logo

02 Mart 2017

BİNALİ YILDIRIM  VE 1923 


Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com

coskun-ozdemir-yazar

Sayın  Başbakan yıllardır karanlığa, ortaçağ gericiliğine sürükledikleri Türkiye’miz için Sorun 1923’de” buyurmuş. Sayın Binali Yıldırım “sen o 1923’e kurban olasın” demek geliyor içimden.

Ben o cumhuriyetin altın döneminin bir bölümünü yaşadım. Sizlerin enkaz diye andığınız o bölüm Atatürk mucizesinin öncülüğünde bu milletin şahlanışı, çağdaşlığa uygarlığa, akla bilime sanata uyanışı özgürlüklere uzanışıdır. Yıllık ortalama % 8’in üstünde büyümesi, kalkınmasıdır. Bu mucizeyi yaratanları tüm uygar dünyanın övgü ve takdirle anışıdır. Sizin liderinizle bir kıyaslayın bakalım. Sayın bakanım, Atatürk’ün kaç ülkede heykeli var. Bir de sizin liderinizin dünyadaki itibarına bakın. Sizin iktidarınızı tarihin nasıl anacağını göreceğiz.

1923’ü, cumhuriyeti bir enkaz gibi karalanacak bir dönem gibi görmenizin bir açıklaması olabilir. O da sizin uygarlıktan çağdaşlıktan, bilimden, sanattan, şiirden, operadan, baleden, saksafondan, piyanodan, çellodan, müzikten, atletizmden, romantizmden, yurtta dünyada barıştan, uzak bizlerden çok farklı bir dünyanızın olmasından ileri geliyor olmasıdır. Emperyalzime karşı milleti ile birlikte savaş vermiş o yüce insanın batının yarattığı kültürle hümanizmle uygarlıkla o emperyalizme karşı konulabileceği inancını anlamıyorsunuz.

Yurduma gelip Çanakkale’de savaşıp toprağa düşmüş genç insanların annelerine ey uzak diyarlardaki anneler gözlerinizin yaşını siliniz, evlatlarınız bizim yurdumuzda savaşarak can verdiler. Onlar şimdi bizim Mehmetçiklerimizle koyun koyuna uyumaktalar ve  artık bizim oğullarımızdır” diye seslenmenin ne demek olduğunu bu eşsiz hümanizm örneğini anlayamıyorsunuz.

Evet başka bambaşka bir dünyanız var, bizim gibi  muasır medeniyet yaratıcısı  insanların çocuklarından nefret ediyorsunuz. Her fırsatta onları hapse koyuyorsunuz. Onlara çay vermem masumiyetini bile hapse layık görüyorsunuz. Kadının özgürlüğünü bir birey oluşunu kabul edemiyor ona yanınızda değil başka sofrada yer veriyorsunuz. Atatürk aydınlığı sizi iyice rahatsız ve tedirgin ediyor. Ama onunla asla başa çıkamayacaksınız.

Hem ben inandığınız Allah’ın da sizinle beraber olduğunu hiç sanmıyorum. Allah yalnız oruç namaz değil dünyada nasıl bir rol oynadığımız, haksızlıklarla zulümle nasıl  savaştığımızı daha iyi daha adil bir dünya için ne çaba  harcadığımızı  insanlığa nasıl hizmet ettiğimizi soracak. Bana kalırsa siz  maddi manevi çok tahribata neden oldunuz. Allah islam dünyasını da sorgulayacaktır. Nasıl bu kadar darmadağın  olup gavur dediklerinizden silah alıp birbirinizi vurdunuz diye.

Sayın Başbakan , Urfa’da Kürtlerle, Araplarla, Türkmenlerle muhafazakar Müslümanlarla büyüdüm. Dost olduk, arkadaş olduk yardımlaştık. Ayrılık gayrılık olmadı. Biz Atatürk aydınlanmasını benimseyenler Kürt, Arap, Türkmen, Müslüman, Ermeniye de sevgi ile hoşgörü ile baktık.

Ama sizin bugün övdükleriniz o günlerde  bu dostluğun bu yakınlığın  devrimlerin  devam etmesini halkın topluca aydınlanmaya kavuşmasına sınıf bilincini kavramasını bilinçlenmesine birey olmasına izin vermediler. Siz onların devamısınız.

Ben 88 yaşındayım sayıları azalan akranlarımla sınıf arkadaşlarımla bir araya geldiğimiz oluyor. Unutmayın sayın başbakan siz o dayattığınız farklı dünyanızla bizi ve bizden sonraki yurtsever kuşakları mutsuz ettiniz etmeye devam ediyorsunuz. Bunu algılama fırsatını buluşacağınız hurilerle bile teselli bulamayacaksınız.

https://profcoskunozdemir.wordpress.com/2017/02/28/binali-yildirim-ve-1923/

 

Etiketler: » » » »
Share
867 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BİNALİ YILDIRIM  VE 1923 ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  BİNALİ YILDIRIM  VE 1923 
  https://www.itvhaber.com/?p=114041
  #BinaliYıldırım #Başbakan #Yazar #CoşkunÖzdemir #Türkiye

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KÜRESEL GÜÇ BLOKLARI

  09 Temmuz 2019 Genel, Yazarlar

  Kadere bak. Zaman su gibi akıp gidiyor. Çocukluğumuzda duyduğumuz, gençliğimizde öğrendiğimiz onca kavram… Şimdi o kavramlar arasında bir karmaşa mı, kargaşa mı ya da ortaklaşma mı desem sürüp gidiyor. Bizde kavramlar arasında sıkışıp kalmışız. Neydi o kavramlar? Şimdi sizlere o kavramlardan bahsedeceğim: 1. Kapitalizm: Öncülüğünü ABD’ nin yaptığı ve daha sonra Avrupa Birliği’ nin de ortaklaştığı aynı zamanda Hıristiyan dünyasının temelini oluşturan süper güç. Vahşi, sınır tanımaz, acımasız ezip geçen bir buldozer, Batı bloğu. 2. Sosya...
 • Gurbette soğan…

  30 Haziran 2019 Yazarlar

  Yetişirmem gereken işlerim var, hızlı çalışmam gerek. Ben müzik dinlerken daha güzel çalışıyorum. Hele bir de resim yapıyorsam eğer  türküler eşlik ediyor bana. Kimi zaman esinlendiriyor, kimi zaman dertlendiriyor, kimi zaman da neşelendiriyor... Evde iş yapıyorsam ve hızlı hareket etmem gerekiyorsa o zaman da imdadıma dokuz sekizlik şarkılar yetişiyor ki bir yandan oynayıp, diğer yandan iş yapabileyim diye. Hem böyle iş sıkıcı da olmuyor… İşte şimdi de öyle yapıyorum radyomda Orhan Hakalmaz söylüyor, ben fasulye ayıklıyorum… “Gurbette...
 • GİZLİ SES KAYDI SUÇ MUDUR?

  26 Haziran 2019 Yazarlar

  Değerli okurlarım hukuka uygun elde ettiğiniz her delili özel hukuk davarlınızda ve ceza davarlınızda delil olarak kullanabilirsiniz. Sadece planlı bir şekilde hareket ederseniz ve kendinize delil elde etmek amacı ile gizli bir şekilde hukuka aykırı bir şekilde gizlice habersizce ses görüntü video kaydı yaparsanız bunu hukuk ve ceza davarlınızda kullanamazsınız . Bizim sistemimizde normal şartlarda hukuka aykırı elde edilen deliller hükme esas alınamaz . Bir boşanma davasında bir tazminat davasında sizin hukuka aykırı bir şekilde elde ...
 • İBB Tahsisli Saha Yurt Oluyor, Sırada Hangi Saha Var?

  15 Haziran 2019 Yazarlar

  Yüzlerce Ataşehirli gencin spor yaptığı, amatör sporcuların kullanabildiği az sayıda sahalardan biri daha gençlerin spor yapabildikleri yerler arasından çıkıyor. Recep Kenan/itvhaber.com Mahalle aralarında çok sayıda olan uluslar arası ünü yakalayan sporcuların bir çoğunun kaynağı olan arsa ve bahçeler bir bir yok oldu. Bir elin parmaklarını bile bulmayan sayıda kalan az sayıda spor alanları da bir bir amatör sporun kullanımından alınıyor. 1990'lı yıllardan bu güne İstanbul Site Spor'un kullanımında olan amatör spora hizmet veren spor ...