logo

Ekrem İmamoğlu: ‘Kararlı Adımlar Atmaktan Çekinmeyeceğiz’

Ekrem İmamoğlu: ‘Kararlı Adımlar Atmaktan Çekinmeyeceğiz’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ile Saraçhane’deki makamında bir araya geldi.

Ziyarette konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB olarak önceliklerinin tüm vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşmasının, tüketim alışkanlıklarındaki hataların düzeltilmesinin en önemli politikalarından birisi olduğunu kaydetti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kararlı adımlar atmaktan çekinmeyeceğiz” dedi.

İMAMOĞLU: “VATANDAŞLARIMIZI SAĞLIKLI GIDAYA ULAŞTIRMADA CİDDİ MOTİVASYONA SAHİBİZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger’in veda ziyareti öncesinde, Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ile bir araya geldi. İBB olarak önceliklerinin İstanbulluları sağlıklı gıdaya ulaştırmak olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Bu bizim en önemli politikalarımızdan bir tanesi. Covid-19 pandemisi ile birlikte tüm dikkatlerimiz sağlığa dönmüşken insanların direk sağlığını etkileyen sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda çok ciddi motivasyona sahibiz. Kararlı adımlar atmaktan da çekinmeyeceğiz” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ile Saraçhane’deki makamında bir araya geldi. Gutu’ya, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ile FAO İletişim ve Ortaklıklar Uzmanı Aylin Alpagut da eşlik etti.

VİOREL GUTU: “FAALİYETLERİNİZDEN ETKİLENDİK”

İBB’nin yürütmüş olduğu faaliyetlerden çok etkilendiklerini kaydeden Gutu, “Sizlerin 125 okulda 38 bin öğrenciye farkındalık eğitimlerinin verilmesi bizi çok etkiledi. Bundan dolayı da sizlerle çalışabileceğimizi, işbirliği yapabileceğimizi düşündük” dedi.

Dünyadaki tüm gıdanın üçte birinin israf edildiğini, amaçlarının da bu israfın önüne geçmek olduğunu belirten Gutu, şöyle devam etti:

“Covid-19 öncesinde 820 milyon insan açlıkla mücadele ediyordu. 7 milyarlık dünya nüfusunun pandemi sebebiyle açlıkla mücadele eden insan sayısında yüze 12-14 oranında bir artış gözlendi. ‘Gıdanı Koru Kampanyası’ ile Türkiye’de ciddi bir adım attık. Okullarda çocuklara yönelik eğitimlerle bu alanda farkındalık yaratmak istiyoruz. Türkiye’ye bu konuda çok inanıyor ve güveniyoruz. Bunu Türkiye’de başlatarak diğer ülkelere de yayacağız. 16 Ekim’i ‘Dünya Gıda Günü’ olarak kutlayacağız. ‘Eylemlerimiz Geleceğimizdir’ teması ile bunu büyük bir etkinlik olarak kutlamak istiyorduk ama pandemi sebebiyle az katılımlı bir etkinlik olarak düzenleyeceğiz.”

İmamoğlu da Gutu’nun “16 Ekim’i ‘Dünya Gıda Günü’ olarak kutlayacağız” demesi üzerine araya girerek, “Biz bu konuda ciddi adımlar atmaya başlayalım. 16 Ekim’de de halka bu güne kadar neler yaptığımızı ve bundan sonraki yol haritamızı açıklarız” dedi.

EKREM İMAMOĞLU: “KARARLI ADIMLAR ATMAKTAN ÇEKİNMEYECEĞİZ”

Gutu’dan sonra konuşan İmamoğlu da gıdanın sadece üretim aşamasının değil tüketim aşamasının da yönetilmesi gerektiğini söyledi. “İstanbul’un çok büyük bir kent olduğunu belirten İmamoğlu, “İstanbul’daki gıda israfı, pek çok ülkedeki açlık sınırı rakamlarına denk durumda” dedi.

“Üretim ile tüketim zinciri arasındaki tüm kayıpları engellemek de çok önemli” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“İBB olarak önceliğimiz; tüm vatandaşlarımızın sağlıklı gıdaya ulaşması ve bu bizim en önemli politikalarımızdan birisi. Aynı zamanda insanlarımızdaki tüketim alışkanlıklarındaki hataların düzeltilmesi de İBB’nin politikalarından birisi olacak. İstanbul’un köylerinde tarım yapan çitçilerin ürettikleri sadece İstanbul ile sınırlı kalsın istemiyoruz bu ürünlerin çevre illere de ulaştırılmasını istiyoruz. Covid-19 pandemisi ile birlikte tüm dikkatlerimiz sağlığa dönmüşken insanların direk sağlığını etkileyen sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda çok ciddi motivasyona sahibiz.  Kararlı adımlar atmaktan da çekinmeyeceğiz. Sağlıklı gıda ve gıda kaybının önlenmesi konusunda önümüzdeki sonbaharda yeni bir politika oluşturup daha ciddi adımlar atacağız.”

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ