logo

ATAŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN YARDIM HABERİNE AÇIKLAMA

Ataşehir Belediyesi bazı medya kuruluşlarında 2014 yılında Suriye iç savaşında yaşanan katliamlara maruz kalanlara yapılan yardım haberleriyle ilgili açıklama yaptı.

Ataşehir Belediyesi tarafından yapılan “haksız ve nesnellikten uzak içeriklerin hiçbiri doğru değildir” denilen açıklamada, “Suriye iç savaşı ve terör örgütlerinin katliamlarıyla perişan olmuş Suriyeli ve Iraklı komşularımıza, Türkiye Cumhuriyeti’nin toptan bir yardımı söz konusudur. Çok sayıda kamu ve sivil toplum kuruluşlarının başlattığı yardım kampanyalarına Ataşehir Belediyesi olarak da destek verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Ataşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Açıklama:

KAMUOYUNA DUYURU!

Ataşehir Belediyesi’yle ilgili son günlerde bazı medya kuruluşlarında, “CHP’den PKK’ya yardım”, “CHP’nin PKK yardımı kirli ittifakın belgesi” gibi başlıklar altında haber ve yorumlar yer almaktadır.

Belediyemize karşı yapılan bu haksız ve nesnellikten uzak içeriklerin hiçbiri doğru değildir. Yapılan yorum ve haberlere karşı ilk açıklamamızı 26 Haziran Pazartesi günü saat 19.24’de yapmıştık. Yaptığımız bu açıklamanın gözden kaçmış olduğunu düşünmek isteyerek bir kez daha konuya açıklık getirme ihtiyacı doğmuştur.

Kamuoyunun öncelikle bilmesi gerekir ki, adı geçen yardım tarihi 2014 yılının Eylül ayıdır. Bu tarihte, Suriye iç savaşı ve terör örgütlerinin katliamlarıyla perişan olmuş Suriyeli ve Iraklı komşularımıza, Türkiye Cumhuriyeti’nin toptan bir yardımı söz konusudur. Çok sayıda kamu ve sivil toplum kuruluşlarının başlattığı yardım kampanyalarına Ataşehir Belediyesi olarak da destek verilmiştir.

2014 yılında ülkemize sığınmış milyonlarca Irak ve Suriyeli mağdur insan için başlatılan CHP Yerel Yönetimler Konvoyu’na Ataşehir olarak 4 TIR dolusu malzeme ile katıldık.

Ataşehir’den hareket eden yardım TIR’larından 3’ü Türkiye sınırları içinde  kurulan, Suruç ve Mardin’de bulunan mülteci kamplarına ulaşarak malzemelerini teslim etmişlerdir. 4. TIR ise Irak sınırını geçerek bölgede yaşayan Türkmenlere ulaşmıştır ve gümrük kayıtları mevcuttur.

Bu yardımın ardından Irak Türkmen Vakfı heyeti Ataşehir Belediye Meclisi’ni ziyaret ederek teşekkür edip, şükranlarını sunmuştur.

O günleri hatırladığımızda, özellikle Ezidiler, ardından da Türkmen, Kürt ve Araplar yaşadıkları zulmün ardından Türkiye’ye kitlesel göçler yapmış ve onlar için kurulan mülteci yardım kamplarında yaşamışlardır.

Medyada kullanılan fotoğraflardaki TIR üzerindeki Rojava ve Şengal yazıları ise Rojava ve Şengal’den gelen mülteciler için yapılan yardımı temsil etmektedir. Yapılan bu yardımlar, iddia edildiği gibi yurt dışında değil Türkiye Cumhuriyeti  görevlilerinin gözetimi ve yönlendirmeleriyle Türkiye sınırları içindeki resmi kamplarda dağıtılmıştır.

Aynı dönemde başta Kızılay olmak üzere, birçok kamu kuruluşu, STK ve siyasi parti yardım kampanyaları yürütmüştür. Bu kapsamda Ataşehir Belediyesi’ni “PKK’ya yardım” yapmakla itham etmek, haberin, haberciliğin ilkelerini hiçe saymaktır. Aynı şekilde yine yorumlarda da bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın yanlışına defalarca düşmek demektir.

Ataşehir Belediyesi gibi resmi bir kurumu, bir terör örgütüne yardım ediyor gibi gösteren çok ciddi bu iddiaları üretenler ve yayanlar hakkında her türlü hukuki işlem tarafımızdan başlatılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

2014 YILINDA YAŞANAN IŞİD TERÖRÜNDEN KAÇAN GURUPLARA YARDIM HABERLERİ:

Ataşehir’de IŞİD Katliamından Kaçanlara Yardım Kampanyası Başladı

Ataşehir’den Ezidi Mültecilere Yardım Eli

Ataşehir Kent Konseyi’nden Ezidi Mültecilere 3. Yardım TIR’ı

Ataşehir Kent Konseyi’nin yardımı Mardin’e Ulaştı

Kent Konseyi Öncülüğünde Ataşehir’den Türkmenler Yardım

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
1503 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ATAŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN YARDIM HABERİNE AÇIKLAMA” için 2 Yorum

  1. recep : diyor ki:

    ATAŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN YARDIM HABERİNE AÇIKLAMA
    https://www.itvhaber.com/atasehir-belediyesinden-yardim-haberine-aciklama.html#.WVQF8oTlPjo.twitter
    #AtaşehirBelediyesi #SuriyeİçSavaşı #IŞİDKatliamı #YardımHaber #AtaşehirBelediyesindenAçıklama #EzidilereYardım #TürkmenlereYardım #KürtlereYardım #AraplaraYardım #Rojava #Şengal #itvhaber

  2. Zeynep : diyor ki:

    Enerjinizi biraz da imar için ayırın Başkan . Sizde bıktınız biliyoruz ama bunlar iteklemeden iş yapmıyorlar