logo

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Cemaatle Namaza Ara Verilecek

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Cemaatle Namaza Ara Verilecek

Din İşleri Yüksek Kurulunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle cuma ve vakit namazlarıyla kararını açıklayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cemaatle namaza ara verilmesi gerektiğini söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında, cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesinin gerekli hale geldiğini açıkladı.

Yeni tip koronavirüsün bulunduğu ortamda insandan insana hızlı bir şekilde yayılarak çok kısa sürede salgın haline geldiğini belirten Erbaş, Türkiye’de vaka sayısının artmaya başlamasının yanı sıra kamu otoritesi tarafından tedbir amacıyla insanların bir araya geldiği organizasyonların iptal edildiğini hatırlattı.

CEMAATLE NAMAZ KILINMAYACAK, CUMA NAMAZI ZATEN KILINMAYACAK

Vatandaşların cuma günleri toplu şekilde namaz kılmak istemeleri durumunda alınacak tedbirler aktaran Ali Erbaş, “Cami görevlilerimiz gerekli tedbirleri alacak. Cemaatle namaz kılınmayacak, cuma namazı zaten kılınmayacak. Müslüman kardeşimiz eğer cami yakınındaysa, camide namaz kılmak istediyse ferdi olarak camiye gidip namazını kılabilir. Bu süreçte çok titiz bir şekilde tüm camilerimiz ve mescitlerimiz de hijyenik ortamın sağlanması noktasında elden geçirilecek ve temizlenecek.” Dedi.

BİR KİŞİNİN BU VİRÜSÜ TAŞIDIĞI ORTAYA ÇIKTIKTAN SONRA KARANTİNA

Umreden dönenlerle ilgili karantina süreci ile ilgili açıklama yapan Ali Erbaş, umreciler arasından bir kişinin bu virüsü taşıdığı tespiti ile karantina sürecinin başladığını kaydederek; “Sağlık Bakanımız açıkladı. Sadece umreden gelenler için değil dünyanın dört bir yanından, yurt dışından gelen tüm yolcular için evlerinde 14 gün kalmaları ve ziyaretçi kabul etmemeleri gerektiği noktasında açıklamalar oldu. Bakanlığımız bunu en güzel şekilde takip etti. Tabii ki umreciler arasından bir kişinin bu virüsü taşıdığı ortaya çıktıktan sonra karantina kararını almış oldu bakanlığımız. Bu uygulama devam etmektedir.” Dedi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ