logo

AMBULANS’TAN ÖNCE ‘YAYIN YASAĞI’ TBMM GÜNDEMİNDE‏

baris_ambulansCHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz imzasıyla 81 il Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen genelgeyi TBMM gündemine taşıdı.

‘AMBULANS VE İTFAİYE’DEN ÖNCE YAYIN YASAĞI’

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz imzasıyla 81 il Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen bir genelgeyle patlama ve bombalı saldırı ve benzeri olaylarda sonrası ilk yarım saatte yapılacak işlerin sıralandığı genelgeyi TBMM’ye taşıdı.

Yarkadaş, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, “Bombalara ve saldırılara alınan önlemler, yayın yasağı ve gazetecilerin olay yerine yaklaştırılmamasıyla mı sınırlıdır?” sorusunu yöneltti.

‘OLASI SALDIRI YA DA PATLAMA İTHİTMALİ Mİ VAR?’

Hazırlanan genelgede ambulans, itfaiye gönderilmesinden önce yayın yasağı kararı aldırılması yer aldığını ifade eden Yarkadaş, “Genelde gazetecilerin olay yerine yaklaştırılmaması da ilk önlemler arasında sayılmıştır” dedi.

Yarkadaş, Bakan Ala’ya şu soruları yöneltti:

– Bu kararın alınmasının gerekçesi nedir?

– Ambulanstan önce yayın yasağı getirilmesinin gerekçesi nedir?

– Olası saldırı ya da patlama ihtimali mi vardır? Bu konuda ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

– Yayın yasağı ve gazetecilerin olay yerine yaklaştırılmamasının gerekçesi nedir? Bu yasaklama halkın bilgi edinme ve haber alma özgürlüğüne getirilmiş bir kısıtlama değil midir?

-Bombalara ve saldırılara alınan önlemler, yayın yasağı ve gazetecilerin olay yerine yaklaştırılmamasıyla mı sınırlıdır?

Etiketler: » » » » » » »
Share
948 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

AMBULANS’TAN ÖNCE ‘YAYIN YASAĞI’ TBMM GÜNDEMİNDE‏” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    AMBULANS’TAN ÖNCE ‘YAYIN YASAĞI’ TBMM GÜNDEMİNDE‏
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ….
    https://www.itvhaber.com/?p=91902
    #itvhaber #EmniyetGenelMüdürü #CelalettinLekesiz #EmniyetMüdürlüğü #Genelge #TBMMGündemi #TBMM #CHPİstanbul #BarışYarkadaş