logo

Ataşehir Belediyesi’nin Ödül Aldığı İGE-İ 2020 Açıklandı

Ataşehir Belediyesi’nin Ödül Aldığı İGE-İ 2020 Açıklandı

İNGEV’in ilçelerde insani gelişmeyi desteklemek üzere hazırladığı İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler Ataşehir Belediyesi’nin ödül aldığı İGE-İ 2020 sonuçları açıklandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

İNGEV’in ilçelerde insani gelişmeyi desteklemek üzere hazırladığı İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler İGE-İ  2020 sonuçları açıklandı ve “Çok Yüksek İnsani Gelişme” performansı gösteren ilçe Belediye Başkanlarına çevrim içi konferans ile ödülleri verildi.

Açılış konuşmasını İNGEV Başkanı Vural Çakır yaptığı plaket töreni öncesinde İNGEV Direktörü Başak Tüzün’ün moderatörlüğünde İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman ve UNDP Mukim Temsilci Yardımcısı Seher Alacacı Arıner “Yeni Yerellik ve İnsani Gelişme Vizyonu” konusunu değerlendirdi.

İGE-İ Endeks Raporunu koordine eden Prof. Dr. Murat Şeker, İGE-İ çalışma sistemi ve sonuçlarını anlattı.

İGE-İ 2020 RAPORU VE ENDEKSİ 188 İLÇEYİ KAPSIYOR

İGE-İ olarak adlandırılan İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler 2020 raporu, büyükşehir sınırları içinde kalan bütün ilçelerle en yüksek nüfusa sahip 188 ilçeyi kapsama almış, 2019 Faaliyet Raporunu yayınlamayan ve/veya İNGEV ile paylaşmayan Belediyeler kapsam dışı bırakılmıştır.

ATAŞEHİR BELEDİYESİ “YÖNETİŞİM VE SAYDAMLIK”

“İGE-İ 2020 Endeksi, Çok Yüksek İnsani Gelişme” kategorisinde ödül alan Ataşehir Belediyesi’nin başarısı ile ilgili açıklama yapan başkan Battal İlgezdi, açıklamasında; “Belediyemiz, İnsani Gelişme Vakfı’nın Türkiye’de 188 ilçeyi kapsayan “Çok Yüksek İnsani Gelişme” değerlendirilmesinde ödüle değer bulundu.
Ataşehir Belediyesi olarak “Yönetişim ve Saydamlık Endeksi”nde birinci sırada yer almanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Bu ödülü almamızda katkısı bulunan tüm çalışma arkadaşlarıma özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyorum.” İfadelerine ter verdi.

Toplam İnsani Gelişme Endeksi’nin yanı sıra çalışmada 9 alt endeks de yer alıyor.

İGE-İ 2020 Endeksinde toplam sonuçları oluşturdu Kadıköy 5 alanda, Beşiktaş 2 alanda ilk sırada yer aldı. İnsani Gelişme Endeksi’nin yanı sıra yerel yönetim faaliyetlerinin yönlendirilmesinde önem taşıyan 9 alt endeks yayınlanmaktadır.

Bunlar Yönetişim ve Saydamlık, Sosyal Kapsama, Ekonomik Durum, Eğitim, Sağlık, Sosyal Yaşam,  Çevresel Performans, Ulaşım ve Erişilebilirlik ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği başlıkları altında toplanmaktadır.

Bu endekslerde ilk 5 sırada yer alan ilçeler ise şöyledir:

Sonuçlar dört ana bölgede gruplanarak aktarılıyor: Çok Yüksek İnsani Gelişme Bölgesinde 34 ilçe yer alıyor.

İGE-İ Endeksi’nde ilçeler Çok Yüksek İnsani Gelişme, Yüksek İnsani Gelişme, Orta İnsani Gelişme ve Düşük İnsani Gelişme olmak üzere 4 ana kümede toplanıyor. 2020 raporunda Çok Yüksek İnsani Gelişme bölgesinde 34 ilçe yer almaktadır. 2020 Çok Yüksek İnsani Gelişme Bölgesi (Yeşil Bölge) kapsamındaki ilçeler şunlardır:

itvhaber

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ