logo

AK PARTİ FAALİYET GÖRÜŞMESİNDE MECLİSİ TERK ETTİ

AK PARTİ FAALİYET GÖRÜŞMESİNDE MECLİSİ TERK ETTİ

Ataşehir Belediye Meclisi Nisan ayı toplantılarının ikincisinde Faaliyet Raporu onaylandı. Faaliyet Raporunun zamanında verilmediğini iddia eden AK Parti gurubu toplantıyı terk etti.

Recep Kenan/itvhaber.com

Meclis 1.Başkanvekili Sadi Özata başkanlığında toplanan Ataşehir Belediye Meclisi 2.Seçim Dönemi 4. Yılı Nisan Ayı toplantılarının 2. Birleşiminde Ataşehir Belediyesi’nin 2016 yılı Faaliyet Raporu görüşülerek 22 kabul oyuyla onaylandı.

Gelen teklif üzerine gündemde 2.sıradaki maddenin 1. Sırada görüşülerek oylanması teklifinin oylanarak kabulü sonrasında sermaye artırımı içeren 05/04/2017 tarih ve 16 sayılı raporu oturum başkanı Meclis 1.Başkanvekili Sadi Özata tarafından meclis üyelerinin oyuna sunuldu. Gündemde 1.madde olarak görüşülen sermaye artırım teklifi Ak Parti üyelerinin muhalefetine rağmen CHP’li üyelerin oyları ve oy çokluğuyla kabul edildi.

MECLİS KONUŞMASI, İLHAMİ YILMAZ, TIKLAYINIZ

ÜMRANİYE, KAĞITHANE VE SANCAKTEPE’YE BAKSINLAR

Meclis’te Ataşehir Belediyesi’nin 2016 Yılı Faaliyet Raporunun kabulü sonrası konuşan Başkan Battal İlgedi Faaliyet Raporu çalışmalarına katılanlara teşekkür ederek, Ak Parti gurubunun toplantıyı terk etmedi ile ilgili olarak; Ümraniye, Kağıthane ve Sancaktepe’deki uygulamaya dikkat çekti.

Mali Hizmetler Müdürlüğünün 28/03/2017 tarih ve E.2017-1300 sayılı Ataşehir Belediyesi’nin 2016 Yılı Faaliyet Raporuna ilişkin teklifi görüşmelerine geçildi. Gurupların kabulü ile konuşmacılara kişiler adına 5’er, guruplar adına 15’er dakika süre verilmesi teklifi yapılan oylamada kabul edildi.

AK PARTİ FAALİYET RAPORU GÖRÜŞMESİNDE MECLİSİ TERK ETTİ

Bu sırada söz alan Ak Parti Meclis gurup Başkanvekili Mustafa Cevat Arzık, görüşülmekte olan Ataşehir Belediyesi’nin 2016 yılı Faaliyet Raporunun kendilerine zamanında iletilmediği ve rapor üzerinde gerekli çalışmayı yapamadıkları gerekçesi ile ve tepkilerini göstermek için toplantıyı terk ettiklerini açıkladı. Arzık tarafından yapılan bu açıklama üzerine Ataşehir Belediye Meclisi Ak Parti Gurubu salonu terk etti.

“TOPLANTININ BU KISMINA KATILMAYACAĞIZ. SALONU TERK EDECEĞİZ”

Ak Parti Gurubu adına söz alan Gurup Başkanvekili Mustafa Cevat Arzık meclis başkanlığına hitaben yaptığı konuşmasında, Ataşehir Belediye Meclisi’nin Pazartesi günü yapılan toplantısında Faaliyet raporu görüşmesi ile ilgili kararının kendilerine karşı yapılmış nezaketsizlik olarak gördüklerini kaydederek;“Kanuni süre içersinde, hem demokratik, hem de etik kurallara uymayacak şekilde Pazartesi günü Faaliyet raporunun tarafımıza verilip bir buçuk gün içerisinde Çarşamba günü mecliste görüşülmesi şunu bize gösteriyor; burada demek ki, “Faaliyet raporunda sizin heder hangi bir eleştiri yapmanızı, her hangi bir katkı sunmanızı istemiyoruz. Biz faaliyet raporunu sizin katkınız olsa da olmasa da nasıl olsa geçiriyoruz.” Burada Ak Parti Gurubunu yok saymış bir tutumla karşı karşıya olmamız nedeniyle de Faaliyet Raporunun tek taraflı olarak görüşülüp oylanması bizim açımızdan da  uygundur. Biz toplantının bu kısmına katılmayacağız. Salonu terk edeceğiz. Arz ederim” diye konuştu.

Mustafa Cevat Arzık’ın bu konuşmasından sonra Ak Parti Ataşehir Belediye Meclis Gurubu üyeleri salonu terk ederek toplantının bu bölümünden sonrasına katılmadı.

25 GÜN ÖNCE DAĞITILAN TABLETLERE YÜKLEMEK İÇİN ÇAĞRILDI

Faaliyet Raporunun kendilerine zamanında iletilmediği gerekçesiyle salonu terk eden Ak Parti Grubuna cevaben 25 gün önce tabletler dağıtıldığını Bilgi İşlemden Meclis üyelerinin tek tek aranarak bu tabletlere bilgilerin yükleneceğinin duyurulduğunu, bundan sonra kitapçık dağıtılmayacak denildiğini ifade eden Oturum Başkanı Meclis 1.Başkanvekili Sadi Özata, “Ak Parti Meclis Üyesi arkadaşlarımız gelip yükleme yapmadılar.  Pazartesi çağırdık burada işlemleri yapalım dedik o günde buraya gelmediler” dedi.

PAZARTESİ GÖRÜŞEBİLİRDİK, ÇARŞAMBA KARARI ALDIK

Meclis gündemini idarenin belirlediğini, pazartesi görüşebilecekken zaman tanımak adına Çarşamba günü görüşülmesini kabul ettiklerini kaydeden CHP Meclis Grup Başkanvekili İlhami Yılmaz, Ak Parti gurubunun kararının keyfiyet içerdiğine işaret ederek; “Raporu Belediye Başkanı Meclise getirir ve gündem görüşülür. Faaliyet Raporu Pazartesi günkü gündemde de görüşülebilirdik. Kendilerine Çarşamba günkü toplantıda görüşüleceğini söyledik. Haberleri vardı. Ama nedense kararlarını değiştirmişlerdir. Kendi kararlarıdır…” şeklinde konuştu.

İBB BAŞKANININ İLÇE BELEDİYEMİZİ ZİYARET ETMESİNİ BEKLERDİK

5 Nisan Avukatlar Günü kapsamından kutlama mesajını ileterek konuşmasın sürdüren CHP Meclis Grup Başkanvekili İlhami Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın İçerenköy’deki referandum çalışmasında yaptığı konuşmasında; “Ataşehir’e daha çok metro gelsin diyorsanız; EVET deyin. İçerenköy’e metro yürüme yolu gelsin diyorsanız; EVET deyin. Hal Alanı Bölge Parkı olsun diyorsanız; EVET deyin. Demezseniz yapmayacağız değildir…“sözlerini eleştirerek; “Sayın Kadir Topbaş’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ayırım yapmadan ilçe belediyemizi ziyaret etmesini, -Sorunlarınız ve talepleriniz var mı?- demesini beklerdik” diye konuştu.

BELEDİYE MUTAD HİZMETLERİNİN YANI SIRA PROJELER ÜRETİYOR

Ataşehir’in demografik yapısıyla ilgili bilgileri veren İlhami Yılmaz, 7-8 yıllık geçmişe sahip olan 430 binlik nüfusu olan Ataşehir’in İstanbul’un gözde ilçeleri arasında yer aldığını kaydederek Ataşehir Belediyesi 2016 Yılı Faaliyet Raporun sunumunu yapan İlhami Yılmaz, Belediyenin mutad hizmetlerinin yanı sıra ürettiği projelerle yoksulluk, işsizlik, çevre kirliliği ve çarpık kentleşme ile de mücadele ettiğinin altını çizerek; “Belediyemizin teşkilat yapısı 7 Başkan yardımcılığı, 27 müdürlükten oluşuyor.  İstihdam edeceği memur sayısı 901+8, sürekli işçi kadroları ise 450 kişiden ibarettir. Belediyemizde ise memur olarak 380 kişi,  işçi olarak 85 kişi, sözleşmeli olarak 64 kişi ve hizmet alımından 1231 kişi ile toplamında 1760 kişi istihdam edilmektedir”  ifadeleri ile belediyenin idari ve personel yapısı hakkında bilgi verdi.

“2016 YILI TAHMİNİ BÜTÇESİ 380 MİLYON”

Ataşehir’in yüzde 36’sının 1/5000’lik planlarının olmadığını var olanların da üst plana uymadığını kaydeden İlhami Yılmaz, Ataşehir Belediyesi’nin 2016 yılı bütçesi 380 milyon TL tahmin edildiğini belirterek; “Yılsonu itibariyle 280.975.054,52 TL’lik tahsilat yapılmış, yapılan tahsilatların 4,594.247,76 TL’si ret ve iade yapılarak net 276.380.806,76 TL gelir elde edilmiştir.  Tahsilatta gerçekleşme oranı %72,73’tür. Gider bütçesinde ise yılsonu gerçekleşme tutarı 359.019.163,43 TL gerçekleşmiş ve gerçekleşme oranı %94,48’dir.  Diğer bina satış gelirlerinden 4 milyon TL ve arsa satışından 80 milyon TL olmak üzere toplam 84 milyon TL bir gelir öngörülmüş iken, sadece 3.466.330,50’lik bir arsa satışı gerçekleşmiştir” rakamlarla açıkladığı bütçeden ülke genelinde olduğu gibi yaşanan 15 Temmuz sürecinden Ataşehir Belediyesi’nin de  olumsuz olarak etkilendiğinin altını çizdi.

FAALİYET RAPORUNA KATKI VERENLERE TEŞEKKÜR

Ataşehir Belediyesi’nin 2016 Yılı Faaliyet Raporunun ve teklifin hazırlanmasına katkı verenlere ve görüşmelerde katkı veren belediye meclisi üyelerine teşekkür eden Ataşehir Belediye Başkanı battal İlgezdi, Ataşehir Belediyesi’nin 2016 Yılı Faaliyet Raporunun Meclis tarafından kabulü sonrası yaptığı konuşmada, Ak Parti Gurubunun toplantıyı terk ederek görüşmelere katılmaması ile ilgili; “Bunlar hiç zulüm görmediler… Bunlara alışmaları gerek. Ümraniye’ye, gitsinler, görsünler; bizim arkadaşlarımız ne çekiyor… Kağıthane’ye, Sancaktepe’ye gitsinler, bu ilçeleri gezsinler. Faaliyet raporlarını 1 saat önceden veriliyor, anında geçiriliyor. Biz burada çok kibar davranıyoruz. Öyle davranmaya devam edeceğiz” dedi.

RAPOR TABLETLERLE BİRLİKTE TEBLİĞ EDİLDİ

Tabletlerin Ak Partili üyelere verildiğini, tabletlerle birlikte raporun de tebliğ edildiğini kaydeden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, mazeret gösterecekleri her hangi bir sebepte olmadığını, diyecekleri bir şeylerin olmadığını kaydederek; “Ne diyecekler? Biz Ataşehir’de her şeyi yapıyoruz. Onlar engelliyor biz yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ