logo

‘Atatürk Tablosu Asmayı Düşünüyor Musunuz?’

Son günlerde artan “Atatürk hassasiyeti”ne dikkat çeken CHP’li İlgezdi, “İktidar kulisine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tablosunu asmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Recep Kenan/itvhaber.com

İktidar partisinde artan Mustafa Kemal Atatürk ilgisine dikkat çeken CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Son günlerde özellikle iktidar partisinde artan Mustafa Kemal Atatürk hassasiyeti gözleri iktidar kulisine de çevirmiştir. Çünkü iktidar kulisinde Mustafa Kemal Atatürk’e ait herhangi bir tablo veya resim yer almamaktadır” ifadeleri ile artan Atatürk’e ilgiye dikkat çekerek; “Son günlerde artan “Atatürk hassasiyeti” sonrası İktidar kulisine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tablosunu asmayı düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman tarafından Anayasanın 98’inci ve Meclis İçtüzüğün 96’ncı maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile soru önergesi verdi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından yanıtlanması istemi ile CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi tarafından verilen soru önergesi:

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onarım çalışmaları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait tablolarının kaldırıldığını ve yerlerine asılmadığı bilinmektedir.

Muhalefet kulisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün mareşal üniformalı tablosunun yanı sıra 10 Nisan 2013 tarihinde dönemin Meclis yönetimi apar topar bir kararla basın koridorunda yer alan ünlü ressam Yaşar Çallı’nın, “Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de ilk Meclis açılış konuşmasının resmedildiği” tabloyu restorasyon gerekçesiyle kaldırmış ve bir daha yerine asmamıştır.

Son günlerde özellikle iktidar partisinde artan Mustafa Kemal Atatürk hassasiyeti gözleri iktidar kulisine de çevirmiştir. Çünkü iktidar kulisinde Mustafa Kemal Atatürk’e ait herhangi bir tablo veya resim yer almamaktadır.

Bu bağlamda,

  1. Meclis Başkanlığınız döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait kaç tablo veya resim, “onarım ve tadilat” nedeniyle yerinden kaldırılmıştır? Kaçı yerine tekrar konulmuştur?
  2. Ünlü ressam Yaşar Çallı’nın, “Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de ilk Meclis açılış konuşmasının resmedildiği” yaklaşık 30 yıllık tablosu 10 Nisan 2013 tarihinde, restorasyon gerekçesiyle basın koridorundan kaldırılmış ve yerine konulmamıştır. Yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen restorasyon devam mı etmektedir? Restorasyon tamamlandıysa tablo neden yerine konulmamaktadır? Tablo başka bir yere mi konulmuştur?
  3. TBMM iktidar kulisinde neden Mustafa Kemal Atatürk’e ait bir tablo ya da resim yoktur? Tablo olmaması iktidar milletvekillerinin bir talebi midir yoksa meclis başkanlığının bir tasarrufu mudur?
  4. İktidar partisinin son günlerde artan “Atatürk hassasiyeti” sonrası iktidar kulisine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tablosunu asmayı düşünüyor musunuz?

Etiketler: » » » » » » » »
Share
661 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ