evlerini çıkarmak için. yok imar transferi yok bilmem ne. merak etmeyin imar magdurları her gün güzel dileklerle sizleri anıyor.