logo

Beklenen Hamle: İmamoğlu İle Yavaş’ın Yetkisi Alındı

Beklenen Hamle: İmamoğlu İle Yavaş’ın Yetkisi Alındı

Ticaret Bakanlığı’nın mayıs ayında yayımladığı genelge ile belediye iştiraklerine yönetici atama yetkisi belediye başkanlarından alınıp Belediye Meclisine verildiği ortaya çıktı.

5393 sayılı Belediyeler Kanunu’nun 37. maddesinde belirtilen seçilmiş belediye başkanı yetkileri Ticaret Bakanlığı’nın 20 Mayıs 2019’da yayımladığı genelge ile belediye meclislerine devredildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Halk Ekmek Yönetim Kurulu’na atadığı isimler, bu genelgeye dayanarak Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından onaylanmadı.

Seçimle değişen siyasi yapıya göre yetki taşımasında yeni bir örnek daha hayat geçirildi. Daha önce ilçe belediyelerinin bazılarının muhalefete geçmesi ile birlikte imar ve benzeri bir çok yetkinin ilçe belediyelerinden alınarak Büyükşehir yada ÇŞB eliyle kullanılmasının yolu açılmıştı.

Son yerel seçimler ile değişen yönetimle birçok Büyükşehir’in muhalefete geçmesi Büyükşehir Belediye Başkanlarının yetkilerinin gözden geçirilmesine, yapılan yeni düzenleme ile yetkilerinin sınırlanması veya elinden alınması şeklinde gelişti.

Bu kapsamda yapılan düzenleme ile sandıktan gelen yetki ve millet iradesine rağmen İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarının bu güne kadar kullandıkları ve yasayla da verilen atama yetkileri elinden alınarak ikltidar partisinin çoğunlukta olduğu Belediye Meclisi yetkisine devredildi.

5393 sayılı Belediyeler Kanunu’nun 37. maddesinde belirtilen “Belediye başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir” hükmüne göre, belediye şirketlerinde atamaları, seçilmiş belediye başkanları yaparken, Ticaret Bakanlığı’nın 20 Mayıs 2019’da yayımladığı genelge ile bu yetki belediye meclislerine verildi.

Edinilen bilgiye göre; Ticaret Bakanlığı’na bağlı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, 31 Mart yerel seçimlerinden 24 gün sonra 24 Nisan 2019 tarihinde “Bakanlığımıza yazılı ve sözlü olarak yapılan başvurulardan; belediyenin aynı zamanda tüzel kişi yönetim kurulu üyesi veya müdürü olduğu belediye iştiraki şirketlerde, yönetim kurulu veya müdürler kurulunda belediye tüzel kişiliğini temsil etmek üzere yetkilendirilen gerçek kişilerin değiştirilmesine yönelik tescil taleplerinde ve yine pay sahibi belediyeyi temsilen şirketlerin genel kuruluna katılacak temsilcilerin belirlenmesinde, belediyedeki hangi organın (belediye başkanı, belediye encümeni, belediye meclisi) kararının aranması gerektiği hususunda tereddüte düşüldüğü anlaşılmıştır” diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü’nden görüş istedi.

ÇŞB: ATAMA YETKİSİ BELEDİYE MECLİSİNDE

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs 2019 tarihinde gönderdiği cevabi yazısında, belediye şirketlerinin yapısı ve belediye meclislerinin görevlerine ilişkin uzun bir hukuki mütalaanın ardından belediye şirketlerinde atama yetkisinin belediye meclisinde olduğuna dair görüş bildirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanlarının yetkilerinin meclise devredildiği,Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Halk Ekmek Yönetim Kurulu’na atadığı isimler, bu genelgeye dayanarak Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından onaylanmaması üzerine ortaya çıktı.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ