logo

20 Yıl Süren ABD’nin Afganistan Savaşı Sona Erdi

20 Yıl Süren ABD’nin Afganistan Savaşı Sona Erdi

11 Eylül 2001’de ABD’de yaklaşık aynı zamanda kaçırılan uçaklarla DTM kulelerine yapılan saldırı ve 3 bine yakın kayıp üzerine başlayan Afganistan savaşı 20 yıl sonra bitti.

Recep Kenan/itvhaber.com

ABD‘de 11 Eylül 2001’de kaçırılan uçakla Dünya Ticaret Merkezi kulelerine 15 dakika arayla saldırı yapıldı.

11 Eylül 2001’de ABD’de ikiz kulelere kaçırılan uçaklarla yapılan saldırıda 3 bine yakın can kaybı yaşanması üzerine saldırıdan sorumlu tutulan İslamcı terör örgütü El Kaide lideri Usame bin Ladin’i teslim etmedi. Bunun üzerine ABD Afganistan’da El Kaide ve Taliban’a yönelik hava saldırılarına başladı. 

20 YIL SÜREN SAVAŞ BİTTİ

Kasım ayında Afganistan’da El Kaide ve Taliban‘a yönelik saldırılara başlayan ABD öncülüğündeki koalisyon Aralık 2001’de müttefikleri için Bagram Hava Üssü, Taliban ve El Kaide’ye karşı yürütülen 10 bin askerin barınabildiği dev bir üsten yönetilen savaş 20 yıl sonra ABD’nin son askerinin 31 Ağustos 2021 günü ülkeyi terk etmesi ile birlikte sona erdi.

Uluslararası güçler 2014’te Afganistan’da, çatışmalardan çekilmeye karar verdi ve Taliban’la çatışma görevini Afgan ordusuna devretti.

ABD BAŞKANI 31 AĞUSTOS’TA ÇEKİLME KARARI ALDI

Seçim ile Tramp’dan görevi devralan ABD Başkanı Joe Biden tüm ABD askerlerini 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan çekeceğini açıklamıştı.  ABD, 2 bin 300 askeri öldüğü, 20 binden fazlasının yaralandığı Afganistan’dan çekildi.

Yıllar süren müzakerelerden sonra varılan anlaşmaya göre ABD ve NATO müttefikleri tüm askerlerini Afganistan’dan geri çekecek, bunun karşılığında ise Taliban kontrol ettiği bölgelerde El Kaide veya diğer radikal grupların faaliyet göstermesine izin vermeyecek.

ABD ÇEKİLME KARARI SONRASI TALİBAN HIZLA İLERLEDİ

ABD Başkanı Joe Biden tüm ABD askerlerini 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan çekme kararı sonrasında hızla ilerleyen Taliban kuvvetleri Afganistan’ın önemli bir bölümünde kısa sürede kontrolü ele geçirdi.

1970 SOVYET İŞGALİ AFGANİSTAN SAVAŞI BAŞLANGICI

1970’lerde komünist hükümete destek olmak için ülkeye gönderilen Sovyetler Birliği ordusu, ABD, Pakistan, Çin ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu ülkelerce desteklenen ve kendilerini mücahit (cihatçı) olarak adlandıran bir silahlı harekete karşı savaştı. 1989’da Sovyetler Birliği ordusu çekildi. Buna rağmen Afganistan’da çatışmalar sürdü. Bu süreçte “talebeler” olarak tanımlanan Taliban kuvvetleri güçlendi.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ