logo

ATAŞEHİR’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

gaziler_gunu_atasehir-0Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi unvanının verildiği, Gaziler Günü olarak kabul edilen 19 Eylül Gaziler Günü” nedeniyle Ali İhsan Hayırlıoğlu Ortaokulu’nda bir törenle kutlandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu’nın ev sahipliğinde İlçe Milli Eğitim Müdürüğünce düzenlenen törene Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu ile birlikte; Dr.İkmal Albay Özer Öztürk, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Kaan,  Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av. M.Naim Yağcı ve Nevzat katırcı’nın aralarında olduğu yöneticileri, MHP İlçe Başkanı Sadun Bizel ve Yönetim Kurulu üyeleri, Saadet Partisi İlçe Başkanı Adem Boz, CHP İlçe Başkan Yardımcıları Tülay Uçar ve Yusuf Demir, şube müdürleri, okul müdürleri, mahalle muhtarları, gaziler, şehit yakınları, öğrenciler veliler ve vatandaşlar katıldı.

gaziler_gunu_atasehir-77

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, “19 Eylül Gaziler Günü”nün anlam ve özelliğinin anlatıldığı özellikle de 15 Temmuz darbe girişimi direnişi sırasında yaşananların anımsatıldığı slayt gösterisi ile program devam etti.

gaziler_gunu_atasehir-3

Şehitleri rahmet ve minnetle anıldığı Gazilere saygıların sunulduğu protokol konuşmalarının açılışını yapan Ali İhsan Hayırlıoğlu Ortaokulu Müdürü Göncer Demiryülek, “Atalarımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen mücadele sonucunda bize Cumhuriyet’i armağan ettiler. Sizler Kıbrıs’ta, Kore’de ve ülkemizin maruz kaldığı herhangi bir safhada canlarınızı siper ederekten bu Cumhuriyeti ilelebet payidar kılmak adına bir mücadele verdiniz. Bugün yarım kalan ne varsa tüm bunlarla birlikte bizden daha üstün, bizden daha şerefli ve bizden daha onurlu bir şekilde hepiniz buradasınız. Hepinizin ellerinden öpüyor saygılarımı sunuyorum” dedi.

gaziler_gunu_atasehir-26

gaziler_gunu_atasehir-53

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün armağan ettiği ve canımız pahasına korumaya çalıştığımız Cumhuriyetin 15 Temmuz’da büyük bir saldırıya maruz kaldığını ve ülke uçurumun eşiğinden döndüğünü kaydeden Göncer Demiryülek, “Boğaz köprüsünde tankların önüne yatarak, canlarını siper ederek ülkemizin her bir tarafında cansiperane mücadele ederek, hainlere dur diyerek hep birlikte, Hacı Bektaşi Veli’nin ‘Gelin canlar bir olalım’ anlayışıyla birlik olarak, hainlere meydanı boş bırakmadık ve 15 Temmuz demokrasi zaferini hep birlikte taçlandırdık. Vatan uğurunda can vermiş, canını siper etmiş tüm şehitlerimizi büyük bir hisle saygı ile anıyorum, bu anlamda yine ülkemizin payidar kalması noktasında canlarını siper ederek kendilerini şu ana kadar aramıza taşıyarak ülkemizin her yanında bulunan gazilerimizi ayni hislerle anıyor ve katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

gaziler_gunu_atasehir-10

15 Temmuz gazilerinden Ömer Faruk Ölmez de, 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsünde yaşadıklarını katılımcılarla paylaşarak, kendi yazdığı şiiri okudu. 15 Temmuz Gazisi Ölmez, kendi yazdığını ifade ettiği şiiri sesi titreyerek okurken salondaki katılımcıları duygulandırdı.

gaziler_gunu_atasehir-14

Daha öncesine de gidilebileceğini ancak 1071’den başlayarak Anadolu’da yaşayanların  mücadele verdiğini vurgulayan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, bu toprakların kaderinin mücadele etmek olduğunu belirterek; “Bir hafta önce şehitlerimizi ve gazilerimizi anarak eğitim öğretim yılına başladık. Sizlerde takdir edersiniz ki benim yaşımdakiler Kıbrıs’ı bilir ama bu çağın yaşayanları da 15 Temmuz’u bilir. 1071’den bu yana vatanımız, milletimiz ve namusumuz için tarihimiz mücadelelerle doludur. Bu mücadelede can verenleri ölü olarak nitelemeden şehit bilip, gazilerimiz de bizim geleceğimizin onurlu gurur kaynağıdır. Onlar bizim canlı şahitlerimizdir. Çünkü bu topraklar da yaşamın bir bedeli var ve bu topraklar mücadelesiz yaşanılmayacak topraklardır. Bu topraklarda yaşamanın bedeli; daima iri olmak, diri olmak ve mücadele etmektir. Bundan dolayı gazilerimiz bizim onur ve gurur yanımızdır. Birliğimizi, dirliğimizi ve istikbalimizi onlara borçluyuz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyor ve uzun ömürler diliyorum”  diye konuştu.

gaziler_gunu_atasehir-16

Şehitler gibi Gazileri de anmanın öneminin fark edildiğine işaret eden Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu bu yıl ikincisinin kutlandığını söylediği gaziler gününün gelenekselleşeceğine inandığını kaydederek; “19 Eylül Gaziler Günü vesilesiyle bir araya gelerek; milli mücadelemizi unutmadan, hem gazilerimizle bütünleşiyoruz, hem de aziz şehitlerimizi yad ediyoruz. Bu günler geçmişimizi hatırlamak adına çok önemlidir. Bizden sonraki kuşakların unutmaması adına hatırlatmak önemlidir. Şehitler gününde onları hatırlayarak anıyoruz. Bu vesile ile burada gazilerimizle bütünleşerek bu güzel günde sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyor, Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum” diye konuştu.

gaziler_gunu_atasehir-21

15 Temmuz’un vatanımıza ve milletimize kast edilmiş bir ihanet şebekesi tarafından kalkışılan darbe kalkışması olduğunu kaydeden Zafer Karamehmetoğlu, “o gece Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokağa çıkan ve canları pahasına darbecilere direnen demokrasi kahramanlarından şehit olnaların yanında gazilerin de olduğunu hatırlatarak; “Bu ihanete karşı canını siper ederek mücadele veren milletimizi yürekten kutluyorum. Vatan sevgisi, bayrak sevgisi insanları ülkesinin kurtuluşuna koşturuyor. Silaha karşı yürekle karşı çıkıyor. O yürekleri kutluyorum.  Bu milletin vatanını canından çok sevdiğini bütün dünya alem gördü. Bundan sonrası için kaliteli gençler yetiştirmek için çalışacağız. Çünkü geleceğimizin teminatı çocuklarımızdır” diyerek konuşmasını tamamladı.

gaziler_gunu_atasehir-33 gaziler_gunu_atasehir-34 gaziler_gunu_atasehir-36 gaziler_gunu_atasehir-41

19 Eylül Gaziler Günü nedeni ile Ali İhsan Hayırlıoğlu Orta Okulunda düzenlenen tören okul öğrencilerinin hazırladığı drama gösterisi ve koro ile son buldu.

gaziler_gunu_atasehir-12 gaziler_gunu_atasehir-57 gaziler_gunu_atasehir-67 gaziler_gunu_atasehir-73 gaziler_gunu_atasehir-74 gaziler_gunu_atasehir-76

Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu, Zübeyde hanım Hizmetiçi Eğitim Merkezinde, Anadolu Adliyesi Başsavcısı Seyfi Tosun ve Ataşehir Müftüsü Şakir Pinal’in de katıldığı şehit aileleri ile gaziler ve ailelerinin onuruna akşam yemeği verdi. Yemeğe Siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, mahalle muhtarları ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ataşehir Şubesi yöneticileri de katıldı.

gaziler_gunu_atasehir-65 gaziler_gunu_atasehir-69 gaziler_gunu_atasehir-72 gaziler_gunu_atasehir-75

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1535 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ATAŞEHİR’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ATAŞEHİR’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
    AYRINTI HABERDE, TIKLAYIN
    https://www.itvhaber.com/?p=101167
    #Gazi #MustafaKemalAtatürk #GaziUnvanı #GazilerGünü #AliİhsanHayırlıoğluOrtaokulu #AtaşehirKaymakamı #ZaferKaramehmetoğlu #15Temmuz