logo

Ataşehir’de Deniz Gezmiş’in Doğum Günü Kutlandı

Ataşehir’de Deniz Gezmiş’in Doğum Günü Kutlandı

Atasehir_deniz_dogum68 öğrenci hareketinin liderlerinden Deniz Gezmiş’in doğum günü, Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı’ndaki heykelinin başında kutlandı. Deniz’in doğum günü; “O” Hep 25 yaşında. 

28 Şubat 1948’de Ankara’da eğitimci bir ana babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Deriz Gezmiş, kendisini darağacına götüren mücadelesine 17 yaşında Türkiye İş Partisi saflarında başladı.

“0” HEP 25 YAŞINDA

6 Mayıs 1972 tarihinde iki yoldaşı Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte darağacına yollandığında henüz 25 yaşındaydı.

Ağbisi Bora Gezmiş ve sevenleri Türkiye’deki ilk ve tek heykelinin başında bir adaya geldiler. Heykelin önüne yerleştirilen 25 adet mumu yaktılar. Ve sönmesin diye çabaladılar.

Atasehir_deniz_dogum -1

Sosyal Dönüşüm Vakfı Girişimi Sözcüsü ve CHP 1. Bölge Milletvekili Önseçim Adayı Gamze Akkuş İlgezdi, “Devrim denen uzun koşunun en güzel 100 metresini koşan Deniz hep 25 yaşında bizim için” diyerek sözü Ağabeyi Bora Gezmiş’e bıraktı.

Bora Gezmiş hem kendi ağladı hem de kutlamaya katılanları ağlattı. “Bana bir gün heykeli dikilecek dediklerinde, inanmamıştım. Şimdi gençleri zaman zaman buraya getiriyorum. Onlara Deniz’i anlatıyorum. Bu halk için yapılan hiçbir şeyi halk unutmuyor. Kardeşimin boşuna ölmediğini biliyorum” dedi.

Mumlar yakıldıktan sonra havaya uçurulan beyaz güvercinler, barışa bir çağrıydı.

Atasehir_deniz_dogum -2

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ