logo

Ataşehir Belediyesi 2. Uluslararası Klasik Müzik Festivali Başladı

Dünyaca ünlü orkestra ve sanatçıların sahne alacağı Ataşehir Belediyesi 2. Uluslararası Klasik Müzik Festivali Bilkent Senfoni Orkestrası’nın konseri ile Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde başladı.

Konseri Ataşehir Belediye Başkanvekili İlhami Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, Ataşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü T. Volkan Aslan, Ataşehir Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Oben Özkal ile birlikte 333 müziksever izledi.

Konser öncesi Ataşehir Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Oben Özkal yaptığı kısa konuşmasında, geçtiğimiz yılın ardından bu yıl ikincisini düzenledikleri Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde yine dünyaca ünlü orkestra ve sanatçıları ağırlayacakları belirtti.

Ataşehir Belediye Başkanvekili İlhami Yılmaz da festivalin açılış konseri öncesi yaptığı konuşmada, festivale gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek festivalde yer alacak sanatçıları MSKM’de ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. Ataşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri her festivali ilçeye karşı bir sorumluluk bilinci ve duygusuyla düzenlediklerini ifade eden Yılmaz, festivallerin bir kentin kültür anlayışını geliştirmesinde ve o kentin markalaşmasında çok önemli bir yer kapladığının vurgusunu yaptı.

Konser sonunda Ataşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü T. Volkan Aslan tarafından Bilkent Senfoni Orkestrası Şefi Gergely Madaras ve Bilkent Senfoni Orkestrası Müzik Direktörü Nusret İspir’e Ataşehir Belediyesi tarafından özel olarak hazırlanmış Ataşehir’i anlatan 3 boyutlu kitabı armağan etti.

BİLKENT SENFONİ ORKESTRASI 1993’TE KURULDU

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 1993’te Bilkent Üniversitesi’nin özgün bir sanat projesi olarak kuruldu. Orkestra, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin öğretim kadrosunda yer alan, Türkiye ve 12 ülkeden seçkin sanatçıdan oluşuyor. Bilkent Senfoni Orkestrası bu özellikleriyle, Türkiye’nin ilk “özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu” oldu.

Sanat yaşamımıza her yıl 50’yi aşkın etkinlikle katılan topluluk; bugüne değin konserleriyle, televizyon, radyo kayıtlarıyla ve yayınladığı 40’ın üzerinde CD ile seçkinleşti. CD dizini tüm dünyaya ihraç edilen orkestranın kayıtları, 2003 yılın¬dan itibaren EMI, CPO, Naxos gibi prestijli etiketlerle de yayınlanıyor.

Topluluk, “Bilkent Konserler Dizisi”, “Türk Bestecileri Haftası”, “Bilkent Anadolu Müzik Festivali” gibi özgün temalardaki konser ve kayıt dizileriyle, sanat yaşamı¬na kalıcı ve geniş boyutlu etkinlikler getirmeyi amaçlıyor. Bunun yanı sıra Orkest¬ra, yurt içi turneleriyle nitelikli müzik beğenisini yaygınlaştırmayı; yurt dışında, uluslararası etkinliklerde bulunarak bu tür etkinlikleri düzenleyen kurum ve ku¬ruluşlarla işbirliği yapmayı böylelikle de diğer ülkelerle sanatsal iletişimde köprü kurmayı ilke ediniyor.

Kurulduğu yıldan beri gerçekleştirdiği etkinliklerde, çeşitli kurum, kuruluş ve özellikle sivil toplum örgütleriyle yaptığı geniş işbirliğiyle; sanatın toplumsal yaşamda işlevsel kılınmasını prensip edinen Orkestra, “Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışına Katkı”, “Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım” ödüllerine layık görüldü. Bilkent Senfoni Orkestrası, 2009 yılında “UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi” de ilan edildi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1431 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ