logo

BAŞKAN DİNÇ, ÇANKIRI’DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI

cankiri_dÇankırı Belediyesi, TOKİ işbirliği ile gerçekleştirilen Kale altı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin 2. etap çalışmaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Vali Vahdettin Özcan, Yüklenici Firma Sahibi Sefa Özçelik, Firma Proje Koordinatörü Yalçın Kapancı ve basın mensuplarının da katıldığı toplantıda; Belediye Başkanı İrfan Dinç,  Karatekin ve Mimar Sinan Mahallerinin bir bölümünün dâhil olduğu 2. etap alanı ile ilgili bilgilendirmeyi görsel sunum eşliğinde gerçekleştirdi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Dinç, projenin 22 ada 314 parsel üzerinde oluştuğunu ve yaklaşık 55.000 m2’lik bir alanı kapsadığını, Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca 26 Ekim 2015 tarihinde ihale edilen 2. etap alanının TOKİ ile müteahhit firma arasında sözleşme imzalanmış olup yer teslimi yapıldığını belirtti.

Yerinde Dönüşüm Hamlesi

Hak sahipleri ile TOKİ arasında planlama, görüşme, kamulaştırma ve mahkemeler açısından Çankırı Belediyesi’nin önemli bir köprü olduğunu ifade eden Dinç,  hak sahiplerinin hak ettiği metrekareler ne ise onu alacağını kaydetti.

İnşaat süresi 600 gün olarak belirlenen 2. etap çalışmaları sonunda; 502 konutun 163’ü hak sahiplerine teslim edilirken 327 konut ise TOKİ tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde satışa çıkartılacak. Projenin tamamlanması ile hak sahipleri, haklarının olduğu yerlerden ev sahibi olacak.

İhale bedelinin 57 milyon 333 bin TL olduğu proje kapsamında; 67 ayrı bina ve 6 çeşit konut tipi bulunuyor. 175 adet 3+1 dairelerin; 41 adedi 133 m2, 134 adedî 126 m2;  327 adet 2+1 dairelerin ise 92 adedi 98 m2, 52 adedi 92 m2, 78 adedi 110 m2, 78 adedi 99 m2 ve 27 adedi 100 m2 bürüt alana sahip olacak.

2.Etap Mahalle Kültürünü Yansıtan Mimarisi ile Dikkat Çekiyor

3.etap Kentsel Dönüşüm Projesi, çok katlı bina yerine mahalle kültürünü yansıtan mimarisiyle de dikkat çekiyor. Proje kapsamında; 3+1 konutların 2 adedi 3 katlı, 18 adedi 4 katlı ve 2 adedi 5 katlı; 2+1 konutların 7 adedi 3 katlı, 38 adedi 4 katlı ve 8 adedi 5 katlı olarak inşa edilecek. 502 konut ile 300 kişilik camii, alt yapı ve çevre düzenlemesinden oluşan proje; sakin mimari özelliği ile mahalle kültürünün sıcaklığını yansıtıyor.

Virane, para etmez yerlerin kentsel dönüşüm ile değerinin artacağını belirten Dinç, bunun hak sahipleri için kayıp değil iyi bir rant olacağını ifade etti.

14589

Kentsel Dönüşüm,  İmaret’e Hayat Verecek

Belediye Başkanı İrfan Dinç, Kale altı Kentsel Dönüşüm sayesinde İmaret Bölgesi’nde kaybolan hayatın yeniden canlanacağını dile getirdi.

Dinç, 2013 yılı Aralık ayı itibari ile 19.000 m2’ lik alanda 280 konut yapılarak hak sahiplerine teslim edilmesinin ardından 2. etap ve onu takip edecek diğer etap çalışmalarının tamamlanması ile birlikte vatandaşların, evlerine gitmek için İmaret Bölgesini kullanacağını ve böylece bölgenin yeniden hayat bulacağını da sözlerine ekledi.

Bilgilendirme Toplantısı sonunda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Dinç, ayrıca; İnaç köy Tarım Kent Sitesi önünde bulunan 65.000 m2’ lik alanda emeklilere hitap edecek şekilde konut üretiminin planlandığını ve projelendirme çalışmalarının devam ettiğini de söyledi. Çalışmaları birlikte yürüttüğü ekibine de teşekkür eden Dinç, ekibinin ülke çapında en üst seviyede donanıma sahip olduğunu da belirtti.

2.etap çalışmalarını yakından takip ettiğini söyleyen Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç’in ne büyük gayretler sarf ettiğinin yakından şahidi olduğunu belirterek Başkan Dinç’e ve TOKİ Başkanı M. Ergün Turan’a teşekkür etti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1264 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BAŞKAN DİNÇ, ÇANKIRI’DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    BAŞKAN DİNÇ, ÇANKIRI’DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=84558
    #ÇankırıBelediyesi #TOKİ #ithaber #KaleAltı #Kentsel Dönüşüm #GelişimProjesi #Vali #VahdettinÖzcan #YükleniciFirma #SefaÖzçelik #TopluKonutİdaresi #İrfanDinç #Çankırı