logo

DOSTLARDAN VEFA: ‘RUHİ SU ‘SEN GİTTİN GİDELİ’

DOSTLARDAN VEFA: ‘RUHİ SU ‘SEN GİTTİN GİDELİ’

ruhi_su (1)30.ölüm yıldönümü nedeniyle dostları, sevenleri ve dinleyenlerinin ‘Sen Gittin Gideli’ başlığı altından mektuplar ve anılardan oluşan “Ruhi Su ‘Sen Gittin Gideli'” kitabı geliyor.

Dostlarından anlamlı vefa kitabı: ‘Ruhi Su ‘Sen Gittin Gideli’

Ünlü sanatçımız Ruhi Su’nun 30.ölüm yıldönümü nedeniyle dostlarının, arkadaşlarının, sevenlerinin ve dinleyenlerinin ‘Sen Gittin Gideli’ başlığı altından kaleme aldığı mektuplardan ve anılardan oluşan “Ruhi Su ‘Sen Gittin Gideli'” kitabı yayına hazır. Daha önce ünlü şairimiz Nâzım Hikmet’in 50. ölüm yıldönümü nedeniyle aynı tarz bir kitap hazırlayan Alâettin Bahçekapılı’nın kolaylaştırıcılığında yayımlanan “Ruhi Su ‘Sen Gittin Gideli'” kitabında bu kez Bahçekapılı’nın yanı sıra öğretmen, Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nabi Belekoğlu imzasını da görüyoruz.

BRT Yayınları’nın 30. kitabı olarak yakında raflarda yerini alacak “Ruhi Su ‘Sen Gittin Gideli’” kitabı dostlarının, arkadaşlarının, sevenlerinin ve dinleyenlerinin geçen yıl yaşadığımız 30. ölüm yıldönümünde kendisine yazdığı mektuplardan ve ilk kez kaleme alınan anılardan oluşuyor. Ruhi Su’nun hiçbir yerde yayımlanmamış fotoğraflarının da yer aldığı kitap, benzer bir çalışmayı ünlü şairimiz Nâzım Hikmet’in 50. Ölüm yıldönümü olan 2013’te gerçekleştiren Alâettin Bahçekapılı’nın kolaylaştırıcılığında hazırlanmış.  296 sayfadan oluşan, büyük boy  “Ruhi Su ‘Sen Gittin Gideli'” kitabında bu kez Bahçekapılı’nın yanı sıra öğretmen, Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nabi Belekoğlu imzasını da görüyoruz.

ruhi_su (2)

“Ruhi Su ‘Sen Gittin Gideli’” kitabında Hıfzı Topuz, Bertan Onaran, Karabey Aydoğan, Emin İgüs, Cevat Çapan, Cengiz Bektaş, Öner Yağcı, Tektaş Ağaoğlu, Zeynep Oral, Şanar Yurdatapan, Sarper Özsan, Işıl Özgentürk, Şükran Soner, Deniz Türkali, Ahmet Özer, Turgay Fişekçi, Semih Poroy, Yaşar Miraç, Alâettin Bahçekapılı, Ayten Mutlu,  Gülsüm Cengiz, Müjdat Gezen, Behiç Ak,  İbrahim Balaban, Mehmet Aksoy, Filiz Ali, Ömer Asan ve İsmail Hakkı Demircioğlu’nun da aralarında bulunduğu 60 yazar, çizer, sanatçı, yönetici, sanatçı ve “ Ruhi Su sevdalısının” 30. ölüm yıldönümü nedeniyle kaleme aldığı mektupları ve anıları yer alıyor.

ruhi_su (3)

Ruhi Su ile yolları kesişen, dostluk kuran, çalıştığı koroda bulunan ya da yapıtlarını dinleyerek seven  Ali Ekrem Budak, Aşkın Baran, Ufuk Karakoç, Battal İlgezdi, Refik Köksal, Erkan Uğur, Dr. Ferda Ereren, Dr. Erdal Şalikoğlu, Varlık Özmenek, Mehmet Doruk, Günel Altıntaş, Su Apaydın Öge, Yücel Gürsel, Mehmet Atay, Selçuk Ülker, Dr. Ali Naki Selmanpakoğlu, Niyal Akmanalp, Bekir Gerçek, Mehmet Salih Akan, Haydar Gedikoğlu, Kâzım Turan Ural, Ali Özkal, Orhan Nedim Ayık, Muzaffer Özdemir, Mükremin Mungan, Hanefi Yeter, Ekin Duru, Sevim Günay, Sevgi Türker Terlemez, A. Levent Alpay ve Yaşar Özürküt de mektuplarıyla, anılarıyla kitaba değer katanlar arasında.  Kitap, Ruhi Su’nun kurucusu olduğu ve şimdilerde Ruhi Su Dostlar Korosu olarak çalışmalarını sürdüren koronun da 40. yıldönümüne denk gelmesi açısından ayrı bir özellik taşıyor.

Ruhi Su dostlarının özel arşivlerinden derlenen hiçbir yerde yayımlanmamış fotoğrafların da yer aldığı  “Ruhi Su ‘Sen Gittin Gideli’” kitabı BRT Yayınları’nın 30. yayını olarak yakında kitapseverlerle buluşacak.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ