logo

AVRUPA PARLAMENTOSU ‘TÜRKİYE’ KARARINI VERDİ

AVRUPA PARLAMENTOSU ‘TÜRKİYE’ KARARINI VERDİ

ap_turkiye_kararAP, AB ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden ve hukuki bağlayıcılığı olmayan, AB’nin köprüleri attığı şeklinde nitelenen tasarıyı kabul etti.

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici süreliğine dondurulmasını tavsiye eden ve hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarıyı kabul etti.

MÜZAKERELERİN DONDURULMASI TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin AB ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden tasarıyı kabul etti. Avrupa Parlamentosunda oylanan teklif 37 oya karşı, 479 oyla kabul edildi. Oylamada 107 parlamenter ise çekimser kaldı.

SİYASİ ANLAMDA MESAJ NİTELİĞİ TAŞIYOR

AP’nin üyelik müzakerelerini sonlandırma veya dondurma yetkisi olmamakla birlikte, alınan karar AB Konseyi ve üye ülke yönetimlerine siyasi anlamda mesaj niteliği taşıyor.

AB LİDERLER ZİRVESİNDE KONUŞULACAK

Türkiye ve AB arasındaki üyelik müzakereleri konusunun, aralık ayında toplanacak AB Liderler Zirvesi’nde gündeme gelmesi bekleniyor.

AP KARARI İADE EDİLECEK

Avrupa Parlamentosundaki oylama sonucunda kabul edilen, bağlayıcılığı bulunmayan, tavsiye niteliğindeki metnin TBMM’ye de gönderileceği ancak, Türkiye’nin AB’ye iade edeceği belirtiliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ