logo

Çankırı’da 8.5 Milyon Yıllık Deve Kuşu Yumurtası Bulundu

Çankırı’da 8.5 Milyon Yıllık Deve Kuşu Yumurtası Bulundu

Çankırı-Yapraklı kara yolundaki ‘Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nde yapılan 8.5 milyon senelik pek çok kalıntıya ulaşılan kazılarda, bu yıl ‘deve kuşu yumurtası’ bulundu.

Çankırı “Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi” kazı alanında bugüne kadar 8.5 milyon senelik pek çok kalıntıya ulaşılan kazılarda, bu yıl deve kuşu yumurtası bulundu.

Çankırı-Yapraklı kara yolundaki ‘Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında yapılan kazıların bu yılki bölümü, 10 kişilik ekiple yürütülüyor.

Prof. Dr. Erol, yaptığı açıklamada, kazılarda fil, gergedan, at, domuz, zürafa, keçi, geyik, koyun, su samuru ve kılıç dişli kaplan başta olmak üzere 30’un üzerinde türün kalıntılarına ulaştıklarını söyledi.

Bölgenin çok sayıda türe ev sahipliği yaptığını anlatan Erol, “Çorak yerlerde pek çok türe ait fosil buluntusu elde etik. Bunlar, boynuzlulara ait 13 tür, filgillere ait türlerin fosilleri, atlar ve zürafaların atalarına ait fosiller. Bu açıdan burası çok önemli bir yer” dedi.

Erol, “Bu seneki buluntular arasında deve kuşu yumurtası var. Bu alanda ilk kez deve kuşu yumurtası bulduk. Deve kuşu yumurtasının küçük bir parçasını elde ettik. Diğerleriyle aynı döneme ait olan deve kuşu yumurtası fosili 8.5 milyon yıllık geçmişe sahip” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » »
Share
363 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ