logo

35 MİLYON SIM KART 4.5G İÇİN YENİLENECEK

sim_kartAkıllı telefonda 4.5G teknolojisi ile tanışmaya hazırlanan Türkiye’de, kayıtlı bulunan 72 milyon SIM karttan en 36 milyonunun yenilenmesi zorunluluğu doğuyor.

Türkiye’de 72 milyon kayıtlı SIM kart var. 4.5G teknolojisi ise bu SIM kartların yarısında kullanılamayacak. Bu da 36 Milyon SIM kartın yenilenmesi zorunluluğunu getiriyor.

4.5G’ye Hazırlanan Türkiye’de 36 Milyon SIM Kart Yenilenecek

4.5G teknolojisi hem telefonların hem de SIM kartların yenilenmesi zorunluluğunu doğuruyor. Türkiye’de kullanılan SIM kartların 3G ile uyumlu olması kullanıcıların 4.5G’yi tercih etmeleri halinde bu SIM kartları değiştirmeleri gerekliliğini doğuruyor. 900 MHz, 1800 MHz ve 2100 MHz frekanslarını destekleyen şu anda kullanılan SIM kartlar sadece 3G teknolojisi ile kullanılabiliyorlar. 4.5G teknolojisinin kullanılacağı frekans için yeni 800 MHz ile 2600 Mhz frekansları açıldı. Bu yüzden de 3G destekleyen eski SIM kartların yarısının söz konusu yeni frekansları desteklemesi mümkün olmayacak.

Aslında 2014 yılından başlayarak Avea, Turkcell ve Vodafone 4.5G geniş bandına uygun SIM kartlarının dağıtımını yapıyordu. Türkiye’de 4.5G gündemde olmadığı ve kullanıcılarında bu sistem hakkında bilgisi olmadığı için eski SIM kartlar değiştirilmiyordu. Bu yüzden Türkiye’deki abonelerin çoğu 4.5G uyumlu SIM kart kullanmıyorlar.

4.5G SIM Kartlar nasıl değişecek, kaç para olacak

Vodafone 2009’dan beri abonelerine 4.5G uyumlu SIM kart verdiğini ve bu nedenle abonelerinin yüzde 85’inin 4.5G ile uyumlu SIM kart kullandıklarını ifade etti.

Turkcell ise bir süredir Turkcell İletişim Merkezleri’nden akıllı telefon alan tüm kullanıcıların SIM kartlarının ücretsiz olarak değiştirileceğini açıkladı.

Avea 4.5G uyumlu SIM kart almak isteyen abonelerin normal SIM kart değişim ücreti kadar ücret ödeyerek değişim yapabileceğini bildirdi.

Özel şartlar dışında SIM kart değiştirmek aboneler için belli bir bedel ödeyecekler. Operatörlere göre değişen bu bedel, Avea’da 8 TL, Turkcell’de 19 TL, Vodafone’da ise 15 TL olacak.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1144 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

35 MİLYON SIM KART 4.5G İÇİN YENİLENECEK” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  35 MİLYON SIM KART 4.5G İÇİN YENİLENECEK |
  İTV Haber:
  AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
  https://www.itvhaber.com/?p=84087
  #4BuçukG #Teknoloji #Türkiye #KayıtlıSIMKart #SIMKart #SIMKartYenilenecek #itvhaber #AkıllıTelefon #MobilTelefon #GSM #Avea #Turkcell #Vodafone