logo

11 Şubat 2017

DÜNKÜ VE BUGÜNKÜ MÜSLÜMANLIK  


Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com

coskun-ozdemir-yazar

”Urfa’da 30 yıl öğretmen olarak çalıştım. Bu uzun yıllar boyunca tek bir kırgınlığım olmadı..Daima ilgi ve saygı gördüm. Muhafazakar, dindar Urfa halkı ile ilişkimiz hep sevgi saygı çerçevesinde gelişti”

Bu sözlerin sahibi 1927 yılında 19 yaşında İzmir Karşıyaka’dan Urfa’ya ilkokul öğretmeni olarak tayin olan annem Lamia Özdemir’dir. Annem ilk bakışta Urfa’yı beğenmedi ise de Urfa doğumlu Turan okulu başöğretmeni İhsan beyi beğenerek ve 1928 yılında onunla evlenerek 1929’da benim doğumuma yol açıyor.

İki Atatürk sevdalısı cumhuriyet öğretmeninin evinde doğmak büyük talih. Kuşkusuz bu talih beni ömür boyu takip  etmiştir. Evet Urfa anadolunun muhafazakar ve dindar insanların çoğunlukta olduğu bir ilimizdir. Nüfüsun bir bölümü kürt bir bölümü arap ve Türktür. Akkoyunlulardan kalan Türkmenler de vardır Urfa da..Az sayıda Musevi ve ermeni de bulunmaktadır ilimizde.. Kadınlar örtülüdür ama türban yoktur..Saçları görülür kadınlarımızın..Urfa’ya dışarıdan gelmiş olanlara ”Garip” bu sözcük onların yerli halkın kurallarına tabi olmadığını ifade eder. Annem ve benzerlerine örtünmedikleri için tepki göstermek söz konusu değildir.

Bugün örtünmeyen kadınlar fuhuşu davet ederler diyen, müziğin her türlüsünü günah sayan profesörlerimiz var. Öğretmenler büyük saygı ve destek görür. Urfa’da Kürt Türk ayrımı o yıllarda yoktur. Öğretmen o yıllarda Hazreti İbrahim’in göllerindeki balıklar kadar kutsaldır. Çocukluğumda annemle sokakta yürürken karşıdan gelen Urfalı erkeklerin muallime hanım rahat geçsin diye sokağın kenarına çekilip hareketsiz kaldığını hatırlarım. Öğrenci velileri ile öğretmenlerin ilişkileri mükemmeldir. Doktorlar okulların avlularında trahom tedavisi yaparlar. Urfalı doktor annemin tedavisi için eve geldiğinde para teklifine tepki gösterir. ”Hocanım siz bizim çocuklarımızı eğitiyorsunuz. Sizden para almak olur mu” ?  Urfanın orta yerinde Türk musikisi yapılan içkili gazino  vardır. Ama ramazanda içki içilmez. Kahvelerde şeker getirirler. Tavlayı kaybedenin ödemesi için..

Asistanlık yıllarımda izinli gidişlerimde annem babam okulda iken evde hizmet veren Urfalı kadınla yalnız kaldığımda onun şu sözlerini hatırlarım “Coşkun beg..Bahıyamanayın her bişeyi bizden iyi. Analığı da hanımlığı da insanlığı da herbişeyi” Sağ duyu sahibi bu dindar kadın bu özelliği görebilmiştir. Din ve inançlar yüzünden bugünkü ayrışma kutuplaşma yoktur. Özetle bugünkü taassubu o yıllarda görmezsiniz..Bir kalkınma içindedir her açıdan ülke. Bunun bilincindedir halk.

Mustafa Kemal büyük kurtarıcı olarak halkın gönlünde yer etmiştir. Ama köy ağaları değil. Toprak reformu yapılamamıştır. Büyük toprak sahipleri demokrat partiyi kurmuşlardır ve seçimlere gidilmektedir. Köy ağaları eğitim reformu ile neler kaybedeceklerini kestirmişlerdir. Siyasete soyunurlar ve çok güçlü bir ağa Kinyas Kartalın da desteği ile Büyük eğitimci Hasan Ali’yi devirirler. Köy Enstitülerini yok etmek üzere hamle yaparlar. Kuşkusuz en soylu en büyük yurtseverleri yetiştiren bu okulların mezunları Anadoluya dağılınca neler olacağını çok iyi algılıyorlardı. Yazık ki bu büyük darbe muhafazakar politikacıların desteği ile başarıya ulaşmış DP’nin iktidara gelişi ile sonuca ulaşılmıştır. DP’nin Urfa’ya tayin ettiği köy ağası belediye başkanı o güne kadar benzeri görülmedik bir ifade ile benim de bulunduğum bir sofrada “orucunu yiyenin katli vaciptir” demiştir.

Yakın yıllarda ben ”laikleri öldürebiliriz” ifadesine sık sık tanık oldum. Bir IŞID’LININ mahkemede “ben Allahın emirlerini yerine getiriyorum beni neyle suçluyorsunuz”  deyişi çok şey anlatıyor. Evet feodalite ağalar politikacılar tarikatlar ve ABD el birliği ile Türkiye’yi uygarlık çağdaşlık hedefinden uzaklaştırmış hurafelerle, batıl inançlarla şekillenen bir islam anlayışı ülkeye egemen olmuştur. Bir çok kez yineledim, kadınlara saçın telini göstermeyi sesli gülmeyi, sokağa yalnız çıkmayı, öğrenciye hocasının elini sıkmayı  yasaklayan müziğin her türlüsünü günah sayan, erkeklere 70 huri vaad eden kadınların gılmanla yetinmesini emreden bir inanç bir Allah yarattılar..

Yaşar Nuri bu tahrifatı çok güzel anlatıyordu.O halde milyonlarca halkımıza herşeyden önce gerçek Allah, kuran ve islam dini öğretimi gerekli ve zorunlu değil mi?.Allahı en yüce en büyük en üstün hiçbir kıyaslamaya konu olamayacak, akla bilime öncelik veren bir yüce varlık olarak göremeyen yanmaz kefen icat edip satan Cübbeli hocanın peşindeki bir halkla başbaşayız. Burada halkın bilim insanlarına ve aydınlamacı bilgilere ihtiyacı olduğu çok açık değil mi? Bu günkü kargaşadan kutuplaşmadan  sorumlu olan bu çarpık din anlayışından yarar uman oy peşindeki politikacılardır. Halkın bir ümmet toplumu olmaktan çıkıp bir birey olmasına özgürce düşünüp bilinçli seçimler ve tercihler yapmasına olanak tanımadılar. Dürüstçe davranıp halkı sorgularsanız büyük çoğunluğun demokrasi rejim insan hakları kadın hakları uygarlık konularında çok yetersiz çok ilkel durumda olduğunu görürsünüz..AKP, iktidarını halkın bu yoksunluklarına borçludur. Bu yoksunluklarla halkçı bir sol partinin seçim kazanma şansı olamaz. Gerçek yurtseverler bu gerçekleri yadsıyamazlar bu gerçeklerimizi görmezden gelemezler. Bu ülkenin içine daldığı büyük çıkmazdan kurtulması ancak bu gerçeklerimizin görülmesi ve elbirliği ile çare aramamızla  mümkün olabilir.

Prof.Dr. Coşkun Özdemir  

https://profcoskunozdemir.wordpress.com/2017/02/08/dunku-ve-bugunku-muslumanlik/

Etiketler: » » » »
Share
797 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

DÜNKÜ VE BUGÜNKÜ MÜSLÜMANLIK  ” için 2 Yorum

 1. recep : diyor ki:

  DÜNKÜ VE BUGÜNKÜ MÜSLÜMANLIK 
  https://www.itvhaber.com/?p=112223
  #CoşkunÖzdemir #Yazar #Urfa #Öğretmen #Makale #Müslümanlık

 2. Hülya Sezgin : diyor ki:

  Hocam gerçekleri anlatan canlı tarih gibi yazınızı keyifle okudum… Kaleminize sağlık. Teşekkürler. …

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GURBETTEKİLER

  09 Aralık 2018 Yazarlar

        Gurbet, insanın doğup büyüdüğü, aile ocağının bulunduğu yerden uzak yer, yabancı yer. Sanırım sözlük anlamından başlayarak gurbet ve gurbettekileri anlatmak en doğru yolsa gerek. Şu anda ülkemizde yaşayan insanların sanırım yüzde altmış kadarı bu kavramla iç içe yaşıyor. Hatta bu kavramla değil, bu GURBET gerçeğiyle yaşıyor. Köylerin ya da daha doğru tabirle kırsalın, yerinde yerleşik olan nüfusunun en az beş katı kadarı kentlerde yerleşik durumdadır. İşte buradan yola çıkarsak, gurbet sözcüğü daha da bir anlam kazanmaktadır. Gurbet’in an...
 • SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE 80 YIL

  10 Kasım 2018 Yazarlar

       Tam elli üç yıl önceydi Mustafa Kemal Atatürk’le gıyabında tanışmamız. Yıl 1965 ben ilkokula başlamıştım. Aslında daha da önceydi, O’nu tanımam. Çünkü kocaman bir taş kaidenin üzerinde ki heykeli duruyordu, işyerimizin tam karşısındaki ilçe meydanında. Tanıyordum ama çocukluğumdan kaynaklı anlayamamıştım kim ve ne olduğunu! Okula başladığımda sınıfa ilk girdiğimde meşhur kara tahta üzerinde duran resmini görünce biraz da şaşırmıştım doğrusu. ‘’Caddedeki bu adamın ne işi var burada’’ der gibi. Sonra her gün okul bahçesinde okuduğumuz öğrenc...
 • Avakado çekirdeği…

  08 Kasım 2018 Yazarlar

  Pazardan aldığım avakadoyu soğanların yanına koydum ki soğanların çıkardığı gaz ile çabucak yumuşasın... Yumuşasın ki yenilecek kıvama gelsin... İki gün sonra yumuşamış avakadoyu ortadan ikiye böldüm. Yumuşak yeşil meyveyi sıyırdım. Dövülmüş bir diş sarımsak limon ve zeytinyağı ile karıştırdım. Kahvaltıda ekmeğin üstüne sürüp sürüp yiyeceğiz. Çünkü çok faydalı. Pek çok vitamin ve mineral barındırıyor içinde. E tadını da seviyoruz... Ortasından kocaman bir çekirdek çıktı. Dışı yağlı... Önce yüzüme sürdüm. En iyi doğal kremmiş. Cilde iyi ge...
 • Yerel Seçimde Ataşehir’i Yönetmeye Aday Olanlar

  21 Ekim 2018 Yazarlar

  Yaklaşan takvimi işleyen 31 Mart 2019 Yerel Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nde adaylık başvuruları başladı. Şu ana kadar 5 aday İlçe Başkanlığına başvurarak adaylığını duyurdu. Recep Kenan/itvhaber.com CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan takvime göre aday adaylık başvurusunun son gününde 19 Ekim 2019 Cuma günü CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı’na gelerek, İlçe Başkanı Hakı Altınkaynaka dilekçesini veren geçici olarak görevden uzaklaştırılan mevcut Ataşehir Belediye Başkanı Battal İgezdi, Ataşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı b...