logo

Battal İlgezdi Hakkında Yargı Kararı Geldi

Battal İlgezdi Hakkında Yargı Kararı Geldi

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve 6 belediye yöneticisi hakkında 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar çıktı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, olay tarihinde belediye başkan yardımcıları olarak görev yapan Sadık Semih Kayhan, Hüseyin Hışman ve Gül Coşkun ile olay tarihinde yapı kontrol müdürü olarak görev yapan Leyla Bölen, Cenan Arslan ve Mehmet Ali Düzova’nın yargılandığı davada tüm sanıklar beraat etti.

BATTAL İLGEZDİ: “ADALETİ YERİNİ BULDU”

Telefonla görüştüğümüz davda sonucu ile ilgili görüşünü www.itvhaber.com okurlarına aktaran İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan CHP Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, hukuka inandığını, söz konusu beraatla sonuçlanan davada adaletini yerini bulduğun bu kapsamda mücadelesini sürdüreceğini ifade etti.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, olay tarihinde belediye başkan yardımcıları olarak görev yapan Sadık Semih Kayhan, Hüseyin Hışman ve ekibini yargılandığı “Helikopter Pisti” davası hakkında karar çıktı.

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya sanıklardan Sadık Semih Kayhan ile sanıkların avukatları katıldı.

Tüm sanıkların Avukatı İnan Bektaş, iddianameye konu tüm iddiaların gerçek dışı olduğunu savundu. Avukat Bektaş tüm sanıkların beraatlerine karar verilmesini istedi.

Söz alan sanıkların diğer avukatları, davaya konu helikopter pistinin İstanbul Valiliği’nin kayıtlarına geçtiğini, mevcut yerde AFET Koordinasyon Merkezi bulunduğunu, kamu zararı oluşmadığını, helikopter pistinin iddia edildiği gibi tek bir firmaya değil, bakanlıklar dahil başka kurumlara da kullandırıldığını, karşılığında da ecrimisil alındığını belirterek, müvekkillerinin beraatlerine karar verilmesini istediler. Son sözü sorulan sanık Sadık Semih Kayhan, helikopter pistinin 6 hastanenin bulunduğu bölgeye kurulduğunu belirterek, “Olası bir depremde kullanılacak uygun bir yer lazımdı. Bu nedenle bahsedilen yer seçildi. Bir şirkete fayda sağlamak için orası seçilmedi. Ve bir firma kullanmadı, başka kurumlar da kullandı. Ecrimisil bedeli de alındı. Beraatimi istiyorum” dedi.

TÜM SANIKLARIN BERAATİNE KARAR VERİLDİ

Hakim, suç unsuru oluşmadığı gerekçesi ile bütün sanıkların beraatına karar verdi.

2 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

İddianamede, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, olay tarihinde belediye başkan yardımcıları olarak görev yapan Sadık Semih Kayhan, Hüseyin Hışman ve Gül Coşkun ile olay tarihinde yapı kontrol müdürü olarak görev yapan Leyla Bölen, Cenan Arslan ve Mehmet Ali Düzova’nın, “Belediye envanterinde helikopter olmamasına rağmen belediyeye ait yeşil alana mevzuata aykırı olarak helikopter pisti yaptırmak, Belediye Encümeni kararı ile bu pisti Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun ücretsiz olarak kullanımına bırakmak” suretiyle, “Görevi kötüye kullanmak” suçunu işledikleri iddia ediliyor. İddianamede sanıkların, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ