logo

65 Yaş ve 20 Yaş Altına Toplu Taşıma Yasak

65 Yaş ve 20 Yaş Altına Toplu Taşıma Yasak

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki kısıtlama uygulaması ile ilgili alınan kararları açıkladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Mevsim itibariyle soğuk algınlığı ve gribin de artmasının sağlık sistemimizdeki yükü ağırlaştırdığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlık çalışanlarımızın gayretine en büyük teşekkürümüz, onların yükünü artırmamak olacaktır.” Dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI, TOPLU TAŞIMA KULLANAMAYACAK

65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarına yasak getirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.” Dedi.

SAAT 21:00 İLE SABAH 05:00 ARASINDA SOKAK KISITLAMASI

Yeni kısıtlama kararlarında sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında uygulanacağını açıkladı.

HAFTASONU KESİNTİSİZ KISITLAMA

Erdoğan, sokak kısıtlaması uygulamasının hafta sonları Cuma akşamı 21:00’den Pazartesi sabahı saat 05:00’e kadar kesintisiz devam edeceğini kaydetti.

EVLERDE MEVLİT, TAZİYE, YILBAŞI KUTLAMASI YASAK

Evlerde salgınla mücadeleye destek için gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak

PAKET SERVİSİ VERECEKLER HAFTA SONU KISITLAMASININ DIŞINDA

Erdoğan, restoranların paket servisi dışında hizmet veremeyeceğini belirtti.

Erdoğan “Market kasap gibi işletmeler ile eve paket servisi verecek yerler hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.” İfadelerine yer verdi.

UYGULAMA SALI GÜNÜ BAŞLIYOR

Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında alınan tedbirler ile ilgili Kabine kararını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenleneceğini ve salı gününden itibaren uygulanacağını kaydederek; “Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir. Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecektir. Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir. 50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personelce salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı şekilde denetlenecek.” Açıklamasını yaptı.

EVLERDE MEVLİT, TAZİYE, YILBAŞI KUTLAMASI YASAK

Evlerde salgınla mücadeleye destek için gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacağını vurgulayan Erdoğan, “Restoranlar paket servisi dışında hizmet veremeyeceğini belirtti.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ