logo

Anayasa Mahkemesi’ne Yeni Başkan: Zühtü Arslan

Anayasa Mahkemesi’ne Yeni Başkan: Zühtü Arslan

Yeni_anayasa-mahkemesi-baskani-zuhtu_arslanAnayasa Mahkemesi’nin yeni Başkanı yapılan seçimde 17 üyenin 11’inin oyunu alan AYM üyesi Zühtü Arslan oldu. Anayasa Mahkemesi’ne Haşim Kılıç’ın yerine Zühtü Arslan seçildi.

Anayasa Mahkemesi’nin Haşim Kılıç’dan sonraki yeni Başkan seçildi. Anayasa Mahkemesi üyesi Zühtü Arslan, AYM’nin 17 üyesinden 11’inin oyunu alarak, yeni başkan olarak seçildi. Arslan, 4 yıl boyunca AYM Başkanı olarak görev yapacak.

Seçimden hemen sonra açıklama yapan AYM Başkanı Haşim Kılıç, emeklilik işlemlerini resmen başlattığını duyurdu. Kılıç, emeklilik işlemlerine başlama gerekçesini , “AYM’de aynı anda iki başkanın varlığının şık olmaması ve yeni başkana rahat çalışma imkanı sağlam” olarak gösterdi.

KILIÇ İÇİN VEKİLLİK YOLU DA AÇILIR

Haşim Kılıç, daha önce milletvekili adaylığını düşünmediğini ifade etmişti. Ancak emeklilik dilekçesinin bugün işleme konulması halinde Kılıç’ın vekil adayı olması da mümkün olabilecek. Kılıç,  YSK’nın yargı mensupları ve bürokratlar için aday olmak için son istifa tarihinde emeklilik işlemini başlatmış olması nedeniyle, önümüzdeki günlerde aday adayı da olabilecek.

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR ?

1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat ilinin Sorgun ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Sorgun’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde “İnsan Hakları ve Sivil Özgürlükler alanında, doktorasını da aynı fakültede anayasa hukuku alanında yaptı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında ise Profesör unvanını aldı.

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çalıştı. Ayrıca, 23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü. 2009 yılında Başkanlığına atandığı Polis Akademisi’nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukukuö, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramlarıö gibi dersler verdi. Ayrıca, 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde “Turkish Public Law” dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesi’nde “Hukuk ve Siyasetö dersini verdi.

Arslan’ın, Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (3 Cilt) adlı kitaplarının yanında, Constitutional Law of Turkey başlıklı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri bulunuyor. Ayrıca, anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayınlanmış makaleleri ve bildirileri olan Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilmişti. Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan evli ve dört çocuk babası.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ