logo

ANAYASA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİNİN 1. TURU TAMAMLANDI

Anayasada bazı maddelerin değişikliğini içeren 18 Maddeli Anayasa değişiklik teklif paketinin son iki maddesinin kabulüyle birlikte ilk tur görüşmeleri ve oylamaları tamamlandı.

Son iki maddenin görüşüldüğü son gün görüşmelerinde 17. Madde oylaması sırasında CHP’li millettekileri ellerindeki Anayasa kitapçığını havaya kaldırıp, değişikli teklifinin Anayasaya uygun olmadığını ifade ederek masaya bıraktılar.

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti’nin 18 maddeden oluşan, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş olduğu iddia edilen, içeriğinde “Başkan” ifadesi bulunmayan, “Cumhurbaşkanı” olarak adlandırılan sistem değişikliğini içeren  “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin birinci tur oylaması tamamlandı.

Anayasa değişiklik teklifinin 18. ve son maddesi de TBMM Genel Kurulu’nda 344 oyla kabul edildi. 18. Maddenin oylamasında 131 milletvekili ret, 1 milletvekili çekimser oy verdi. 2 boş oy verilirken, 3 oy da geçersiz sayıldı. 17. maddesi de 342 oyla kabul edilen  değişiklik paketinin son iki maddesi de görüşülüp kabul edilmesiyle ilk tur görüşmeleri tamamlandı.

AK Parti tarafından meclise sunulan teklifle, Anayasanın “yargı yetkisini içeren maddesinde değişiklik yapılıyor. Teklifle yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, “bağımsız ve tarafsız” mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değiştiriliyor.

Anayasada yasamayı düzenleyen “TBMM’nin kuruluşuna” dair 75’inci maddenin, “milletvekili seçilme yeterliliğini” düzenleyen 76’ncı madde, “TBMM’nin seçim dönemini” düzenleyen 77’nci maddede düzenlemeler ön görülen teklifle seçme ve seçilme ile seçim ile ilgili düzenlemeler içeren değişiklik yapılırken seçilme yaşı da 18’e indirilirken milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılıyor.

Teklifle yapılan bir başka değişiklikle, Anayasada; 4 yılda yapılması ön görülen TBMM seçimleri 5 yıla çıkarılırken, Cumhurbaşkanlığı seçiminin de aynı gün yapılması öngörülüyor. Ayrıca teklife göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, getirilen düzenlemeyle ikinci oylama yapılacak.

9 Ocak Pazartesi günü başlanan teklifin Genel Kuruldaki görüşmelerinin İlk turunun 7 günde tamamlanmasından 48 saat sonra başlaması koşulu gereği Genel Kurul’daki anayasa değişiklik paketi görüşmelerine ara veren TBMM Genel Kurulu toplanarak teklifin 2. Tur görüşmelerine başlayacak.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ