logo

Çankırılı Çocuklara Çocuk Akademisi’nde Yaran Kültürü

Çankırı Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi bünyesinde Yaran Mektebi açarak Çankırılı çocukların Unesco kültür mirası listesindeki Yaran Kültürü ile yetişmelerine katkı verecek.

Çankırılı Çocuklar Yaran Kültürü ile Büyüyecek

Çankırı Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi bünyesinde Yaran Mektebi açarak Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Belediye Başkanı İrfan Dinç, Unesco’nun somut olmayan kültür mirası listesine giren Yaran kültürünü nesiller boyu yaşatmak için önemli bir adım attıklarını belirtti.

Çankırı’da Yaran Mektebi açılıyor. Belediyenin Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi bünyesinde açılacak mektep, 9–12 yaş aralığındaki erkek çocuklara yaran adabını öğretecek. Yaran Mektebi için başvurular ise Çocuk Akademisi’nden yapılacak. 20 Ekim’de başlayan ön kayıt işlemleri 10 Kasım 2017 Cuma günü mesai bitiminde sona erecek.

Çocuklar ile ilgili çalışmaları Belediyecilik anlayışının merkezine koyduklarını belirten Başkan Dinç, Yaran Mektebi’ni açarak sazımızı, sözümüzü, musikimizi, oyunlarımızı, örf ve adetlerimizi, giyimlerimizi, yemeklerimizi, tarihimizi yani Çankırımızın kültürel yapısını çocuklar ile daha ilerilere götürmek ve yaşatmak istediklerini söyledi. Dinç, Yaran Mektebi’nin bu toprakların mayasında olan birlik ve beraberliği, dayanışmayı, hoşgörüyü, dostluğu, merhameti, mertliği, saygı ve sevgiyi yaşatarak gelecek nesillere aktarmada önemli bir sorumluluk üstleneceğini de ifade etti.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
721 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Çankırılı Çocuklara Çocuk Akademisi’nde Yaran Kültürü” için 2 Yorum

  1. recep : diyor ki:

    Çankırılı Çocuklara Çocuk Akademisi’nde Yaran Kültürü
    https://www.itvhaber.com/cankirili-cocuklara-cocuk-akademisinde-yaran-kulturu.html#.We3N1L35vww.twitter
    #ÇankırılıÇocuklar #ÇocukAkademisi #YaranKültürü # ÇankırıBelediyesi #YaranMektebi #Unesco #KültürMirasıListesi #Yaran #İrfanDinç #Çankırı #itvhaber

  2. Necati ÜLKER : diyor ki:

    sayın Başkan İrfan DİNÇ Yıllardır köşe yazılarımda sohbetlerimde yayınlanan kitaplarımda hep hayalini kurarak dile getirdiğim YÂRAN Kültürü aslına uygun olarak Akademik çalışmaların yapılmasını ve bir yaran okulunun açılması için uğraş verdim ALLAHA Şükürler olsun ki gerçekleşiyor Başkanım sizi tebrik ediyorum ALLAH RAZI OLSUN Sağlık ve Başarı DİLEKLERİMLE Necati ÜLKER/ANKARA