logo

Bir Kereden Bişey Olur

cafer-kayadibi-yazar-ust

Bir kereden bir şey olmaz ahlaki anlayışının Türk Siyasetinde vücut bulmuş halidir anayasaya yapılan tecavüzler.

1- Körfez savaşının cereyan ettiği dönemlerde, Hava sahamızın meclis onayı olmadan ABD ye açılması hususunda yapılan eleştirilere dönemin Cumhur Başkanı Turgut Özal’ın ” Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz ” şeklinde yanıt vermesi, bu söze paralel politikalar üretmesi, hükümetlerin faaliyetlerini gerçekleştirirken hukuksuz işlemler yapmasının önünü açmıştır.

Özellikle Özal hükümetleri döneminde Anayasa ve yasalara aykırı işlemler yoğunlukla özelleştirme uygulamaları kapsamında gerçekleştirilmiş. “köprüleri bile satacağım” açıklaması, peşkeş çekilmiş bir sermayenin ortaya çıkmasının, ” benim memurum işini bilir ” söylemi ise rüşvetin, soygunun,  talanın meşrulaşmasının önünü açmıştır.

Her fırsatta anayasanın delindiği, amaca ulaşmak için her yolun mübah sayıldığı bu anlayış ülkeye terörü, irticayı, yolsuzluklarıda yanında getirmiş sonraki hükümetlere esin kaynağı olmuştur.

Bu gün 2016 yılının mevcut Hükümetinin Baş Bakanı Binali Yıldırım’ın ” Anayasa ne söylerse söylesin, Cumhurbaşkanımızın fiili olarak sorumluluğu doğmuştur” şeklinde yapmış olduğu söylem, eleğe çevrilmiş olan anayasanın tamamen yok sayıldığının fiili bir göstergesidir.

Derebeylik ve ağalık sistemine karşı hiç bir zaman mücadele sergilememiş olan bu düşüncenin, en çok oyu ben aldım, anayasayı ve mahkemesini yok sayarım anlayışı, Türkiyenin hiç bir zaman hukuk ülkesi olamayacağının aksine ülkeyi muz cumhuriyetine çevirmek istemelerinde ki çabalarını gösterir.

Ve eğer bir ülke muz cumhuriyeti kılıfına bürünürse

– teröristle iş  birliği yapar daha sonra teröre karşı tavır alırsın

– vakıflarında çocuklarına tecavüz edilir bir kereden birşey olmaz dersin

– emri sen verir cinayetleri meşrulaştırırsın

– bir kol saatine yolsuzluklara meydan verirsin

– halkı kutuplaştırır karşı karşıya getirirsin

– yalan delil üretip paralel paranoyası yaratırsın

– başbakanı atar sonra görevden alırsın.

bir-kereden-bisey-olmaz

Etiketler: » » » »
Share
2249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Bir Kereden Bişey Olur” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    Bir Kereden Bişey Olur
    AYRINTI YAZARIMIZIN MAKALESİNDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=95328
    #Anayasa #BirkeredenBirşeyOlmaz #CaferKayadibi #TurgutÖzal #KörfezSavaşı