logo

Belediyelerin Kesintilere Değil, İlave Kaynağa İhtiyacı Var

Belediyelerin Kesintilere Değil, İlave Kaynağa İhtiyacı Var

Recep Kenan/itvhaber.com

TÜYAP’ta düzenlenen 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile 29. İstanbul Sanat Fuarı’nın açılışlarına katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Boğaz’da Yetki” tartışmalarını değerlendirdi.

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile 29. İstanbul Sanat Fuarı’nın açılışında konuşan İBB BaşkanI Ekrem İmamoğlu, İstanbul halkının yetki verdiği Boğazların her iki yakasını koruyan bir İBB yönetiminin var olduğunu vurgulayıp; “Belediyelerin kesintilere değil, ilave kaynağa ihtiyacı var. CHP’li belediyelerin de var, AK Partili belediyelerin de…” Diye konuştu.

SAYIN BAKAN YA UNUTTU YA DA UNUTTURDULAR

TÜYAP’ta düzenlenen açılış törende gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan, İBB (İstanbul Büyükşehir Belediye) Başkanı Ekrem İmamoğlu “Çevre Bakanı, boğazlarla ilgili yetkinin İBB’de olmadığını söyledi. Siz ne söyleyeceksiniz?” sorusuna, “Çok talihsiz bir açıklama. Çünkü İBB’nin Boğaziçi İmar Müdürlüğü var. Dün hatırlattım, yine hatırlatmış olayım. Boğaziçi İmar Müdürlüğümüz burada yapılaşmayla ilgili olarak denetçi, gözlemci, ruhsatlandıran, yanlış ve aykırı uygulamaların yıkımını yapan ve yıllardır bu şekilde hizmet eden bir kurum. İBB kurumunu Sayın Bakan ya unuttu ya da unutturdular.” Yanıtını verdi.

KİMSE İSTANBUL’DA GÖLGE BİR BELEDİYE KURMA ÇABASI İÇERİSİNDE OLMASIN

“Boğazların her iki yakasını koruyan bir İBB yönetimi var artık.” İfadeleri ile açıklamalarını sürdüren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Çok titiz, çok kararlıyız. İstanbul halkı 16 milyon insan, bize yetki verdi, dedi ki: Boğazları siz koruyacaksınız. Dolayısıyla biz bu korumanın ya da bu sürecin en emin noktasıyız. Böyle bir arayışın demokrasiye vereceği zarar, anayasaya vereceği zarar, 16 milyon insana saygısızlık gibi çok parametrelerimiz var. O bakımdan bu yanlıştan dönmelerini öneriyorum. Kararı hazırlayanlar ile alakalı fikrimi söylemiştim. Yine söyleyeyim: 31 Mart’taki seçimi iptal etme konusundaki ısrarcı davranıp, bu iptal yapanlarla, bunu yapanlar aynı kişiler. O bakımdan İBB yetkilidir. Kimse İstanbul’da gölge bir belediye kurma çabası içerisinde olmasın. İstanbul Belediyesi’nde 16 milyon insanın desteğini almış bir yönetim var, bir belediye başkanı var. Lütfen keyfini çıkarsınlar” şeklinde konuştu.

“SAYIN CUMHURBAŞKANI SÖZ VERDİ…”

İmamoğlu, “Boğazlardan elde edilen yüzde 10’luk gelirin de İBB’den kesileceği söyleniyor” hatırlatmasını ise; “Ben, duyumlara çok takılmıyorum, ama şuna takılıyorum: Biz iki ay önce, sayın Cumhurbaşkanı’nın davetiyle, 30 büyükşehir belediye başkanı olarak Ankara’daydık. Sayın Cumhurbaşkanı, ki biz öneriyi vermiştik, bir komisyon kurulması, 3 CHP’li 3 AK Partili, hatta içinde 6 bakanımız vardı, Sayın Fuat Oktay’ı bu konuda görevli kıldı. ‘Bir toplantı yapın’ dedi. Tam iki ay önce. Bir tane WhatsApp grubu kuruldu. WhatsApp grubu kurulsun diye biz oraya gitmedik. İki ay önce verilen bu sözün yerine gelmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı söz verdi, talimat verdi, muhatabını kıldı. Benim iki CHP’li arkadaşım var. Birisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, diğeri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş. Biz bu daveti bekliyoruz. Hazırlıklarımız var. Masada oturup bunları konuşacağız.” Şeklinde değerlendirdi.

BELEDİYELERİN KESİNTİLERE DEĞİL, İLAVE KAYNAĞA İHTİYACI VAR

İmamoğlu, açıklamasında, “Kesinti mi yapılıyor? Belediyelerin kesintilere değil, ilave kaynağa ihtiyacı var. CHP’li belediyelerin de var, AK Partili belediyelerin de var. İlave kaynaklar, ilave düzenlemeler adamakıllı yapılırsa, Türkiye’nin yerel demokrasisi düzelmiş olur bulur. Dünyaya vereceğimiz mesaj daha kuvvetli olur. Uyarılarımı da yapmış olayım; ama dediğim gibi önce verilmiş olan sözün tutulması lazım” şeklinde yanıtladı. İmamoğlu, fuar alanından yine yoğun ilgi altında ayrılabildi.” İfadelerini de kullandı.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ