logo

BAKAN SARI ‘İMAR, DÖNÜŞÜM MEVZUATINI REVİZE EDECEĞİZ’

cevreFransa’da düzenlenen MIPIM Fuarı’na katılan Bakan Fatma Güldemet Sarı, “İmar Yönetmeliği, İmar Kanunu, Kentsel Dönüşüm Kanunu bir yıl içinde revize edeceğiz” dedi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Sarı, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen gayrimenkul ve inşaat fuarı MIPIM’de, Türk ve uluslararası firmaları ziyaret etti. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) kurduğu İstanbul Gayrimenkul Çadırı’nı da gezen Sarı, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İmar Yönetmeliği, İmar Kanunu, Kentsel Dönüşüm Kanunu gibi hemen hemen bütün mevzuatlar üzerinde çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Hepsini bu bir yıl içinde revize edeceğiz” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜYEN VE GÜÇLENEN ÜLKE

Türkiye’yi daha ileriye götürecek projelerin sürdürülmesi için MIPIM Fuarı’nın çok önemli olduğunu kaydeden Bakan Sarı; “MIPIM Fuarı Dünyanın en büyük inşaat ve gayrimenkul fuarı… Türkiye uzun yıllardan beri bu fuara katılıyor. İTO Başkanı İbrahim Çağlar’a teşekkür ediyorum. Şu anda İstanbul çadırındayız. Burada İstanbul’u tanıtan çok güzel projeler sergileniyor. 3. Havalimanı, 3. köprü, Avrasya Tüneli dünyanın en büyük projeleri olarak öne çıkıyor. Türkiye büyüyen ve güçlenen bir ülke. Türkiye’nin potansiyelini 14 yıldan beri çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

MARKA ŞEHİRLERİ NASIL ÖNE ÇIKARIRIZ?

“Türkiye’deki marka şehirleri daha nasıl ön plana çıkartabiliriz?” diye çalışma yaptıklarından bahseden Baka Sarı, her il için özel projeler üretme noktasında ikili görüşmeler yaptıklarını aktarıp; tarihi dokuyu koruyarak, modern şehirleşme ile marka şehirler ortaya çıkarmak için hep beraber çalışacaklarını anlattı.

“SUR’U YENİDEN İMAR EDECEĞİZ”

Sur’u yeniden imar edeceklerini kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın açıklaması; “Bunun bir aşamasını Silopi’de gerçekleştiriyoruz. Silopi’de sokağa çıkma yasağının kalkmasından sonra, terörle mücadeleyi çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra hayat normalleşti. Biz de orada bakanlık ve TOKİ Başkanlığı ile çalışmalara başladık. TOKİ Başkanlığımız orada çok güzel projeler üretiyor, biz de planlama çalışmalarını yapıyoruz. Silopi’yi, Silopililere yakışır şekilde yeniden inşa ve ihya etme noktasında inşallah çok güzel bir proje ortaya çıkaracağız. Cizre’de de hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Cizre’de de çok güzel projeler çıkartacağız. Ardından Sur’da, Sur’un yöresel mimarisinin ortaya çıktığı, bir katlı, iki katlı binalarla, modern mimarinin getirdiği altyapı ve yöresel mimarinin görseliyle çok güzel bir Sur imar edeceğiz. Böylece Sur hem bölgenin, hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önemli turizm alanlarından biri olacak. TOKİ olarak şehrin dışında rezerv alanlarda inşa edeceğimiz konut alanları farklı ama Sur içinde daha özel bir çalışma yapıyoruz.”

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1097 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BAKAN SARI ‘İMAR, DÖNÜŞÜM MEVZUATINI REVİZE EDECEĞİZ’” için 1 yorum

  1. Recep KENAN : diyor ki:

    BAKAN SARI ‘İMAR, DÖNÜŞÜM MEVZUATINI REVİZE EDECEĞİZ’
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=89098
    #Fransa #MIPIMFuarı #Bakan #FatmaGüldemetSarı #İmarYönetmeliği #İmarKanunu #KentselDönüşümKanunu #Revize #KentselDönüşüm #İTO #itvhaber #Çevre #ŞehircilikBakanı