logo

02 Mart 2017

BİNALİ YILDIRIM  VE 1923 


Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com

coskun-ozdemir-yazar

Sayın  Başbakan yıllardır karanlığa, ortaçağ gericiliğine sürükledikleri Türkiye’miz için Sorun 1923’de” buyurmuş. Sayın Binali Yıldırım “sen o 1923’e kurban olasın” demek geliyor içimden.

Ben o cumhuriyetin altın döneminin bir bölümünü yaşadım. Sizlerin enkaz diye andığınız o bölüm Atatürk mucizesinin öncülüğünde bu milletin şahlanışı, çağdaşlığa uygarlığa, akla bilime sanata uyanışı özgürlüklere uzanışıdır. Yıllık ortalama % 8’in üstünde büyümesi, kalkınmasıdır. Bu mucizeyi yaratanları tüm uygar dünyanın övgü ve takdirle anışıdır. Sizin liderinizle bir kıyaslayın bakalım. Sayın bakanım, Atatürk’ün kaç ülkede heykeli var. Bir de sizin liderinizin dünyadaki itibarına bakın. Sizin iktidarınızı tarihin nasıl anacağını göreceğiz.

1923’ü, cumhuriyeti bir enkaz gibi karalanacak bir dönem gibi görmenizin bir açıklaması olabilir. O da sizin uygarlıktan çağdaşlıktan, bilimden, sanattan, şiirden, operadan, baleden, saksafondan, piyanodan, çellodan, müzikten, atletizmden, romantizmden, yurtta dünyada barıştan, uzak bizlerden çok farklı bir dünyanızın olmasından ileri geliyor olmasıdır. Emperyalzime karşı milleti ile birlikte savaş vermiş o yüce insanın batının yarattığı kültürle hümanizmle uygarlıkla o emperyalizme karşı konulabileceği inancını anlamıyorsunuz.

Yurduma gelip Çanakkale’de savaşıp toprağa düşmüş genç insanların annelerine ey uzak diyarlardaki anneler gözlerinizin yaşını siliniz, evlatlarınız bizim yurdumuzda savaşarak can verdiler. Onlar şimdi bizim Mehmetçiklerimizle koyun koyuna uyumaktalar ve  artık bizim oğullarımızdır” diye seslenmenin ne demek olduğunu bu eşsiz hümanizm örneğini anlayamıyorsunuz.

Evet başka bambaşka bir dünyanız var, bizim gibi  muasır medeniyet yaratıcısı  insanların çocuklarından nefret ediyorsunuz. Her fırsatta onları hapse koyuyorsunuz. Onlara çay vermem masumiyetini bile hapse layık görüyorsunuz. Kadının özgürlüğünü bir birey oluşunu kabul edemiyor ona yanınızda değil başka sofrada yer veriyorsunuz. Atatürk aydınlığı sizi iyice rahatsız ve tedirgin ediyor. Ama onunla asla başa çıkamayacaksınız.

Hem ben inandığınız Allah’ın da sizinle beraber olduğunu hiç sanmıyorum. Allah yalnız oruç namaz değil dünyada nasıl bir rol oynadığımız, haksızlıklarla zulümle nasıl  savaştığımızı daha iyi daha adil bir dünya için ne çaba  harcadığımızı  insanlığa nasıl hizmet ettiğimizi soracak. Bana kalırsa siz  maddi manevi çok tahribata neden oldunuz. Allah islam dünyasını da sorgulayacaktır. Nasıl bu kadar darmadağın  olup gavur dediklerinizden silah alıp birbirinizi vurdunuz diye.

Sayın Başbakan , Urfa’da Kürtlerle, Araplarla, Türkmenlerle muhafazakar Müslümanlarla büyüdüm. Dost olduk, arkadaş olduk yardımlaştık. Ayrılık gayrılık olmadı. Biz Atatürk aydınlanmasını benimseyenler Kürt, Arap, Türkmen, Müslüman, Ermeniye de sevgi ile hoşgörü ile baktık.

Ama sizin bugün övdükleriniz o günlerde  bu dostluğun bu yakınlığın  devrimlerin  devam etmesini halkın topluca aydınlanmaya kavuşmasına sınıf bilincini kavramasını bilinçlenmesine birey olmasına izin vermediler. Siz onların devamısınız.

Ben 88 yaşındayım sayıları azalan akranlarımla sınıf arkadaşlarımla bir araya geldiğimiz oluyor. Unutmayın sayın başbakan siz o dayattığınız farklı dünyanızla bizi ve bizden sonraki yurtsever kuşakları mutsuz ettiniz etmeye devam ediyorsunuz. Bunu algılama fırsatını buluşacağınız hurilerle bile teselli bulamayacaksınız.

https://profcoskunozdemir.wordpress.com/2017/02/28/binali-yildirim-ve-1923/

 

Etiketler: » » » »
Share
605 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BİNALİ YILDIRIM  VE 1923 ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  BİNALİ YILDIRIM  VE 1923 
  https://www.itvhaber.com/?p=114041
  #BinaliYıldırım #Başbakan #Yazar #CoşkunÖzdemir #Türkiye

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE 80 YIL

  10 Kasım 2018 Yazarlar

       Tam elli üç yıl önceydi Mustafa Kemal Atatürk’le gıyabında tanışmamız. Yıl 1965 ben ilkokula başlamıştım. Aslında daha da önceydi, O’nu tanımam. Çünkü kocaman bir taş kaidenin üzerinde ki heykeli duruyordu, işyerimizin tam karşısındaki ilçe meydanında. Tanıyordum ama çocukluğumdan kaynaklı anlayamamıştım kim ve ne olduğunu! Okula başladığımda sınıfa ilk girdiğimde meşhur kara tahta üzerinde duran resmini görünce biraz da şaşırmıştım doğrusu. ‘’Caddedeki bu adamın ne işi var burada’’ der gibi. Sonra her gün okul bahçesinde okuduğumuz öğrenc...
 • Avakado çekirdeği…

  08 Kasım 2018 Yazarlar

  Pazardan aldığım avakadoyu soğanların yanına koydum ki soğanların çıkardığı gaz ile çabucak yumuşasın... Yumuşasın ki yenilecek kıvama gelsin... İki gün sonra yumuşamış avakadoyu ortadan ikiye böldüm. Yumuşak yeşil meyveyi sıyırdım. Dövülmüş bir diş sarımsak limon ve zeytinyağı ile karıştırdım. Kahvaltıda ekmeğin üstüne sürüp sürüp yiyeceğiz. Çünkü çok faydalı. Pek çok vitamin ve mineral barındırıyor içinde. E tadını da seviyoruz... Ortasından kocaman bir çekirdek çıktı. Dışı yağlı... Önce yüzüme sürdüm. En iyi doğal kremmiş. Cilde iyi ge...
 • Yerel Seçimde Ataşehir’i Yönetmeye Aday Olanlar

  21 Ekim 2018 Yazarlar

  Yaklaşan takvimi işleyen 31 Mart 2019 Yerel Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nde adaylık başvuruları başladı. Şu ana kadar 5 aday İlçe Başkanlığına başvurarak adaylığını duyurdu. Recep Kenan/itvhaber.com CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan takvime göre aday adaylık başvurusunun son gününde 19 Ekim 2019 Cuma günü CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı’na gelerek, İlçe Başkanı Hakı Altınkaynaka dilekçesini veren geçici olarak görevden uzaklaştırılan mevcut Ataşehir Belediye Başkanı Battal İgezdi, Ataşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı b...
 • SOSYAL TRAVMA

  26 Eylül 2018 Yazarlar

  Sosyal sarsıntı derken aklımıza çeşitli sorunlar gelebiliyor. Bu nedenle konuyu biraz daha fazla açmak ve irdelemek gerekiyor. Öncelikle de travma (sarsıntı) kavramını açıklamak gerek diye düşünüyorum. Travma, canlıların üzerinde ruh ve beden sağlığı açısından önemli ve etkili yaralanma belirtileri bırakan yaşantı biçimi, şeklinde bir kelime anlamı vardır. Tabi ki ruh ve beden dediğimiz de çok geniş alanları kapsar. Ruhsal bozukluklar ve bedensel bozuklar diye ikiye ayırarak değerlendirebiliriz. Ben bu yazımda daha çok ruhsal bozuntular üzerin...