logo

BEKLENEN OLDU: KADİR TOPBAŞ İSTİFA ETTİ

Başkan Kadir Topbaş, İBB Meclisinde yaşanan krizin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Topbaş, partisini bırakmıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyuran Kadir Topbaş, yaptığı açıklamada, “Tüm İstanbullulardan bu müsaademi istiyorum. Beni hoşgörüyle karşılasınlar lütfen, gönüllerini koymasınlar. ‘Başkanım bizi nasıl bıraktı?’ demesinler” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde yaşanan 5 imar dosyası ile yaşanan ‘veto krizinin’ ardından Başkan Kadir Topbaş, 13 yıldır sürdürdüğü İBB Başkanlığı görevinden istifa etti.

18:30’da yaptığı basın toplantısıyla istifasını açıklayan Kadir Topbaş’ın istifasıyla AKP tarihinde “görevinden istifa eden ilk belediye başkanı” olarak kayda geçti.

Ak Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 5 imar dosyasının Topbaş tarafından geri göndermesi ile ‘veto krizi’ yaşanmıştı.

“Bunlar bizi sıkıntıya sokar” gerkeçesiyle Başkan Kadir Topbaş tarafından veto edilen imar değişikliklerini içeren dosyalar, başkanlarının ikazına rağmen AKP’li üyeler tarafından, hiçbir değişiklik yapılmadan, şerh düşülmede tekrar getirildiği Meclis’ten geçirilmişti

CHP’li Barış Yarkadaş, Kadir Topbaş’ın vetosu ‘veto’ yemesi üzerine istifa edeceği iddialarını gündeme getirmişti, istifa mesajını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiği, 5 Ekim’e kadar beklediği iddiasında bulunmuştu.

“İHANET EDENLER ASLA AFFEDİLEMEZ”

Hata ile ihanetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini, ihanet asla affedilemeyeceğini söyleyen Kadir Topbaş istifasını duyurduğu açıklamasında, Borçlu bir belediye bırakmıyorum. Parti mensuplarıma özellikle teşekkür ediyorum. Hayatımda yorgunluk kelimesini kullanmadım. Yorgunluk beyinlerde başlar. İnsan her şeyi affeder adam yerine konulmamayı affetmez. Biliyoruz ki hata yaparsak telafisi zordur. Özellikle ifade etmek isterim ki hata ile ihanet, birbirine karıştırılmaması gerekir. İhanet edenler asla affedilemez” dedi.

AFFEDİLEMEYECEK HATALAR OLURSA İSTANBUL ARKAMIZDAN “FARKLI KONUŞULUR”

İBB Başkanlığı ile büyük bir sorumluluk aldıklarını, hata yapmak istemediklerini kaydeden Topbaş, açıklamasında “İstanbul affedilemeyecek hatalar olursa ‘farklı konuşulur’ arkamızdan. Bunu biliyorduk ve bu emanet şehirde bu görevi yapmaya çalıştık” ifadelerine yer verdi.

1999’DAN BERİ BAŞKANDI

Kadir Topbaş 1996 yerel ara seçimlerinde Refah Partisi’nden Bakırköy Belediye Başkanlığı’na aday olmuş ancak seçilememişti. Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildiği 1999 yerel seçimlerinde, Fazilet Partisi’den Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçilmişti. Topbaş bu dönemde mimari projesini kendisinin çizdiği “Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon” çalışmaları kapsamında Kasımpaşa’da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sunmuştu.

2004’DE İSTANBUL’UN BAŞINA GEÇTİ

AKP’lilerin ‘Kadir Abi’ diye hitap ettiği Topbaş; 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKP’den aday olmuş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmişti. Kadir Topbaş 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde de yine AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti. Topbaş istifa etmeseydi, 2019 ilkbaharında yapılması planlanan seçimlere kadar bu koltukta kalacaktı.

“BORÇLU BİR BELEDİYE BIRAKMIYORUM”

İstanbul’un altında, metrolarıyla raylı sistemleriyle ulaşım ağları başta olmak üzere her alanda ciddi yatırımlar yaptıklarını anlatan Topbaş, “Gerçekten bir kuruşa muhtaç olan belediye, şu anda günü gelmiş bir lira borcu yok. Borçlu bir belediye bırakmıyorum, bunu özellikle ifade etmek isterim. Bu süreçte kendisinden istifade ettiğim sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, bakanlarımıza çok teşekkür ederim. Parti mensuplarıma özellikle teşekkür ediyorum, beni hiç yalnız bırakmadılar. Şunu da söyleyeyim, hayatımda yorgunluk kelimesini asla kullanmadım. Hiçbir yerde yorgunum demedim.” diye konuştu.

PARTİMİN ÜYESİYİM VE BÜTÜN ÇALIŞMALARDA YANLARINDA OLACAĞIM”

Türkiye’nin gündeminin çok yoğun olduğunu, bu yoğun gündemde kendisinin yer almak istemediğini ifade eden Kadir Topbaş, partisinde görev yapmaya devam edeceğinin altını çizerek; “Partimin üyesiyim ve partimin bütün çalışmalarında her daim yanında ve destekçisi  olacağım. Hükümetin başarısı çok önemli. Bizim gündemimiz, şahsen ben neyim ki esas, Türkiye’nin  gündemi, yarınlarıdır. Türkiye’nin  gündemi çok önemlidir. Bizim gündem işgal etmemiz çok doğru değil.  Bunu da özellikle söylemek istiyorum ve hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanında olmak zorundayız 80 milyon olarak. Türkiye’nin geleceği tartışılıyor” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
846 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BEKLENEN OLDU: KADİR TOPBAŞ İSTİFA ETTİ” için 2 Yorum

  1. recep : diyor ki:

    BEKLENEN OLDU: KADİR TOPBAŞ İSTİFA ETTİ
    https://www.itvhaber.com/beklenen-oldu-kadir-topbas-istifa-etti.html#.WcVh5ba-y6M.twitter
    #İBBBaşkanı #KadirTopbaş #İBBMeclisi #İBBKrizi #İstanbulBüyükşehirBelediyesi #KadirTopbaşİstifaEtti #TopbaşİstifaEtti #İmarDosyası #itvhaber

  2. Zeynep : diyor ki:

    Ah be Kadir abi şu ateşehir in planlarını keşke halletseydin. Arkandan farklı konuşan az olurdu belki.