logo

ÇINARLAR VE FİDANLAR “ÇINARIN GÖLGESİNDE” BULUŞTULAR

Ataşehir İlçe MEM tarafından hazırlanan “Çınarın Gölgesinde” projesinin alt projesi “Çınarlar Fidanlarla Buluşuyor” kapsamında Darülaceze sakinleri, öğrencilerle etkinlikte buluştu.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan “Çınarlar Fidanlarla buluşuyor” projesi kapsamında Ataşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri fidanlar Darülaceze sakinleri çınarlarla buluştu.

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu “Çınarlar Fidanlarla buluşuyor” projesinde Darülaceze sakinleri çınarlarla Ataşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri fidanların buluştuğu etkinlik gerçekleştirildi.

Darülaceze’den gelen konuklar, Ataşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecileri ve öğrencileri tarafından kapıda karşılanarak birlikte yapılan kahvaltı sonrası konferans salonunda düzenle etkinliği izlediler.

“Çınarlar Fidanlarla buluşuyor” projesi kapsamında Ataşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen etkinliğe Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu ile birlikte; İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, “Çınarlar” olarak nitelenen konuk Darülaceze sakinleri, Proje Koordinatörü Gülcan İzci, Ataşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nuray Kartal, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

ÖĞRENCİLERİMİZİN HAFIZALARINDA İZ BIRAKACAK PROJE

“Çınarlar Fidanlarla Buluşuyor” projesini hayata geçirdiği için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür eden Ataşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nuray Kartal etkinliğin açılış konuşmasında; “Bu proje sayesinde başımızın tacı değerlerimizi daha iyi anlamak, yaşarken onlara sahip çıkmak gerektiğini hatırlıyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze hafızalarımızı tazelemiş oldukları, öğrencilerimizin de hafızalarında iz bırakacak bir proje yaptıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

“ÇINARLAR FİDANLARLA BULUŞUYOR”, “ÇINARIN GÖLGESİNDE”NİN ALT PROJESİ

“Çınarın Gölgesinde” isimli bir proje başlattıklarını, kapsamlı projenin alt projelerinden biri olan “Çınarlar Fidanlarla Buluşuyor” Projesinin uygulaması olduğunu kaydeden Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, “Çınarın Gölgesinde” projesi ile ilgili kısa açıklamasında “Geniş çaplı projemizin özünde çocuklara kitap okutmak, okuma alışkanlığı kazandırmak amacı ile uyguladığımız bir başka alt projemi var. Biz kitap okumanın önemine gerekliliğine inandığımız için kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak gibi bir hedefimiz var. Kitap okumak, Akademik eğitimimizi destekleme ve güçlendirme adına da yaptığımız bir çalışmadır. Okuma alışkanlığının gelişmesi ile çocuklarda hem hızlı okumaları gelişecek, hem de anlamaları gelişerek; anlatmaları gelişecektir.  Bizim yaşadığımız en büyük sıkıntı okumamak, arada bir okudukları zaman okuduklarını anlayamamak, anlayamadıkları içinde anlatamamak. İşte bu kısır döngüyü tersine çevirerek, olumlu bir döngüye dönüştürerek önce okuma alışkanlığı, sonra okuma ile birlikte anlamak, daha sonra da anladığını anlatma alışkanlığını geliştirmek istiyoruz. Okuduğunu anlayamamak yanlışı beraberinde getiriyor” ifadelerine yer verdi.

ÇINARLARLA FİLİZLERİ YAN YANA GETİRMEK İSTİYORUZ

“Çınar”ın köklerimizi, geleneklerimizi ve geçmişimizi ifade eden bir değer, sembol olduğunu kaydeden Ertuğrul Bilican, çınarlarla filizleri bir araya getirmek, buluşturmak istediklerinin altını çizerek; “Bu değerlerimiz aynı zamanda bizim bilgi, tecrübe ve gelenek birikimlerimizdir. “Ataşehir’de bulunan Darülaceze’deki Çınarlarımıza ne yapabiliriz?”diye düşündük. Aklımıza bu fikir geldi. Hepimiz buradayız. Bundan sonra siz ne isterseniz tekliflerinize açığız. Yarının çınarları olacak filizlerimizi hangi ortamda buluşturalım, hangi ortamlarda sizlerle birlikte olsunlar. Buradaki amacımız çocuklarımız sizlerden bir şeyler öğrensinler. Karşılıklı bir faydaya biz hazırız. Teklifleriniz ve önerilerinize açığız. Böylece Çınarlarla Filizleri yan yana getirmenin faydalarını, yararlarını görmek istiyoruz.”dedi.

BÜYÜKLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK GÖREVİMİZ

Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu; “Bize gelecek bırakan çınarlarımız için müthiş bir proje. Bu güzel çalışmalarından, projeden dolayı Milli Eğitim Müdürümüzü, okul müdürümüzü ve emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Bize gelecek bırakan büyüklerimizin yolunda kültürümüzü, değerlerimizi terk etmeden, onları yücelterek sahip çıkarak yaşatmak görevimizdir. Geleceğin inşası eğitimden geçiyor. Eğitim olmadan gelecek inşa edilemiyor. Eğitimin önemini burada bir kez daha görmüş olduk” diye konuştu.

Ataşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Mihriban Demircan’ın Cemal Süreya’nın “Öyle Uzaktan Seviyorum” seni şiirini seslendirmesinin ardından yine okul öğrencileri Sude Aydın ve Hanife Bektaş pandomim gösterisi sundular.

ÇINARLAR FİDANLARLA BULUŞTU VİDEO (Metin Öncü 1)

ÇINARLAR FİDANLARLA BULUŞTU VİDEO (Metin Öncü 2)

SONUNA KADAR PROJENİN İÇİNDE OLACAĞIZ

Darülaceze sakini çınarlardan 1962 yılında müzikle buluşan, 1966 yılında TRT radyosuna giriş teşebbüsü ile profesyonel müzik yaşamına başlayan 72 yaşındaki Metin Öncü, sazıyla birlikte seslendirdiği türkülere protokol ve salondakilerin de eşlik ettiği mini konser verdi. Çınar olarak fidanlara örnek olmak adına sonuna kadar projenin içinde olacaklarını ifade eden Öncü, projeyi düzenleyenlere teşekkür etti.

ÇINARLAR FİDANLARLA BULUŞTU VİDEO

Çınarlarla Filizleri buluşturan etkinlik Müzik Öğretmeni Sibel Kutlubay yönetimindeki öğrencilerden oluşan koro mini konseri ile sona erdi. Konuk Darülaceze sakini çınarlar öğrenci ve öğretmenler tarafından araçlarına kadar eşlik edilerek uğurlandı.

Etiketler: » » » » » »
Share
2129 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ÇINARLAR VE FİDANLAR “ÇINARIN GÖLGESİNDE” BULUŞTULAR” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ÇINARLAR VE FİDANLAR “ÇINARIN GÖLGESİNDE” BULUŞTULAR
    https://www.itvhaber.com/cinarlar-ve-fidanlar-cinarin-golgesinde-bulustular.html#.WQOs2j6oYlE.twitter
    #Çınar #Fidan #ÇınarınGölgesindeAtaşehir #MEM #ÇınarlarFidanlarlaBuluşuyor #DarülacezeSakinleri #ErtuğrulBilican