logo

10 Temmuz 2016

Avrupa atletizminin zirvesindeki ülke: Türkiye

Avrupa atletizminin zirvesindeki ülke: Türkiye

avrupa-atletizm-sampiyonasiAmsterdam’da devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda üçüncü günü sonunda madalya sıralamasının zirvesinde Türkiye yer alıyor.

Şampiyonanın üçüncü gününü 2 altın ve 3 gümüş madalyayla tamamlayan Türkiye, tarihi bir günü geride bıraktı.

Toplamda madalya sayını 8’e çıkaran Türkiye, üçüncü gün en çok madalya kazanan ülke oldu. Ay Yıldızlılar’ı 7 madalyayla İngiltere ve 7 madalyayla Almanya takip ediyor.

İlk gün, kadınlar 10 bin metrede Yasemin Can altın madalyayı kazandı. İkinci gün ise erkekler 100 metrede Jak Ali Harvey 2. oldu ve gümüş madalyanın sahibi oldu. Aynı gün kadınlar gülle atmada Emel Dereli bronz madalya elde etti.

Madalya yağmuru Yasmani Copello ile başladı

Üçüncü günün ilk madalyası Yasmani Copello Escobar’dan geldi. Erkekler 400 metre engellide yarışan Küba asıllı Yasmani Copello Escobar, 48.98’lik derecesiyle altın madalyaya ulaştı. Escobar, Türkiye adına bu branşta tarihinin ilk Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Yarışta İspanyol Sergio Fernandez 49.06’lık derecesiyle ikinci, İsviçreli Kariem Hussein ise 49.10’luk derecesiyle üçüncü sırada yer aldı.

Guliyev gümüş madalyaya terfi etti

Erkekler 200 metre finalinde gümüş madalyanın sahibi Ramil Guliyev oldu. Yarışta 20.37’lik derecesiyle birinci olan Hollandalı atlet Churandy Martina’nın kulvar ihlali nedeniyle diskalifiye edilmesiyle yarışı 20.51’lik derecesiyle üçüncü sırada tamamlayan milli sporcu Ramil Guliyev, ikinci sıraya yükseldi ve gümüş madalya elde etti.

Martina’nın diskalifiye edilmesi sonrası 20.45’lik derecesiyle birinci sıraya çıkan İspanyol Bruno Hortelano, altın madalyanın yeni sahibi oldu. Yarışta, Büyük Britanyalı Danny Talbot da 20.56’lık dereceyle bronz madalya aldı.

10 bin metrede tarihi duble

Erkekler 10 bin metrede altın ve gümüş madalya Türkiye’ye geldi. Polat Kemboi Arıkan ve Ali Kaya, baştan sona önde koştukları yarışta ilk 2 sırayı elde etti. Ay-yıldızlı sporculardan Polat Kemboi Arıkan 28.18.52’lik derecesiyle altın, Ali Kaya ise 28.21.42’lik derecesiyle gümüş madalyaya uzandı. Bu kategoride İspanyol Antonia Abadia ise 28.26.07 ile üçüncü sırada yer aldı.

Aras’tan gümüş madalya

Günün son madalyası 3 bin metre su engellide geldi. Finalde, 8.25.63’lük bir derece elde eden Fransız Mekhissi Benabbad Mahiedine’nin ardından finişi 2. sırada gören Aras Kaya, gümüş madalya kazandı. 8.29.91’lik bir derece elde eden milli atlet, Türkiye adına günün 3. gümüş madalyasını kazandı.

Türkiye günü 3 gümüş 2 de altın madalyayla tamamladı. Toplam madalya sayısını 8’e çıkaran Türkiye, 3. gün madalya sıralamasında zirvede tamamladı.

Eurosport

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ