logo

Çankırı’da 34. Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü Kutlandı

Çankırı’da 34. Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü Kutlandı

Yaran diyarı Çankırı’da esnaf ahlakı ve kültürünün sembolü 34. Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü Kutlamaları 100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirildi.

34. Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü Kutlamaları 100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Milletvekilleri Salim Çivitcioglu ve Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz ve Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü hakkında konuşma yaptılar.

Törende konuşan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, toplumsal olarak kabul etmemiz gereken ve eleştirmemiz gereken en önemli şeylerden birisinin “ahlakı” çok dar olarak yorumlamamız olduğunu kaydederek, “Ahlakı toplumsal yaşamın her katmanında hakim kılmak aslında en önemli meselemiz olması gerekmekte. Bu konuda ihtiyacımız olan en anlamlı ahlaklardan birisi de iş ahlakı. Yaklaşık yirmi yıldır kamunun içerisinde olan birisi olarak, hem kamusal yaşamda ve kamusal iş hayatında hem de özel sektörde iş ahlakını, hem kamu çalışanlarımıza hem de özel sektör çalışanlarımıza hakim kılmamız gerekmekte. Bunu yapamazsak maalesef iyi bir üretim sürecini, hem kamuda hem de özel sektörde sağlayamayız.” Dedi.

 Ahilik Kültüründe iş ahlakının önemine dikkat çeken Vali Ayaz, “Bugün bir araya gelmemize vesile olan Ahilik Kültürü de aslında bize özellikle özel sektörde iş ahlakının nasıl olması gerektiğini ve bir esnafın, bir sanatkarın iş hayatını nasıl devam ettirmesi gerektiği noktasında çok önemli öğeler, öğretiler içermektedir. Bu kültürü dünden bugüne taşıyanları minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Çarşıya, pazara çıkan vatandaşlarımızın güven içerisinde alışveriş yapabilmeleri, karşısındaki esnafa güvenmeleri, aynı zamanda iş yaptırdıkları ustalardan iyi bir hizmet alacaklarını bilmeleri büyük önem arz etmekte. İnşallah bu güven duygusunu şu anda bu konuda uğraş veren esnaf ve sanatkarlar odası başkanımız başta olmak üzere tüm emek verenlerle beraber hep birlikte sağlarız. Gelecekte toplumsal hayatın daha kaliteli olması iş hayatında ahlakı hakim kılmamızla mümkün olacaktır. Ben bu duygu ve düşüncelerle emek verenlere çok teşekkür ediyorum. Başta Ahi Evran Veli olmak üzere ahirete irtihal etmiş olan tüm esnaf ve sanatkarlarımızı rahmetle anıyorum. Bugün bu hizmetleri devam ettiren toplumsal yaşamı, hizmetleri, sektörleri ayakta tutanların emeklerine sağlık diliyorum.” İfadelerine yer verdi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir ALPASLAN da; “Bugün çok değerli bir haftada, çok değerli bir günde Çankırı’mızda siz çok değerli kardeşlerimle çok kıymetli dostlarımla beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. 34.’sünü kutladığımız Ahilik ve Yaran Haftasının ülkemize, milletimize, Çankırı’mıza hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bin yıl kadar önce bu topraklara geldiğimizde inancımızla, değerlerimizle, kültürümüzle, bir cihan devleti, büyük bir medeniyet kurduk. Tabi bu medeniyeti bu cihan devletini kurarken, inancımızın, kültürümüzün, değerlerimizin somut ürünleri olan ahilik gibi, yarenlik gibi birçok değerlerimizle biz bu kültürü oluşturduk.” diyerek, Anadolu’nun her köşesinde her bir insanımızın bilincinde yer alması açısından bu tür etkinliklerin devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun ÇİFTÇİ tarafından “Ahilikten Günümüze Mesajlar” konulu konferans verildi.

Konferansın ardından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin organize ettiği Ahilik Tiyatro gösterisi gerçekleştirildi.

Programın sonunda, yılın Ahisi seçilen Şükrü Atakul’a Kültür ve Turizm Bakan Yarımcısı Nadir Alpaslan tarafından şed kuşatılarak plaket verildi. Yılın Kalfası Kamil Ekiz ve Yılın Çırağı Ali Arda Ateş’e Vali Abdullah Ayaz ile Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu tarafından plaket verildi.

Çankırı’da düzenlenen 34. Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü Kutlamaları Programına Vali Abdullah Ayaz, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu GENÇ, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa ÇIBIK, Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali YARANBAŞI, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, daire amirleri, STK temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ