logo

Çankırı Konfederasyonu, ‘Sanata Destek Vermeye Devam Edeceğiz’

Çankırı Konfederasyonu, ‘Sanata Destek Vermeye Devam Edeceğiz’

Çankırı Konfederasyonu tarafından llgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi’nde düzenlenen “Uluslararası Çankırı Ilgaz Nolana Sanat Çalıştayı” sona erdi.

Recep Kenan / itvhaber.com

Kaptan Mustafa Can başkanlığındaki Çankırı Konfederasyonu tarafından Ilgaz Nolana Mountain Resort‘de düzenlenen, “Uluslararası Çankırı Ilgaz Nolana Sanat Çalıştayı” düzenlendi.

Çankırı Konfederasyonu desteğiyle Ressam Prof. Dr. Birsen Çeken ile Ressam Ayşen Can küratörlüğünde Ilgaz Nolana Mountain Resort’de düzenlenen, “Uluslararası Çankırı Ilgaz Nolana Sanat Çalıştayı” başarıyla sona erdi.

ÇALIŞTAYA KATILAN PROTOKOLE TEŞEKKÜR

Kaptan Mustafa Can başkanlığındaki Çankırı Konfederasyonu tarafından yapılan açıklamada, “Serginin açılışında bizleri yalnız bırakmayan başta Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Ilgaz Kaymakamı Burak Yılmaz, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk ve Orta Belediye Başkanı Ömer Bezci’ye şükranlarımızı sunuyoruz.” İfadeleri yer aldı.

BİR SONRAKİ ULUSLARARASI SANAT ÇALIŞTAYINDA GÖRÜŞMEK ÜZERE

Çankırı Konfederasyonu açıklamasında yeni çalıştay ve sanat etkinliklerine işaret edilerek; “Çalıştay açılışımızın ardından da konuklarımız ve sanatçılarımızla beraber, Alp Armutlu’nun yapımcılığını üstlendiği İstiklal Yolu belgeselini izledik. Çalıştayımıza ülkemizin yanı sıra Kırgızistan, Azerbaycan, Rusya ve Nahçıvan’dan katılan 25 sanatçımıza ellerinize sağlık diyoruz. Bir sonraki Uluslararası Çankırı Ilgaz Nolana Sanat Çalıştayı’nda görüşmek üzere.” Denildi.

Çankırı’da Uluslararası Çankırı-Ilgaz Nolana Sanat Çalıştayı Sergisi Düzenlendi.

Çankırı Konfederasyonu tarafından llgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi’ndeki  molana Ilgaz otelde düzenlenen resim çalıştayının sergisi açıldı. Sergide, Kırgızistan, Azerbaycan, Rusya, Nahçıvan ve Türkiye’den 26 ressamın Ilgaz’ın doğası, tarihi zenginlikleri ve yerel kültürünü yansıtan eserleri yer aldı.

Çankırı’da “Uluslararası Çankırı-Ilgaz Nolana Sanat Çalıştayı” sergisi düzenlendi. Çankırı Konfederasyonu tarafından llgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi’ndeki bir otelde, ressam Birsen Çeken ve Ayşen Can küratörlüğünde 20-27 Nisan tarihlerinde organize edilen resim çalıştayının sergisi törenle açıldı.

Açılışın ardından katılımcılar, Kırgızistan, Azerbaycan, Rusya, Nahçıvan ve Türkiye’den 26 ressamın, Ilgaz’ın doğası, tarihi zenginlikleri ve yerel kültürünü ön plana çıkarttıkları eserleri gezerek bilgi aldı. Serginin sunuculuğunu Cine 1 televizyonundan Barbaros Özdemir üstlendi.

 Ilgaz  Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Ilgaz’ın tanıtımına katkı sağlayan sanatçılara teşekkür etti. Çalıştaya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Öztürk, “Sanatın ve sporun yıldızı Ilgaz Yıldıztepe’de inşallah bundan sonra da güzel çalışmalara ev sahipliği yapacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Elimizden geldiği kadar Ilgaz Belediyesi olarak bu katkıları vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Çankırı Konfederasyonu Genel Başkanı Mustafa Can da sanatın çok önemli olduğunu vurguladı. Toplumun gittiği yolun iyi mi kötü mü olduğunun sanatçının duruşundan hissedildiğini belirten Can, “Sanat ülkeler için o kadar önemlidir ki büyük savaşlarda şehir ele geçirildiğinde karşı tarafın ilk yaptığı, o ülkenin sanat eserlerini ele geçirmektir. Çünkü toplumların bellekleri o sanat eserlerine adeta işlenmiştir. Türk bağımsızlık savaşının can damarı olan, istiklal yoluna ev sahipliği yapmış Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde böylesi bir sanat etkinliğinin düzenlenmesi, hassas sanatçılarımızın aynı zamanda şanlı geçmişimize saygı duruşlarının ifadesidir. Ülkemizin kadim geleceğini alnında bir ışık olarak yansıtan, yürüdükleri yol aydınlanan tüm sanatçılarımızın ellerine sağlık.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra ressamlara katılım belgesi verildi.Törene Vali Mustafa Fırat Taşolar, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Ilgaz Kaymakamı Burak Yılmaz, Orta Belediye Başkanı Ömer Bezci, Ankara Çankırı dernekler Federasyon başkanı Adem can ,Orta Federasyon  başkanı Şaban Can ile sanatçılar katıldı.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ