logo

BU TABAK BOŞ KALMASIN!

BU TABAK BOŞ KALMASIN!

komsu_gunu_tabak-1Ataşehir Belediyesi’nin ilçede yaşayan vatandaşların komşuluk ilişkilerini geliştirmek için 17 Kasım Dünya Komşular Günü’ne özel düzenlediği etkinlikte evlere tabak dağıtıldı.

Komşuların birbirlerine ikramlarda bulunmalarını artırmak için özellikle yüksek katlı apartmanlar ve siteler hedeflenirken, etkinlikte 8 bin haneye ulaşıldı.

“Bu Tabak Hiç Boş Kalmadı” sloganıyla hazırlanan özel günde, Ataşehir’deki evler ziyaret edilerek, “Birbirimizi tanımasak da gelin 17 Kasım Dünya Komşular Günü’nde boş tabakları dolduralım ve komşumuza ikram edelim” denildi.

En az komşuluk ilişkisi 10 kat ve üstü apartmanlar ile sitelerde

Türkiye’deki toplumsal hayatın önemli unsurlarından biri olan komşuluk ilişkileri; hızlı kentleşme, göç ve yaşam tarzındaki değişimler sebebiyle özellikle metropollerde eskisinden çok farklı bir tarza dönüştü.

Ataşehir Belediyesi tarafından ilçedeki komşuluk ilişkileri üzerine yaptırılan araştırmada 2 bin Ataşehirli ile görüşüldü. Bu araştırmada özellikle 10 kat ve üstü apartman ile sitelerde komşuluk ilişkilerinin daha az olduğu ortaya çıktı. 10 katın altındaki apartmanlarda yaşayanların yüzde 35’i komşularını tanımadığını söylerken, 10 kat ve üzerinde bu rakam yüzde 55’e kadar çıkıyor.

Komşuluk denince ilk akla gelen şeylerden biri olan ikramlaşma da hızla azalıyor. Araştırmada görüşülen kişilerin yüzde 46’sı komşusuna çoğunlukla ikram götürdüğünü ifade ederken, yüzde 16’sı hiçbir zaman götürmediğini, yüzde 22’si sadece Aşure Ayı gibi özel günlerde, yüzde 16’sı ise bazen götürdüğünü belirtiyor.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ