logo

‘Ayasofya’nın Hat Levhaları Bakıma Alınıyor’

‘Ayasofya’nın Hat Levhaları Bakıma Alınıyor’

 İstanbul Valiliği, Ayasofya İdare Kurulu kararıyla Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nde bulunan ünlü hattatlara ait hat levhaları uzmanlar tarafından bakıma alınacağını açıkladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nde bulunan ünlü hattatlara ait hat levhaları uzmanlar tarafından bakıma alınıyor.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Ayasofya İdare Kurulu kararıyla Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nde bulunan Osmanlı padişahları Sultan III. Ahmed, Sultan II. Mustafa, Sultan II. Mahmud başta olmak üzere ünlü hattatlara ait hat levhaları, uzmanlar tarafından bakıma alınıyor.” Denildi.

HAT ESERLERİ İÇİN GEREKLİ BAKIM ÇALIŞMALARI YAPILACAK

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklama:

“Öncelikli olarak camide asılı hat levhalarının fümigasyon ve restorasyonu, sonrasında Ayasofya’nın depolarındaki eserlerin bakımı yapılacak. Tarihi gravürler ve fotoğraflar, incelendikten sonra tekrar yerlerine asılacak.”

“Son aşamada ise caminin 1934 yılında müzeye çevrilmesi nedeniyle başka kurumlara gönderilen hat eserleri için gerekli bakım çalışmaları yapılacak.”

HATTAT MEHMET ÖZÇAY’IN DANIŞMANLIĞINDA YÜRÜTÜLECEK

“Hatların bakımıyla ilgili çalışmalar Kültür ve Turizm Bakanlığının uzmanları tarafından yapılacak ve Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Politikaları Kurulu üyesi Hattat Mehmet Özçay’ın danışmanlığında yürütülecek.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ