logo

Bakan Akar, ‘31 Mayıs Pazar’dan İtibaren Terhisleri Başlatacağız’

Bakan Akar, ‘31 Mayıs Pazar’dan İtibaren Terhisleri Başlatacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın normalleşme açıklaması sonrası terhis ve celplerin ile ilgili açıklama yapan Bakan Hulisi Akar, “31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız.” Dedi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Genelkurmay Başkanı kuvvet komutanları ve bakan yardımcıları ile video konferans toplantısı yapan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı açıklamada terhis ve celplerin 31 Mayıs Pazar gününden itibaren başlayacağını duyurdu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler kuvvet komutanları ve bakan yardımcıları ile video konferans yöntemi ile yapılan haftalık toplantıda,  Savunma ve güvenlik konularının yanı sıra Koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirlerin de ele alındı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Bakan Yardımcılarının da katılımıyla haftalık video konferans toplantısı yapıldı.

Ordu Komutanları, Muharip Hava Kuvveti Komutanı ve Donanma Komutanı’nın yanı sıra Afganistan’daki Türk Görev Kuvveti Komutanı, NATO Karargâhı’ndaki Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı, KKTC’deki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı’nın da katıldığı toplantıda Bakan Akar, gelişmeler ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi.

Savunma ve güvenlik konularının yanı sıra Koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirlerin de ele alındığı toplantıdaki talimatlarının ardından değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, Kovid-19 ile mücadele konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda önemli, başarılı çalışmaların yapıldığını belirtti.

31 MAYIS PAZAR GÜNÜNDEN İTİBAREN TERHİSLERİ BAŞLATACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları ve onayı doğrultusunda başlatılan normalleşme çalışmaları kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinde tayin, atama, görevlendirme, terhis ve celplerin başlatılacağını duyuran Milli Savunma Bakan Hulusi Akar, terhislerin 31 Mayıs itibarı ile başlayacağını aktararak, “Bir ay süreyle terhisler uzatılmıştı. Bu konuda halkımız, asil milletimiz, Mehmetçiğimizin kıymetli aileleri bizleri destekledi, bunun ülkemizin, halkımızın hayrına olacağını herkes ferasetiyle anladı. Alınan tedbirlerin yeterli olduğu, artık terhis ve celplerin başlayabileceği noktasına geldik. İnşallah 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız. Bununla ilgili önemli tedbirler alındı. Terhis olacak gençlerimiz 18 Mayıs’tan itibaren tedbir olarak gözetim altına alındılar. Sağlık Bakanlığı ile yoğun bir koordinasyon halindeyiz. Şu ana kadar gözetim altında bulunan, terhis olacak gençlerimiz arasında herhangi bir vakaya rastlanmadı. İnşallah 31 Mayıs’tan itibaren gençlerimizi sağlıklı bir şekilde birliklerinden yolcu edip, terhislerini sağlayacağız.” Açıklamasını yaptı.  

ASKERE GELECEKLERE ÜÇ-DÖRT GÜN ÖNCESİNDE PCR TESTİ YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan karar doğrultusunda yeni celp döneminde asker alımlarının başlayacağını kaydeden Bakan Hulisi Akar, “Yeni celp kapsamında gençlerimizin de sağlıklı şekilde birliklerine katılabilmesi için her türlü tedbiri aldık. İl ve ilçe sağlık müdürlükleri ile garnizon komutanlıklarımızın aldığı tedbirler kapsamında askere gelecek gençlerimize üç-dört gün öncesinde PCR testi yapılacak.” Dedi.

AMAÇ, MEHMETÇİĞİ EVE SAĞLAM GÖNDERMEK, BİRLİĞE SAĞLAM İNTİKALİNİ SAĞLAMAK

Asker alımı ve terhisler konudaki tedbirleri, çalışmaları kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Bakan Akar, “Bizim amacımız, Mehmetçiği birliklerinden evlerine sağlam olarak göndermek, evlerinden birliklerimize gelecek gençlerimizin de sağlam şekilde birliklere intikalini sağlamaktır. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda aldığımız bu tedbirleri içten, samimi şekilde uygulayan tüm Mehmetçik ile aldığımız bu kararları destekleyen, anlayış, sabır gösteren anne-babalara da en içten duygularla şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bu faaliyeti de kazasız, belasız icra edeceğiz.” Diye konutu.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ