logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yemin Etti Yeni Dönem Başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yemin Etti Yeni Dönem Başladı

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan TBMM Genel Kurulunda yemin ederek Başbakanlığı sona erdirip Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başlattı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM Genel Kurulunda yemin etti. Erdoğan’ın Meclis’teki yeminiyle birlikte, parlamenter sistem sona erdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı.

Hakkı Köylü eşliğinde TBMM Genel Kurul salonuna giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ve MHP milletvekilleri ile salondaki davetliler tarafında uzun süre ayakta alkışlandı.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan yemin metni şöyle:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’teki yeminiyle parlamenter sistem sona erdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başlamış oldu.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ