logo

ATAŞEHİR KENT KONSEYİ’NDE NÖBET DEĞİŞİMİ

ATAŞEHİR KENT KONSEYİ’NDE NÖBET DEĞİŞİMİ

atasehir_KK_GK (0)Ataşehir Kent Konseyi 13. Olağan Genel Kurulu Cemal Süreya Etkinlik Salonu’nda yapıldı. Genel Kurulda yapılan seçimle Başkan Şerife Özdemir görevi devretti.

Recep Kenan/itvhaber.com

Cemal Süreya Etkinlik Salonu’nda gerçekleştirilen Ataşehir Kent Konseyi 13. Olağan Genel Kurulu Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Okunması sonrası Deniz Kutlu başkanlığında Tamer Semerci ve Berrin Berli Suna ile oluşan divan heyeti yönetiminde gündeme geçildi.

Açılış konuşmasında yıllık faaliyetler hakkında Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Şerife Özdemir, Kent Konseyi çalışmalarını yerelde ve ulusal ölçekte yürüttüklerini, Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nda ve platformun yürütme kurulunda yer alarak, çalışmalarında etkin olarak yer aldık larını yürütme kurulu toplantısına ev sahipliği yaptıklarını kaydetti.

9.ve 10. Uluslararası İşçi Filimleri Festivalinin Ataşehir’de paydaşlığını yaptıklarını, Sinop’ta yapılan Nükleer Santrale karşı mitinge katılım için Ataşehirdeki Sinoplu derneklerle ortak çalışma yapılarak 2 sene katılım sağlandığını kaydeden Şerife Özdemir, Ataşehir Belediyesi Stratejik plan çalışmalarına katkı sağladıklarının da altını çizerek Ataşehir Kent Konseyi’nin çalışmalarını şöyle özetledi:

IŞİD terör örgütünün saldırılarında kaçan halklara Ataşehir’deki STK’larla birlikte yardım edildi. Ataşehir’de değişik yöreden vatandaşlarımız arasında kardeşleşme hedeflenirken, bölgedeki kürt, ezidi, türkmen kardeşlerimize 4 tır yardım malzemesi gönderildi.

Ataşehir’de yüksek gerilim hatlarıyla ilgili Elektrik Mühendisleri Odası ve İstanbul Tabip Odasıyla birlikte çalışmalar yürütüldü. Türkiye’de ilk kez kapsamlı bir yüksek gerilim kirlilik ölçümleri yapıldı ve bu konuda bilimsel rapor hazırlandı.

Ataşehir Belediyesi, İstanbul Veteriner Odası ve STK’larla birlikte Can Dostlar Projesi gerçekleştirildi. !. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi’ne etkin katılım sağlandı.

Ataşehir’deki STK’larla birlikte Yerel Yönetimlerde İnsan Hakları Temelli Programla Projesi kapsamında dezavantajlı grupların sorunlarına duyarlı çalışmalar yürütüldü. Uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda mahallelerde yapılan toplantı ve etkinliklere katılım sağlandı.

Kent Konseyi tarafından Ataşehir’deki emek ve demokrasi güçleriyle barışa ve ülke gündemini ilgilendiren çalışmalara destek verildiğini vurgulayan Şerife Özdemir, çeşitli spor ve eğitim ile Ümit Kaftancıoğlu anma etkinliğin de aralarında olduğu kültür faaliyetlerine katılım sağlayıp katkı verdiklerini kaydederek, çalışmalarında desteklerini esirgemeyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, belediye başkan yardımcıları ve ekibine şahsı ve yürütme kurulu arkadaşları adına teşekkür etti.

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı İlhami Yılmaz, Başkan Battal İlgezdi’yi temsilen yaptığı konuşmada, gezi direnişinin 3. yıl dönümünde baskıya karşıya direnen tüm insanları yürekten kutladığını belirterek; “Çağdaş bir kent oluşturma çalışmaları kentin sadece bugününü değil gelecek yıllarını da kapsamaktadır. Bu plan ve projeleri hazırlarken kent konseyinin, ilçedeki diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte getireceği öneri ve görüşleri de dikkate alıyor ve gerekli çalışmaları bu kapsamda yapıyoruz. Kentin yarınları ve geleceği için kent yaşayan herkesin “benimde söyleyecek sözüm var” diyerek çalışmalarda katılımcı olmasını sağlamakta kent konseyinin birinci görevleri arasındadır” diye konuştu.

Gençleri, çocukları bekleyen tehlikeye işaret eden Ataşehir Milli Eğitim Şübe Müdürü Ercan Metin Ataşehir Kaymakamlı Zafer Karamehmetoğlu’na vekaleten yaptığı konuşmada, ülkenin zor günlerden geçtiğini dile getirerek, “Gençleri bu tehlikelerden korumak belediye ve Kent Konseylerinin işbirliği ile mümkün olabilir. Bu ülke hepimizin. Çünkü gidecek başka yerimiz yok. Onun için dil, din, ırk ayırımı yapmadan birbirimize saygı göstererek, birbirimizi severek bu zorlukların üstesinden gelebiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından Deniz Kutlu başkanlığındaki Divan Heyetine Ataşehir Kent Konseyi’nin başkanı ve yönetim kurulunun seçimine geçildi. Konsey başkanlığı için tek listeden aday gösterilen Turan Dolu, oybirliğiyle başkan seçildi.

Başkanlık seçimi sonrası konuşan yeni başkan Turan Dolu, Genel Kurula katılan Kent Konseyi üyelerine hitaben yaptığı teşekkür konuşmasında; “Kent Konseyi bugüne kadar ciddi çalışmalar yaptı. Ancak ciddi eksiklikler ve kat etmesi gereken çok mesafe var. Yapmak isteyip de yapamadıklarımız, belki yaptıklarımızdan çok daha fazladır. Çalışmalarımızı özveri ile yerine getiriyoruz. Bundan sonraki süreçte Kent Konseyi’nin kurumsallaşması için çalışacağız. Güçlü bir kent konseyi güçlü bir sivil toplum yapılanmasının üzerine oturur. Kent konseyi sivil toplumun, merkezi yönetim ve yerel yönetim karşısında kendini temsi ettiği ve yönetime katılımın gerçekleştiği yerlerdir.” dedi.

Ataşehir Kent Konseyi çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür eden Turan Dolu, CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin selamını ileterek; “Kent Konseyi çalışmaları iri ufaklı birçok emeğin üst üste konulmasıyla oluştu. Yeni oluşan kurulla, Ataşehir’de yerel demokrasiyi geliştirmek, katılımcıları arttırmak, kentin sorunlarını ortak akılla çözmek için çalışacağız. Ataşehir’i güçlü, demokrasinin beşiği bir kent haline getireceğiz. Ataşehir yeni bir ilçe olmanın sıkıntılarını tamamen üzerinden atabilmiş değildir. 4 parçalı yapıyı ortak Ataşehir‘lilik bilincine dönüştürmek aynı zamanda sivil toplumun ihtiyacı ve görevidir. Önümüzdeki çalışma döneminde tüm bunların masaya yatmak ve ortak çözümler aramak en temel sorumluluklarımızdan biri olacaktır. Bana ve yeni yürütme kurulu arkadaşlarıma gösterdiğiniz güvenin aynı zamanda ciddi sorumluluklar yüklediğinin bilinciyle hareket edeceğiz” diyerek; katılımcılara ve Kent Konseyine verdiği destek için Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile ekibine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

ATAŞEHİR KENT KONSEYİ ASİL ÜYELERİ:

Orhan Çerkez

Hüseyin Turgut

İbrahim Duman

Songül Ercan Tulunay

Ercan Ersin

Kurtuluş Özaydın

Nil Özaydın

Hatun Yıldız

Hasan Hüseyin Şahin

Naci Gültekin

YEDEK ÜYELER:

İnan Bektaş

Ertuğrul Köleoğlu

Meryem Karagöz

Eser Özdemir

Hüsnü Kemerci

Ergün Kaya

Sema Kaya

Ozan Varol

Selime Öziskender

Nilgün Özdemir

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ