logo

AkYolbil’le Tanıştınız Mı?

AkYolbil’le Tanıştınız Mı?

AkYolbil'le Tanıştınız Mı (1)İstanbul Belediyeleri Bilgi İşlem Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Belbim), İstanbulluların yararlanabileceği AkYolbil, filo izleme, yönlendirme ve yolcu bilgilendirme sistemini hizmete soktu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan (Belbim) İstanbul Belediyeleri Bilgi İşlem Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından İETT duraklarında kullanılan AkYolbil uygulamasını sizler için araştırdık.

Belbim, İstanbul Belediyeleri Bilgi İşlem Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. İstanbulluların yararlanabileceği bir uygulamayı hizmete soktu.  AkYolbil, filo izleme, yönlendirme ve yolcu bilgilendirme sistemidir.

AkYolbil projesiyle, İETT’nin hizmet verdiği toplu ulaşım araçlarının konumları/coğrafi koordinatları (GPS verisi olarak) kayıt altına alınıyor. Anlık olarak takip edilen filodaki araçların konum bilgisi sayesinde:

1. Araç içindeki ve duraklardaki yolcuların aracın konumu hakkında bilgilendirilmesi yapılabiliyor.

2. Sefer planını aksatabilecek durumlarda, filonun merkezden anında yönetimi sağlanabiliyor.

3. Sefer görevlendirmelerinde yapılacak değişiklikler yolculara anlık olarak aktarılabiliyor.

4. Geçmişte oluşan trafik verisi sayesinde yolculara bekledikleri aracın tahmini geliş süresi bildirilebiliyor.

5. Akıllı duraklarda gösterilen otobüs geliş süreleri, aynı duraktan geçen diğer otobüslerin geliş süreleri ve geç kalıp kalmama durumları göz önünde bulundurularak sürekli olarak güncelleniyor. Böylelikle yolcu akıllı ekranda her zaman gerçek geliş süresini görebiliyor.

Haber: Burcu KASARCI / İstanbul Ajansı

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ