logo

ATAŞEHİR’DE KANSER BİLİNÇLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

ATAŞEHİR’DE KANSER BİLİNÇLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Atasehir_kanser_seminer (0)Ataşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü,  halk sağlığını artırıcı etkinlikler kapsamında Dr. Aygün Şahin’in sunduğu kanser bilinçlendirme semineri düzenledi. 

Kanser Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü Vakfı Kurucusu (CERİ-Cancer Education and Research İnstitute) ve Genel Müdürü Dr. Aygün Şahin’in sunduğu kansere karşı bilinçlendirme semineri Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu’nda yapıldı.

Atasehir_kanser_seminer (4)

Bonn, Bochum ve Harvard üniversitelerinde kanser ve genetik üzerine araştırmalar yapan Dr. Aygün Şahin, 16 yıldır yurt dışında kanser üzerine eğitim alıp çalışmalar yaptığını belirterek, “Bu esnada dünyanın her yerinden her gün; aileleri, arkadaşları, yakınları kansere yakalanmış onlarca çaresiz kişiden soru ve mesaj geliyordu. Bir gün yakın bir arkadaşım telefon ile arayarak annesinin ileri derece de akciğer kanseri olduğunu söyledi. Her gün ziyaret ettiğim bu hastayı da kaybettik. Sonrasında, ‘biz laboratuarda kanserden kurtarmak için çalışıyoruz ancak her gün birileri de bu hastalıktan hayatını kaybediyor’ diye düşündüm. Birilerine yardım etmek istiyorum, ‘10 sene, 20 sene sonra değil şimdi bir şeyler yapmalıyım’ deyip vakfı kurdum” diye konuştu.

Atasehir_kanser_seminer (6)

Boston merkezli olarak kurduğu vakıf ile üçüncü senelerinde olduklarını ve birçok ödül aldıklarını dile getiren Dr. Aygün Şahin, Laboratuarlarda yaptığımız araştırmaları normal vatandaş anlamıyor, benim amacım en basit biçimde kanser araştırmalarını halka sunmaktır” dedi.

Kendisi ile Kanser Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü Vakfı hakkında bilgi veren Dr. Aygün Şahin, seminerde “kanser nedir, kanseri meydana getiren faktörler nelerdir, onkogen nedir, kalıtsal yapılar, kanserle ilgili genler, kanserin sınıflandırılması ve kanserin evrelendirilmesi gibi konuları anlattı.

Atasehir_kanser_seminer (20)

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam için önerilerini dile getiren Dr. Aygün Şahin, seminer sonrasında katılımcıların kanser hakkında merak ettikleri soruları cevaplandırdı.

Kanser hakkında detaylı bilgi ve videolara ulaşmak isteyenler için “Kanser Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü Vakfı” nın internet adresi: http://www.canceredinstitute.org/turkce.html

Atasehir_kanser_seminer (15)

Almanya’da ve Amerika Birlesik Devletleri’nde uzun yıllar kanser araştırmaları yapan Dr. Aygün Şahin, dünyadaki ve özellikle Türkiye’deki, kanser hakkındaki ‘bilgi kirliliğini’, ABD’nin Boston şehrinde kurduğu ve yönettiği, çok ödül almış kanser eğitimi vakfı, Cancer Education and Research Institute (CERI, Kanser Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü) ile yok etmeyi amaçlıyor.

Atasehir_kanser_seminer (14)

Biyolog Dr. Aygün Şahin Kimdir?

Biyolog Dr. Aygün Şahin, Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü’nü bitirdi.

Uygulamalı Biyoloji Anabilim Dalı’nda Master yaptı. Araştırma Görevliliği’ne atandi ve bu görevi iki sene sürdürdü.

Almanya’nın Bonn Üniversitesi, Patoloji Anabilim Dalı’nda, beyin kanserinin biyolojisi ve genetik tedavisi konusunda doktora yaptı.

Doktoradan sonra, Almanya’nın Bochum Üniversitesi, Klinik Araştırma Enstitüsü, Nöroonkoloji Anabilim Dalı’nda, Nöro-onkoloji araştırma laboratuvarını kurma ve yönetme teklifini kabul etti.

Burada, 1.5 sene kadar beyin kanserinin genetik ve hücresel tedavisi konusunda doktora sonrası kanser araştırmaları yaptı.

Harvard Tıp Fakültesi, Massachusetts General Hospital, Nöroşirurji (beyin cerrahisi) Dalı’nda doktora sonrasi (Postdoc) araştırma yapmak üzere çalışmlara başladı. Harvard Tıp Fakültesi-Massachusetts General Hospital, Nöroşirurji Anabilim Dalı’nda, dünyada çok az kişinin yaptığı Imunoterapi tekniğini öğrendi ve beyin kanserinin tedavisi için uyguladı.

Chimeric (Kimerik) T hücresi terapisi olarak adlandırılan, insanın kendi bağışıklık sistemi hücrelerinin, kendi tümor hücrelerini “yemesi”yle gerçekleşen tedavi yönteminin beyin kanserine olumlu etkilerini gösterdi.

Daha sonra, bu yöntemin daha gelişmiş sistemi olan, 3. jenerasyonunu, genetik mühendisliği teknikleriyle geliştirdi ve bunun beyin kanserinin tedavisinde kullanılması için, Amerika’nın önde gelen beyin kanseri vakfından (American Brain Tumor Association, ABTA, Amerikan Beyin Tümoru Derneği) ödül kazandı.

2013 yılında, Boston merkezli, dünya çaplı kanser eğitimi vakfı olan, Amerika’da birçok ödül kazanmış, Cancer Education and Research Institute (CERI, Kanser Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü) Vakfı’nı kurdu.

Atasehir_kanser_seminer (2)Atasehir_kanser_seminer (25)Atasehir_kanser_seminer (26)Atasehir_kanser_seminer (27)Atasehir_kanser_seminer (29)

 

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ