logo

BAKAN AÇIKLADI: KADRO BEKLEYEN TAŞERONA SÖZLEŞME

taseron_isciBakan Naci Ağbal, kamuda kadro bekleyenlerle ilgili çalışmaları anlatarak, taşeron çalışanlarının “özel sözleşmeli personel” pozisyonunda istihdam edileceğini duyurdu.

Recep Kenan/itvhaber.com

“özel sözleşmeli personel” statüsü ile geçecek taşeron çalışanının sınavla kamuya geçeceğini kaydeden Maliye Bakanı Naci Ağbal, kapsamın genişletilerek yardımcı işlerde çalışanların da kamuya geçeceğini, ancak; 1 Kasım 2015’ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olmaları koşulunun aranacağını belirtti.

Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin kamuda “özel sözleşmeli personel” pozisyonunda istihdam edileceğini, bu konudaki tasarıyı Meclise göndereceklerini açıkladı.

KAMUYA GEÇİŞ SINAVLA

Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek.

taseron_naci-agbal_

YARDIMCI İŞLERDE ÇALIŞANLARIN DA KAMUYA

AK Parti’nin seçim beyannamesinde ve Hükümet programında asıl işlerde çalışanların kadroya alınması sözü verildiğini anımsatan Bakan Ağbal, Hükümetin yaptığı değerlendirmeler sonucu yardımcı işlerde çalışanların da kamuya alınmasına karar verildiğini belirtti.

Güvenlik, temizlik personeli gibi yardımcı personel; Sağlık Bakanlığında, üniversitelerde yardımcı hizmetlerde çalışanlar, kamu idarelerinde hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci gibi asıl işleri yapanların düzenlemeden yararlanacağı ifade edildi.

TAM ZAMANLIYA KAMU, GEÇİCİ ÇALIŞANA YOK

Yapılan düzenlemeye göre; kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak. 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek.

1 KASIM 2015’TEN ÖNCE İŞE GİRENE, HALEN ÇALIŞMANA SÖZLEŞME

Kamuya alınacak sözleşmeli personelin 1 Kasım 2015’ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak olan taşeron işçilerinin emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş olmaması gerekiyor.

YASA ÇIKTIKTAN SONRA 1 AY İÇİNDE TALEP

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Kamu kurumları daha sonra kaç kişiyi istihdam etmek istiyorsa ilgisine göre Maliye ya da İçişleri Bakanlığına bildirecek.

“3 YILLIK ÖZEL SÖZLEŞMELİ PERSONEL”

Kamuda istihdam edilecek taşeron personelle “özel sözleşmeli personel” pozisyonunda 3’er yıllık sözleşme yapılacak. Sözleşme dönemleri her 3 yılda bir yenilenecek.

Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

4/B KAPSAMINDA TOPLU SÖZLEŞME, 4/A KAPSAMINDA EMEKLİLİK

“özel sözleşmeli personel” kapsamıyla kamuya geçen taşeron işçiler, mali hakları bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel gibi memurların toplu sözleşme düzenine tabi olacaklar.

Taşeron çalışanlar, kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamındaki personel gibi değerlendirilecek.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1701 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BAKAN AÇIKLADI: KADRO BEKLEYEN TAŞERONA SÖZLEŞME” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    BAKAN AÇIKLADI: KADRO BEKLEYEN TAŞERONA SÖZLEŞME
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=89407
    #BakanNaciAğbal #Kamu #Kadro #TaşeronÇalışanı #ÖzelSözleşmeliPersonel #İstihdam #MaliyeBakanı #NaciAğbal #itvhaber #ÖzelSözleşmeli