logo

Bayram ikramiyesinde eşitsizlik!..

Akbank Emeklileri Grubu ramazan bayramı ve kurban bayramında ödenen bayram ikramiyesiyle ilgili kanun hükmünün gözden geçirilmesi için basın açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında ilgili kanun gereği SGK’ya bağlı aylık ödemesi yapılan kişilere 1.000.-TL tutarında bayram ikramiyesi ödenmişti. Ancak kanunun 7. fıkrasında yer alan SGK tarafından ödenmesi hükmü yerine ödemeler hazine tarafından karşılandı. Söz konusu yasal düzenlemede, 506 Sayılı Kanunun Geçici 20. maddesi kapsamındaki 10 banka, 6 sigorta şirketi ile TOBB ve ona bağlı odaların çalışanlarının dahil olduğu 17 emekli sandığı kapsam dışı bırakıldı. Böylece bu sandıklardan emekli olan ve emekli aylığı bağlanan yaklaşık üç yüz elli bin emekliye, bu madde uyarınca ikramiye ödemesi yapılamadı.

Mevcut derneğin konuya duyarsız kaldığını öne süren bir grup Akbank emeklisi İzmir’de bir araya gelerek bu konuyla ilgili sorunlarını duyurmak amacı ile basın açıklamasında bulundu. Grup sözcüsü Cüneyt Naci Yıldırım, yasayla kalıcı hale getirilen yıllık 2 bin TL bayram ikramiyesinin yalnızca SGK’dan aylık alan yaklaşık 12 milyon emekliyi kapsadığını ve yasa gereği kalan 17 özel sandıktan aylıklarını alan yaklaşık 350 bin emekliyi kapsamadığı için mağdur olduklarını belirtti.

Cüneyt Naci Yıldırım “Ayrıca SGK kendi emeklilerine ödeyeceği yıllık yaklaşık 24 milyar lira kendi kaynağı yetmediği için hazineden aldı. Bu durum hükümetin tüm emeklilere bayram ikramiyesi vereceği açıklamasına karşın, bu haktan mahrum bırakılıp anayasal eşitlik ilkesinin zedelenerek, emekliler arasında ayrımcılığa neden olmuştur. Adaletin sağlanabilmesi açısından bu konuda yapılacak bir düzenlemeyle özel sandıklara da hazine tarafından ikramiye tutarlarının aktarılmasını ya da SGK Başkanlığı’nın ikramiyelerin ödenmesiyle ilgili özel sandıklara talimat vermesini talep ediyoruz” dedi.

Akbank Emeklileri Grubu olarak hükümetten açıklamaları doğrultusunda ilgili kanun hükmünün tekrardan gözden geçirilerek düzenlenmesini ve mağduriyetlerinin giderilmesini beklediklerini söylediler.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1047 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Bayram ikramiyesinde eşitsizlik!..” için 2 Yorum

  1. Kahraman telkök : diyor ki:

    Atatürk’ün emekliler için söylediği sözü unutmayalım

  2. Haluk P : diyor ki:

    Devlet eliyle yapılan bu hatali&eksik işlem. Nedeniyle oluşan magduriyetin giderilmesi için vekillerimizin desteğini bekliyor 400.000 emekli…