logo

ATAŞEHİR’DE VATANDAŞI ESAS ALAN PLAN OFİSİ

ATAŞEHİR’DE VATANDAŞI ESAS ALAN PLAN OFİSİ

Ataşehir Belediyesi’nin Barbaros ve Yenisahra mahallelerine yönelik hizmet veren İmar Plan Ofisi, vatandaşların dilekçeleri ve taleplerini esas alan plan çalışması yürütüyor.

Ataşehir’de daha önce Türkiye’nin hiçbir yerinde yapılmayan “Yerinde Katılımcı Planlama” ile kapalı kapılar ardında değil; halkla birlikte, vatandaşların dilekçeleri üzerine, onların taleplerini esas alan bir uygulama yapılıyor.

Yenisahra ve Barbaros mahallerinin “1/5000 Ölçekli Revizyon İmar Planı” nın İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Aralık ayında onaylanmasının ardından 1/1000 ölçekli imar planlarını hazırlayacak olan Ataşehir Belediyesi, çalışmalarını vatandaşlarla birlikte yürütecek.

Bu kapsamda, Ataşehir’de daha önce Türkiye’nin hiçbir yerinde yapılmayan “Yerinde Katılımcı Planlama” ile kapalı kapılar ardında değil; halkla birlikte, vatandaşların verecekleri dilekçeler üzerinden ilerlenerek, onların taleplerini esas alan bir uygulama yapılıyor.

4 şehir plancısı ve 1 avukatın hazır bulunduğu Plan İrtibat Ofisi’nde, vatandaşlara planlarda yapılan değişiklikler anlatılıp, müstakil yapılaşmada ve parsel birleştirmelerinde geçerli olacak imar hakkı ile müteahhitle anlaşma halinde geçerli olacak haklar konusunda detaylı bilgi veriliyor.

Plan İrtibat Ofisi’nde ayrıca; yol, donatı, cami, park gibi alanlarda kalan parseller ile yerinde yapılaşamayan parsellerin çözümü gerçekleştirilecek. Vatandaşların başvuru dilekçelerine göre de 1/1000 ölçekli imar planının tasarımına başlanacak.

Barbaros ve Yenisahra mahallelerine yönelik hizmet vermeye başlayan İmar Plan Ofisi, Barbaros Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No:95 adresinde, Barbaros Mahalle Muhtarlığı’na 50 metre mesafede hizmet vermeye başladı.

İlgezdi: “Müteahhitlerle anlaşmanızı bir hukukçuyla yapın”

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, vatandaşı inşaat firmalarına karşı uyararak yaşanabilecek mağduriyetlere dikkat çekti. İlgezdi, vatandaşların kafalarında olan soru işaretlerini ve merak ettikleri her şeyi bu ofise gelerek, ilgili ekibe sorabileceklerini ve gerekli bilgilendirmenin yapılacağını vurgulayarak şunları söyledi:

“Ben her mahalleye geldiğimde güvenmediğiniz müteahhitlerle anlaşma yapmayın diye meselenin altını çizdim. İşin ehli müteahhitlerle anlaşma yapın, protokollerinizi ona göre yapın ki gelecekte mağdur olmayın dedim. Bundan sonra protokol yapacak vatandaşlarımıza tekrar söylüyorum, anlaşmalarınızı mutlaka bir avukat ve hukukçu nezdinde hazırlayın. Protokollerde açık noktalar olabilir. Bir arkadaşınızla, tanıdığınızla değil mutlaka bir hukukçuyla birlikte protokolleri yapın.”

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ