logo

DİSK 2022 Yılı Asgari Ücret Ve Ücret İyileştirme Talebini Açıkladı

DİSK 2022 Yılı Asgari Ücret Ve Ücret İyileştirme Talebini Açıkladı

Asgari ücret belirleme görüşmeleri öncesi düzenlenen basın toplantısı ile Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu DİSK’in 2022 yılı için asgari ücret ve ücret iyileştirme talebini açıkladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

DİSK 2022 asgari ücreti talebi Yönetim Kurulu adına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu öncesinde Genel-İş Genel Merkezinde düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı.

DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonu ) Arzu Çerkezoğlu açıklamasında, “Asgari ücret ülkemizde uluslararası standartların aksine işçinin ailesi hesaba katılmadan sadece kendisi için hesaplanmaktadır.” İfadesine yer verdi.

VERGİ VE KESİNTİLER ASGARİ ÜCRETİ DAHA DA AZALMAKTADIR

Çalışanların geniş kesimleri kapsayan asgari ücret üzerindeki oldukça ağır vergi ve kesinti yükü olduğuna dikkat çeken DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, dolaylı vergilerle bu yükün daha da arttığını kaydederek, “2021 yılında brüt asgari ücretten 750 TL’den fazla vergi ve kesinti yapılmaktadır. Emekçiler tarafından ödenen dolaylı vergilerle asgari ücretin net harcanabilir kısmı daha da azalmaktadır.” Dedi.

ÜCRETLERİN ASGARİ KISMINDA 1000 TL İYİLEŞTİRME TALEBİ

Ücretlerin asgari kısmında 1000 TL iyileştirme talebini dile getiren DİSK, “Ücretlerin asgari ücret kadar kısmı için 1.000 TL tutarında vergi ve pirim indirimi sağlanmalıdır. Bu destek Hazine tarafından karşılanmalıdır. Böylece bütün çalışanların ücretlerinde 1.000 TL iyileştirme mümkün olacaktır. Açıklaması yaptı.

Arzu Cerkezoğlu tarafından DİSK 2022 Asgari Ücret Talebi açıklamasında, “Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücreti en az net 5.200 TL olmalıdır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim şartlarını belirleyen yoksulluk sınırının Kasım 2021 itibarıyla 10 bin 200 TL’yi aştığını, Aralık 2021’de ve 2022 yılında daha da yükseleceğini dikkate alarak (bir hanede iki asgari ücretli çalışan olduğu varsayımı ile) asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından az olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle 2022 yılı asgari ücreti 5.200 TL olmalıdır.” İfadeleri yer aldı.

1500 TL OLAN EMEKLİ AYLIKLARINDA ALT SINIR ASGARİ ÜCRET OLMALIDIR

Çerkezoğlu, “2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı Yasa’dan önce asgari ücretten düşük emekli aylığı söz konusu değildi. Günümüzde emekli aylıkları Hazine tarafından karşılanan farkla 1.500 TL’ye tamamlanmaktadır. Emekli aylıklarında alt sınır asgari ücret olmalıdır.” Dedi.

DİSK BASIN TOPLANTISINDAN NOTLAR:

Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu tarafından asgari ücret talebinin paylaşıldığı açıklamada şu ifadeler yer aldı.

“Ülkemizin bir asgari ücretliler toplumu olmaktan çıkması, asgari ücretin insanca yaşayacak bir düzeye yükseltilmesi için aşağıdaki talepler etrafında mücadele yürütme kararlılığımızı kamuoyu ve emekçiler ile paylaşıyoruz
Asgari ücret ülkemizde en düşük ücret değil ortalama ücret haline gelmiştir. Asgari ücret tespitinde bu gerçek dikkate alınmalıdır.
Asgari ücret sadece işçinin kendisinin değil ailesinin de geçim şartları dikkate alınarak adil bir düzeyde saptanmalıdır.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK’in kuruluşundan bu yana asgari ücretin insanca yaşayacak bir seviyede ve uluslararası standartlara uygun saptanması için mücadele ettiğine dikkat çekilen açıklamada;
  “Asgari ücret düzeyi şu anda açlık sınırının altındadır. 10 bin TL’yi aşan yoksulluk sınırı ile asgari ücret arasında ise büyük bir uçurum vardır.
 TL’nin hızla değer kaybetmesi nedeniyle asgari ücret dolar cinsinden son 15 yılın en düşük düzeyine gerilemiştir. Böylece Türkiye işgücü maliyeti açısından tekrar bir “ucuz emek cenneti” haline gelmiştir.
  Asgari ücret genel ücret düzeyi açısından önemli bir göstergedir. Ücretlerin alt sınırı olan asgari ücretin diğer ücret ve emek gelirlerini de yukarı çekmesi gerekir. Bu nedenle asgari ücret gelir bölüşümü açısından kritik bir öneme sahiptir.
  Ancak asgari ücret ülkemizde ücretlerin alt sınırı olmaktan çıkmış ve son yıllarda giderek ortalama ücret haline gelmeye başlamıştır. Avrupa ülkeleri içinde asgari ücret civarında ücretle çalışanların oranının en yüksek olduğu ülke Türkiye’dir.

DİSK TARAFINDAN AÇIKLANAN ASGARİ ÜCRET VE ÜCRET İYİLEŞTİRME TALEPLERİ

Bütün ücretlere 1.000 TL iyileştirme yapılması gerektiğini aktaran DİSK, 2022 yılı için ücretlerde ve asgari ücret talebinin 5.200 TL olduğunu ve bu taleplerinin gerçekleşmesi için mücadele edeceklerini açıkladı.

DİSK ASGARİ ÜCRET VE ÜCRET İYİLEŞTİRME TALEPLERİ

Bütün ücretlere 1.000 TL iyileştirme yapılmalıdır!

Asgari ücret net 5.200 TL olmalıdır!

1500 TL olan En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir!

Emekli aylıklarında alt sınır asgari ücret olmalıdır.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ