logo

ARZIK, ‘5000’LİK İLE 1000’LİK PLAN ARASINDA UYUMSUZLUK VAR’

Komisyona takılarak Ocak’ta Ataşehir Belediye Meclisinde görüşülmeyen Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek RUİP’da 1/5000 RNİP’a aykırı düzenleme olduğu iddia edildi.

Recep Kenan/itvhaber.com

İBB tarafından onaylanarak Ataşehir’e gönderilen Yenisahra ve kısmen Barbaros mahallelerini kapsayan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 Ölçek Revize Nazım İmar Planın kapsamında ilçe belediyesi tarafından hazırlanan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek RUİ Planı Ocak ayı Ataşehir Belediye Meclisi gündemine alınmış ve görüşülmek üzere komisyona gönderilmişti.

Yetişmeme ihtimali ile birlikte; Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek RUİ Planı Ataşehir Belediyesi Ocak ayı toplantılarının son günü Ataşehir Belediyesi’nce görüşülüp onaylanması olasılığı, tarafların eğilimi doğrultusunda güçlendi. Ancak, 5 Ocak 2018 günü toplantı başladığında 1/1000 Ölçek planın Meclis gündemine alınmadığı görüldü.

İtvhaber.com adına Recep Kenan, Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek RUİ Planı’ının Ocak ayı toplantılarında sonuçlandırılamaması ile ilgili Ak Parti Ataşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili ve İBB Meclisi Ak Partili Ataşehir Üyesi Mustafa Cevat Arzık’ın görüş ve değerlendirmelerini aldı.

ATAŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’Nİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI YÖNETİYOR

Bölge vatandaşlarının merakla ve sabırsızlıkla beklediği Yenisahra ve kısmen Barbaros mahallelerini kapsayan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 Ölçek Revize Nazım İmar Planına kapsamında ilçe belediyesi tarafından düzenlenen Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek RUİ Planı’ının Ocak ayı son oturumunda gündeme alınmaması ile ilgili görüşlerini aldığımız Ak Parti Ataşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili ve İBB Meclisi Ak Partili Artaşehir Üyesi Mustafa Cevat Arzık, planın gündeme alınmaması ile ilgili, “Ataşehir Meclisi’ni Belediye Başkanlığı yönetiyor. Kendileri planı meclis gündemine alabilir. Bugün burada planın oylamasını yapabilirlerdi, yapmaya bilirler de… Ataşehir Belediye Başkanlığının tasarrufunda. Bizim bu konuyla ilgili hiçbir tasarrufumuz olmamıştır. 1/1000’lik plan gündeme gelseydi, burada söylediklerimi kürsüden söylerdim. Size anlattıklarımı kürsüden anlatacaktım” dedi.

PLANIN BU HALİYLE BÜYÜKŞEHİR’E GİTMESİ BÜYÜK ZAMAN KAYBI YAŞATACAK

Ataşehir Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsa Kırım’ın da katıldığı özel görüşmede Recep Kenan aracılığı ile www.itvhaber.com haber sitesine Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Revize Uygulama İmar Planı ile ilgili açıklamalarda bulunan Mustafa Cevat Arzık, teknik birisi olarak planın bu haliyle Büyükşehir’e gönderilmesi durumunda önemli zaman kaybı yaşanacağını iddia ederek, “Teknik bir kişi olarak baktığım zaman planın bu haliyle Büyükşehir’e gitmesi vatandaşa çok daha büyük zaman kaybı yaşatacak. Planım gündeme gelmeyişi, söz konusu düzenlemelerin yapılması için zaman kazanma amacı taşıyor olabilir. Eğer plan Büyükşehir’in onaylayacağı bir hale gelirse, biz zaten buradan güle oynaya, oy birliğiyle göndeririz Büyükşehir’e…” diye konuştu.

Yenisahra 1/1000 Ölçek RUİ planının meclis gündemine alınmamasının tamamen Cumhuriyet Halk Partisi Grubunun tasarrufunda olduğunu kaydeden Ak Parti Gurup Başkanvekili Mustafa Cevat Arzık, imar komisyonunun toplandığını, Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek RUİ Planında bir takım düzeltmeler yapma ihtiyacı görüldüğü için, Şubat ayı görüşmelerinde Meclis gündemine bırakılma görüşü oluştuğunu kaydederek, “İmar Komisyonunda önümüzdeki ay değerlendirilmesi görüşü oluştu. Şubat ayı toplantılarına kadar görüşmeleri tamamlayıp, düzeltmelerin tamamlanmasıyla Meclis gündemine getirilmesi uygun görüldü” dedi.

1/5000’LİK PLANIN ANA HATLARINA, PLAN NOTLARINA AYKIRI DÜZENLEME YAPILMIŞ

1/1000’lik plan UİP yapılırken Ataşehir Belediyesi’nin planlama bürosuyla Büyükşehir‘in planlama bürosu, planları inceleyerek “birlikte yapılsın” kararı oluştuğunu, bu şekilde hazırlanan 1/1000’lik RUİP Büyükşehir’e “geldiği zaman da direk geçirilmesi” şeklinde görüş birliği varıldığını kaydeden Ak Parti Ataşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili ve İBB Meclisi Ak Partili Ataşehir Üyesi Mustafa Cevat Arzık, herhangi bir düzeltme ihtiyacına meydan vermeden hazırlanacak 1/1000 Ölçe RUİP mutabakat toplantıları 7-8 kere yapıldığını, Büyükşehir Planlama Bürosundan yetkilerle yaptığı görüşmelerde kendisine, planın ana hatlarına, plan notlarına aykırı düzenlemeler yapılmış olduğu yönünde açıklama yapıldığını söyledi.

1/5000 ÖLÇEK RNİP İLE 1/1000’LİKLER ARASINDA FONKSİYON UYUMSUZLUKLARI VAR

Ak Parti Ataşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili ve İBB Meclisi Ak Partili Ataşehir Üyesi Mustafa Cevat Arzık, Recep Kenan aracılığı ile www.itvhaber.com haber sitesine Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Uygulama İmar Planı ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ayrıntılara yer verdi:

“Bu sabah planın Meclis gündemine alınma niyeti vardı. Ancak, Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Uygulama İmar Planı bu gün bu şekliyle meclisten geçerse, Büyükşehir tarafından geri çevirlme olasılığına dikkat çektik. Bu şekliyle meclisten geçip Büyükşehir’e gidecek Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Uygulama İmar Planı geri döner. Dönemsinin olasılığı yüksek. Biz, Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Uygulama İmar Planı geri döndüğü durumda da en az 4 aylık bir gecikme yaşanacağına belirttik. Bu planda bizim çeşitli zamanlarda yaptığımız görüşmelerde gördüğümüz çeşitli değişiklikler vardı. 1/5000 Ölçek RNİP ile binlikler arasında fonksiyon ile ilgili uyumsuzluklar var. Ataşehir Belediyesi’nin Planlama Müdürlüğü de kabul ediyor. Kendileri de söylüyor zaten, diyorlar ki; “biz bazı fonksiyonları mecburen değiştirmek durumunda kalıyoruz”

1/5000’ UYGUN YAPILMALI, 1/1000’LİK PLANDA KAYDIRMALAR YAPILMIŞ

1/5000 Ölçek RNİP’a uygun yapılması gereken 1/1000’lik planda kaydırmalar yapılmış. Bunların planın tamamıyla iptaline sebep olacak konular olduğunu söyledim. Bir vatandaşın konut alanında olan yerini, 1/1000’lik planda yeşile alırsan, direk mahkemeye gider.  Bu sefer de planı İptal ederler. Planın Şehircilik ve planlama ilkesine uygun olarak 1/5000 Ölçek RNİP notlarına uygun yapılması gerekir. Çok büyük değişiklikler olunca 1/5000 Ölçek RNİP’da tekrar revizyon yapılması lazım.”

1/5000’E, PLANLAMA İLKELERİNE AYKIRI /1000’LİK BÜYÜKŞEHİR’DE ONAYLANMAZ

“Bizde ne kadar bu işi takip etsek de, Büyükşehir Belediyesi’ni zorlasak da 1/5000 Ölçek RNİP uygun olmayan, planlama ilkelerine aykırı olduğu için 1/1000’lik plan onaylanmaz. Bu plan geri döner… 1/1000’lik planda, 1/5000 Ölçek RNİP uygun olarak ufak tefek düzeltmeler yapılabilir, değişiklikler olabilir.”

1/5000 REVİZYONU YAPMADAN, BİNLİK PLAN KABUL EDİLEMEZ, 7 – 8 AY ZAMAN KAYBI OLUR

“Bu düzeltmeler göz ardı edilerek Büyükşehir’e gönderilen 1/1000’lik plan tamamen reddedilir. 1/5000 Ölçek RNİP uygun plan revizyonu yapılmadan binlik plan kabul edilemez. Bu ne demektir? Büyükşehir tarafından 1/1000’lik plan iade edilirse; gittisi – geldisi 3 ay… Buradan düzeltilip gönderilmesiyle; gittisi – geldisi 3 – 4 ay. Toplamda bölge halkının 7 – 8 ay gibi büyük bir zaman kaybına neden olur. Biz 1/1000’lik planı aceleyle Büyükşehir’e götürelim dersek, ister istemez, farkında olmadan süreci uzatmış oluruz.”

“1/5000 RNİP’DA REVİZYON GEREKİR. 1/1000’LİK BU ŞEKLİYLE GEÇMEZ” DEMİŞLER

“Büyükşehir’den ilçe planlama bürosu yetkililerine “bu plan bu şekliyle gelirse, 1/5000 Ölçek RNİP’da revizyon yapılması gerekir. 1/binlik bu şekliyle geçmez” demişler. Bizim AK Parti ilçe örgütü olarak temennimiz şu; bu planın bir an önce yapılıp sahada uygulanmasını istiyoruz. Bunun için de her türlü desteği vermek her türlü kolaylığı sağlamak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Bunu 1/5000 plan çıktığı zaman da söyledik. 1/5000 Plan notlarında revizyon olduğu zaman da söyledik. Burada meclis görüşmelerinde de söyledim. Şu anda da aynı şeyleri söylüyoruz.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
2738 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ARZIK, ‘5000’LİK İLE 1000’LİK PLAN ARASINDA UYUMSUZLUK VAR’” için 2 Yorum

  1. recep : diyor ki:

    Büyükşehir Meclis toplantılarını bekliyorum. Tamamlansın konuyu gündeme alacağım.

  2. Eylül bakır : diyor ki:

    Bu iki partinin siyasi yarışı vatandaşın çaresiz ızdırabına dönüşmüştür.allah hepsinin belasını versin ağızlarına ekmek götüren elleri tutmasın inş…bir gerçekte ataşehir belediyesi bu işi uzatmaya devam ederse ilk seçimde barbarosu ve ataşehiri kaybedecek bunun için her türlü çalışmayı yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın! İşin ucundaki rantı kapmaya çalışanlar avuçlarını yalayacaklar.ucube gibi evlerde ysşayan insanlar bizim aileletimiz.dileriz kendi aileri de aynı sefaleti yaşayarak ölürler amin…