logo

30 Nisan 2019

Boşanmada Mal Paylaşımı


Nevin Ömeroğlu
nevinomeroglu@hotmail.com

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarımı boşanmada mal paylaşımı nasıl olacak bu konu hakkında detaylı bilgilendirmek istiyorum.

1 ocak 2002 de kabul edilen yeni sisteme göre eşler olarak hiçbir sözleşme yapmaz iseniz otomatik olarak edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olursunuz ve evlilik içinde edinmiş olduğunuz mallar yarı yarıya paylaşılır eğer siz mal ayrılığını kabul etmek istiyorsanız eşler evlilik içinde kim hangi malı edinirse o mal o kişiye ait olsun istiyor iseniz o takdirde mal ayrılığı rejimini seçebilirsiniz. Bunun için nikah kıyılırken nikah memuruna bu konuda beyan ve talebiniz iletebileceğiniz gibi evlilik süreci içinde karı koca eşler birlikte notere gidip noterde mal ayrılığı rejimini seçmek istediğini bildirebilirler. Bu durumda eşler bütçelerini ayırır ve kendilerine ait ayrı hesap tutarlar ve boşanma durumunda kim ne kadar mal edindi ise onu alır . Ama siz eğer edinilmiş mallara katılma rejimini kabul etmek istiyor iseniz evlilik içinde edindiğiniz malları yarı yarı paylaşırsınız . Bu paylaşım yapılırken öncelikle hakim sizin kişisel mallarınızı yasaya göre ayıracaktır.

Peki Avukat hanım kişisel mallar nelerdir diye soracak olursanız kişisel mallar sizin evlenmeden önce edindiğiniz mallardır sizin kullanımıza hasredilmiş eşyalardır . karşılıksız kazanma yolu ile elde edttiğiniz mallar miras yolu ile elde ettiğiniz mallar sizin kişisel malınızdır üçüncü kişilerden manevi tazminat alacaklarınız kişisel maldır. Örneğin diyelimki size babanızdan bir gayrimenkul miras olarak kaldı ise bu sizin kişisel malınızdır . Eşiniz sizin bu kişisel malınızdan bir hak iddia edemez. Aynı şekilde size bir hayırsever bir gayrimenkul bağışladı ise bu gayrimenkul size aittir eşiniz buradan bir hak iddia edemez . veya milli piyangodan size 100.000 tl para çıktı eşiniz burada herhangi bir hak iddia edemez. Yani bağış miras yolu ile kalan mallarda karşılıksız kazanma yolu ile kalan mallarda eşiniz bir hak iddia edemez . Aynı zamanda karşılıksız kazanma yolu ile elde edilen örneğin milli piyango gibi şans oyunlarından size kalan maddi değeri olan para da size aittir eşiniz burada bir hak iddia edemeyecektir.

Peki gelelim şimdi edinilmiş mallara edinil mal nede demektir peki en önemli nokta da budur zaten biz Avukatların ve hakimlerimizin boşanmada mal paylaşımında en çok kafasını yoran nokta budur . Bunu siz değerli dostlarıma çok çok açıklayıcı bir şeklide izah edeceğim .

Siz çalışıyorsunuz diyelim ücret ya da maaş karşılığı diyelim bu ücrette eşiniz edinilmiş mallar katılma rejimine göre 1 ocak 2002 den sonraki boşanmalarda hak iddia edebilecektir. Siz diyelim ki bir kişiye karşı maddi tazminat davası açtınız bu maddi tazminat davasında hakim size 100bin tl bağladı . Eşiniz buradan yarı hakkını sizden talep edebilecektir. Siz çalışıyordunuz ve çalışma gücünüzü bir iş kazası geçirerek kaybettiniz işverenin size ödediği maddi tazminatta eşiniz yarı hakkını yasal olarak talep edebilecektir. Veya sizin az önce açıkladığım kişisel mallarınızın gelirleri edinilmiş maldır. Örneğin babanızdan size miras olarak bir ev kaldı ve siz bu evi kiraya verdiniz bu evin yarısı üzerinde eşiniz hak iddia edebilecektir değerli dostlarım.

Peki Avukat hanım biz bu mal paylaşımı davalarını en geç ne zamana kadar açabileceğiz . Değerli dostlarım bu davaları boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren en geç 10 sene içinde açabilirsiniz . Yurtdışında bir boşanma gerçekleşmiş ise yurtdışındaki boşanma kararının kesinleşme tarihinden itibaren 10 sene içinde açabilirsiniz.

Peki Avukat hanım zina durumunda eşler arasındaki mal paylaşımı nasıl olacak derseniz o durumda eğer aldatma varsa hakim boşanma dosyasını ister ve aldatma nedeni ile boşanma gerçekleşmiş ise kadın yada erkek hangisi aldatmış ise onun katılma alacağını hakkaniyet uygun olarak azaltır ya da tamamen kaldırabilir . ancak aldatan eşin katkı payı var ise aldatan eş katkı payını isteme hakkına sahiptir

Peki şirket hisselerinde durum ne olacak şirket hisselerinde de durum aynıdır . 1 ocak 2002 den önce şirket hisleri elde edilmiş ise bu şirket hissesi o tarihten önce elde edilmiş ise eşinizin bunda bir hakkı olmayacaktır. Ancak 1 ocak 2002 den sonra elde edilmiş ise eşiniz bunda yarı yarıya hak iddia edebilecektir.

Peki Avukat hanım benim evlenmeden önce elde ettiğim aldığım bir gayrimenkul vardı bu gayrimenkülümü evlendikten sonra sattım yeni bir gayrimenkul aldım derseniz cevabım net eşiniz bu gayrimenkulden bir hak iddia edemez.Ama siz evlenmeden önce satın aldığınız gayrimenkulü evlendikten sonra üzerine para ekleyerek satarsanız cevabım değişir. O takdirde eşiniz sizden evlendikten sonra sattığınız gayrimenkule ne kadar katkı sundu iseniz o sunduğunuz miktarın yarısını bana vereceksin diyebilir.

Anlaşmalı boşanmalarda durum ne olacak Avukat hanım diye soracak olursanız anlaşmalı boşanmalarda siz eğer katkı payı katılma alacağımı değer artış payımı aldım demezseniz ya da bu haklarımdan feragat etti ediyorum demediğiniz sürece siz hiçbir hak kaybı yaşamazsınız yine bu hakkınız için dava açabilirsiniz.Eğer bu mal paylaşımı paylaşımı tasfiyesi gereği haklarımı aldım feragat ediyorum derseniz protokole maalesef bu haklarınızı kaybetmiş olacaksınız değerli dostlarım.

Evlenmeden önce kredili bir ev aldınız ve evlilik birliği içinde kredisini ödüyor iseniz bu ödenen kredi miktarı üzerinde eşinizin yarı yarıya hakkı olacaktır.

Eşinizin sizden mal kaçırmasını önlemek istiyor iseniz tapuya aile konutu şerhi koydurabilirsiniz. Bunun için muhtardan ikametgah senedi ve evlilik cüzdanı sizin için yeterlidir. Ayrıca mal paylaşımı davası açtığınızda ihtiyati tedbir talep etmeniz gerekir

Bu konudaki ve boşanma davaları hakkındaki sorularınızı 0 532 508 90 45 no lu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz .

Etiketler: » » » »
Share
921 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN MODELLLERİ

  21 Eylül 2019 Yazarlar

  Bu yazımda sizlere insanlardan, insancıklardan ve insan kılığına girmiş yaratıklardan söz etmek istiyorum. Ancak, önce insan, insancık, insan kılığına girmiş model nedir? bunlardan başlamak gerektiğini düşünüyorum. İnsan;evrenin tek rasyonel (akli) varlığıdır. İnsan, özgür iradeye sahip, kendini üretebilen ve idare edebilen bir kahramandır. Yaratıcılık, üreticilik, programcılık vs. gibi çok çeşitli meziyetlere sahip bir varlıktır insan. İnsancık ise; insan olduğuna inanan, insanın genlerini taşıyan ama tam anlamıyla gelişememiş, aklını ta...
 • Yeni Yargı Reformu Paketi Neler Getirecek?

  15 Eylül 2019 Yazarlar

  Değerli okurlarım bu makalemde  siz  değerli  okurlarıma  çok  kısa bir  süre  sonra  meclis  gündemine  gelecek  olan  yeni  yargı  reformu paketi hakkında  bilgilendirme  yapacağım. Cezalarda  uzlaştırmanın  kapsamı  bu  paketle  genişleyecek.   Eğer  şiddet  içermiyorsa  aile  arabuluculuğu      sistemi  getirilecek . Cumhuriyet  savcılarımızın takdir hakkı  genişletilecek.    Biz  Avukatlara  15  yılımızı  doldurmamız  durumunda   yeşil pasaport hakkı  verilecek . Böylece  bizlerin  uluslararası  faaliyetleri  kolaylaştırılacak.   Bizler...
 • Zebra mısın be şerefsiz!..

  09 Eylül 2019 Yazarlar

  On gündür Adnan Menderes Üniversitesi öğretim görevlisi Şükrü Kara’nın Didim Tavşanburnu Orman kampında  bu yıl onuncusunu düzenlediği Wiacamp sanat kampında idim. Orada yaşadığım güzel anılarımı sonra anlatacağım ama şimdi anlatacağım şey ondan öne geçti önem olarak… On gün boyunca kamp kuracağımız orman içinde eşim Hiko’nun beni korkutup vazgeçirmek için yaptığı “Orada çok sivrisinek olur. Her yanın şiş dönersin ha!” uyarılarına karşın bir sivrisinek bile ısırmadı beni. Aldığım onca sinek kovucularını kullanmadan geri getirdim. Ancak da...
 • Boşaltılan Kışlalar Ne Olmalı?

  18 Ağustos 2019 Yazarlar

  Malumumuz, 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişiminde şehir merkezlerinde bulunan darbecilerin hareket merkezleri olan askeri kışlaların şehir dışlarına çıkarılması sonrasında gündeme gelen ve ne olacakları merak edilen kışlalar için naçizane fikrimi beyan etmek istiyorum. Şimdilerde çokça tartışılan ve çeşitli fikirler ortaya atılan fikirlerden bazılarına bakacak olursak şehir parkları vs. gibi istemler her ne kadar mantıklı gelse de ben de başka bir pencereden bakarak ve eğitim ve sağlık adına bir kazanım olacağını düşünerek şu fikri ileri sür...