logo

DİYARBAKIR ORTASINDA VURULMUŞ UZANIRIM

cafer-yazar

Reyting yarışında ayakta kalmaya çabalayan haftalık Türk dizileri gibi ülkemin hali. Her hafta yeni bir olay yeni bir trajedi yeni bir kumpas senaryo edilmeli ki o haftayı da ayakta geçire bilsinler. Düşürülen uçağın ardından Rusya ile papaz olunuyor,  akabinde gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül tutuklanıyor. Asker, polis ölümlerinin sıradanlaştığı şu günlerde gündemi değiştirmiyor artık bu haberler. Ardından Diyarbakır Baro Başkanı  Tahir Elçinin katledildiğini öğreniyoruz ajanslardan. Televizyonlarda reyting sokaklarda kelle avcıları boş durmuyor anlayacağınız.

Erken seçim arifesinde halkın gözünü beyaz toroslarla korkutanlar ne yazık ki farklı bir dünyayı sunmuyorlar yurttaşlarına. Son on iki yılda ne çok kan ve göz yaşı yazıldı bu halkın hanesine. Ve görünen o ki “BARIŞ” diyen kafasına yiyor ilk taşı.

Kiminin saygı duyduğu belki de çoğunun nefret ettiği bir isimdi Tahir Elçi. Oysa sorun kimin kimi sevdiği yada kimden nefret ettiği değil artık. Bir baro başkanı herkesin gözü önünde katlediliyorsa ve zanlılar ellerini kollarını sallayarak hedeflerine ulaşa biliyorlarsa sorun büyük ve tehlikelidir şimdi.

Berkin Elvanı tek atışta yaşamdan kopartanların, saldırganların üzerine şarjör boşatmalarına rağmen isabet ettirememeleri, şüpheli aracın etrafını saran polislerin hiçbir tedbir almadan hamle yapmaları acemice ve düşündürücü.

Peki şunun farkında mıyız? Adana da yakalanan tırlar ile ilgili “Vallahi ve billahi o silahlar Türkmenlere gitmiyordu” diyen Tuğrul Türkeş’in bakan, bunları haber yapan Can Dündar’ın hapsedilmesinin. Ya da PKK terör örgütü değildir diyen Ak Parti Mardin milletvekili Orhan Miroğlu’na ses çıkartılmaması fakat aynı cümleyi kuran Tahir Elçinin çıkarıldığı mahkemece Adli kontrol tedbiri çerçevesinde yurt dışına çıkışı yasağının getirilmesi ve sonrasında katledilmesinin.

Erken seçim sonuçlarının ardından gücü tekrar eline alanların sundukları bir dünyadır bu yaşananlar. İlk olmadığı gibi sonda olmayacaktır. Tahir Elçi mi? Türkiye’nin karanlık tarihinde diğer yitip gidenler gibi Faili Meçhul olarak kalacaktır.

Cafer KAYADİBİ
cafer.kayadibi@gmail.com

Etiketler: » » » »
Share
1010 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ