logo

18 MART VE ŞEHİTLERİ MİNNETLE ANDILAR

18_mart_sehitler (0)Ataşehir Kaymakamlığı tarafından Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonunda  18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü töreni düzenlendi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Eğitimin amacının dünü hatırlayarak, geçmişi utmadan geleceği inşa etmek olduğunun altını çizen TEB Ataşehir Anadolu Lisesi Müdürü İlyas Gür Pehlivanoğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü töreni açılış konuşmasında; “Dünü konuşmak, geçmişteki sosyal, milli ve manevi değerleri tanıtıp benimseme, değerler ve hünerler kazandırma yoluyla olur. İnsan geçmiş değerlere sahip çıkarak insanla, çevreyle, doğayla ve toplumlar uyum içinde yaşayabilir. Tarih, milletimizin bağımsızlığı tehlikeye girdiğinde şartlar ne olursa olsun birlik ve beraberlik içerisinde neleri başarabileceğinin açık örnekleri ile doludur. Çanakkale zaferi de bunlardan biridir. O gün vatan toprağının 4 bir yanından şahadet sevdalısı nice kınalı kuzular iman dolu göğüslerini en kesif ordularıyla saldıran düşmana karşı siper etmiştir. Düşmanlarını bile kendine hayran bırakarak, tarihin dilinden düşmeyecek desten yazmışlardır” dedi.

18_mart_sehitler (13)

18_mart_sehitler (16)

Çanakkale Savaşı’nın kahraman Mehmetçiğin önderi Mustafa Kemal ile Mustafa Kemal’in de Türk ulusu ile bütünleştiği tarihsel desten olduğuna işaret eden TEB Ataşehir Anadolu Lisesi Müdürü İlyas Gür Pehlivanoğlu, konuşmasının son bölümünde, Çanakkale zaferinin 102’yılı münasebeti ile düzenlenen programın Mehmet Akif’in şiirinden mısralara da yer verip, Çanakkale’deki milli mücadeleye ayırdıklarını kaydederek; “Çanakkale imkansızlıklardan dayanışma ruhu yaratıp ayakta kalmanın ibretlik hikayesidir. Çanakkale’yi anlamak o güçlü mukavemetin ruh yapısını anlamakla mümkün olur. Çanakkale savaşı emperyalizme karşı verilmiş ve başarı elde edilmiş en büyük savaştır. Çanakkale savaşında 10 binlerce eğitimli insanımızın şehit olması ile irfan ordumuzda büyük bir gedik açılmıştır. Direnişin ve şahlanışın ifadesi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 102’nci yılında başta büyük devlet adamı Mustafa kemal Atatürk olmak üzere; aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, bizi biz yapan değerler için kendisini feda etmiş kahramanlarımızı hürmet, minnet, şükran ve rahmetle anıyor saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

18_mart_sehitler (24)

Çanakkale Savaşı’nı Anadolu’dan Türkler atmak isteyen Haçlı ittifakların saldırılarının özeti olarak tanımlayarak konuşmasına başlayan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Çanakkale’nin 7 düvele karşı verilen mücadelede nice kahramanlıklara sahne olduğunu kaydederek; “Çanakkale zafer gibi bir zafer kaç millete nasip olabilir? Bunun kıymetini bizim yeterince takdir edemediğimiz de aşikardır.

18_mart_sehitler (30) 18_mart_sehitler (36) 18_mart_sehitler (43) 18_mart_sehitler (46)

TEB Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen, ve katılımcılar tarafından ilgiyle izlenen “Mektupla Çanakkale” isimli müzikli lirik gösteri, duygu dolu anlar yaşattığı izleyenlerden yoğun alkış aldı.

18_mart_sehitler (68) 18_mart_sehitler (70)

Çanakkale’yi geçilmez kılan şehitleri rahmet ve minnetle yad ederek konuşmasına başlayan Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, töreni düzenleyenleri kutlayarak; “Çanakkale’deki o zaferin, galibiyetin orduların 4’ü, 5’i saldırdığı bir zamanda iman dolu göğsüyle ummadıkları bir yerde karşılarına çıkarak, yerle bir eden kahramanlarımızın hatıralarını bizlere yaşattılar. Bizleri duygulandırdılar. Tekrar Çanakkale’yi hatırlattılar. Okul müdürümüze, yöneticilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Çanakkale’de bu cennet vatan için atalarımız omuz omuza verdiler. İşte omuz omuza verme her zaman lazım. Biz kendi ayaklarımızın üzerinde duracağız. Kendi silahımız, kendi teknolojimiz olacak. Bize bu ülkeyi emanet eden aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Mekanlar cennet olsun. Gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

18_mart_sehitler (73)

Ataşehir İlçe Kaymakamlığı adına Ataşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Ataşehir TEB Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı ve Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonunda gerçekleşen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma programına ev sahibi Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu ile birlikte; Ak Parti Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Ataşehir Belediye Başkan vekili İlhami Yılmaz, Ataşehir Belediye Meclisi Başkanı Sadi Özata, Garnizon Komutanı Albay Sadık Piriç, Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av.M. Naim Yağcı, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Ensar vakfı Başkanı Ak Parti Belediye meclis üyesi Mükayil Bektaş, STK temsilcileri, birim müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve Ataşehirliler katıldı.

18_mart_sehitler (9) 18_mart_sehitler (11) 18_mart_sehitler (19) 18_mart_sehitler (29) 18_mart_sehitler (76) 18_mart_sehitler (2) 18_mart_sehitler (59) 18_mart_sehitler (57)

Etiketler: » » » »
Share
1283 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

18 MART VE ŞEHİTLERİ MİNNETLE ANDILAR” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    18 MART VE ŞEHİTLERİ MİNNETLE ANDILAR
    https://www.itvhaber.com/?p=115601
    #AtaşehirKaymakamlığı #18Mart #ÇanakkaleZaferi #ŞehitleriAnmaGünü #AtaşehirAnadoluLisesi