logo

Ekrem İmamoğlu’nun Mazbatası İçin Seçim Kuruluna Dilekçe

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İl Örgütü, Genel Başkan yardımcıları, PM üyeleri, il başkanları ve milletvekilleri Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının verilmesi istedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İstanbul İl Örgütü ile birlikte; Genel Başkan Yardımcıları, Parti Meclisi üyeleri, milletvekilleri Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almak için Çağlayan Adliyesi’nde bulunan İstanbul İl Seçim Kurulu’na dilekçe verdi.

Canan Kaftancıoğlu, Gamze Akkuş İlgedi’nin de olduğu Genel Başkan yardımcıları, milletvekilleri beraberindeki il başkanları ile birlikte 81 il başkanlığı ile birlikte ortak ve eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, çok sayıda CHP’li milletvekiliyle birlikte İl Seçim Kurulu’na ikinci kez dilekçe vererek İstanbul’daki seçimlerde önde olan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının verilmesini istedi. İstanbul’daki son duruma ilişkin bilgi veren Kaftancıoğlu, İstanbul’da sandıkların yüzde 97.2’sinin sayıldığını, sadece Avcılar, Esenyurt ve Maltepe ilçelerinde bazı sandıklarda sayımın devam ettiğini söyledi. Kaftancıoğlu, YSK’nın yeniden sayım kararı aldığı 22 ilçede 57 sandıkta yapılan sayımlarında tamamlandığını ve Ekrem İmamoğlu lehine 13 oy fazladan çıktığını belirtti.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bugün aralarında Genel Başkan Yardımcısı Özgür Özel, Seyit Torun, Sezgin Tanrıkulu, Abdullatif Şener, Aykut Erdoğdu, Gamze İlgezdi ve Sera Kadıgil’in de bulunduğu çok sayıda İstanbul milletvekiliyle birlikte İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İl Seçim Kurulu’na gelerek dilekçe verdi. Dilekçede, “YSK’nın resmi verilerine göre; 4 milyon 169 bin 967 oy alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde en çok oy alan aday Ekrem İmamoğlu olmuştur. Seçim kanunun 22. maddesine göre, en çok oy alan aday büyükşehir belediye başkanlığına seçilmiş olur. Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçildiğine ilişkin mazbatanın verilmesini talep ediyoruz” denildi.

“İMAMOĞLU’NUN MAZBATASINI İSTEMEK ÜZERE DİLEKÇEMİZİ VERDİK”

Daha sonra milletvekilleri ve parti üyeleriyle birlikte İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 8 Nisan’da da Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının verilmesi için dilekçe verdiklerini hatırlatarak; “Bugün yine Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüm yöneticileri ve milletvekillerimizle birlikte bir kez daha bu ilgili kanunun maddelerine dayandırılarak ve geçmiş örneklerini vererek bir kez daha mazbatamızı istemek üzere dilekçemizi vermiş bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da 2. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezinde Türkiye’nin 81 ilinde CHP il başkanları tarafından eş zamanlı olarak Yüksek Seçim Kuruluna (YSK)’a şu çağrıyı yaptı:

“YSK, yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır. YSK, seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. YSK, demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine ‘Dur’ demek zorundadır. YSK, ‘Hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu?’ buna açık ve net cevap vermek zorundadır. ‘YSK’de hakimler mi var, yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?’ Bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır. İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Bu YSK’nin tarihsel sorumluluğudur.”

“ŞU ANKİ GÜNCEL FARK, 15 BİN 119”

Açıklamanın ardından soruları da yanıtlayan Kaftancıoğlu, geçersiz oyların sayımının yavaşladığı iddialarına ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:

“Şu an itibarıyla İstanbul’da 31 bin 186 sandığın 30 bin 247’si sayıldı. Bu da yüzde 97’lik bir orana denk geliyor. İstanbul’un 4 ilçesinde, Pendik, Avcılar, Esenyurt ve Maltepe’de sayımlar devam ediyor. Pendik, Avcılar ve Esenyurt’ta sayımlar bugün, birkaç saat içinde bitecek. Sadece Maltepe’de hem belediye oyları hem büyükşehir oyları sayılıyor. Maltepe ilçesindeki sayımlar sandık kurulu değil, ancak MHP’nin başvurularıyla yavaşlatıyor. Şu anki güncel fark, 15 bin 119. Dün, başlangıçta 51, ardından 6 sandık daha eklenerek 57 sandık sayımı kararı çıkmıştı, 22 ilçemizde. O sayımlarda bizlerin lehine oylar çıktığı görülüyor.”

“BÜYÜKÇEKMECE’DE USULSÜZLÜK YOK, VATANDAŞI TERÖRİZE ETME HALİ VAR”

Büyükçekmece’deki son gelişmelere değinen Kaftancıoğlu, seçim takvimine göre 17 Ocak-31 Ocak arasında seçmen listelerinin askıya çıktığını, partiler tarafından yapılan tespitler sonucunda başvuruların yapıldığını ve 31 Ocak itibarıyla seçmen listelerinin kesinleştiğini anlattı.

Kaftancıoğlu, bu süre içinde CHP’nin İstanbul’un 39 ilçesinde “taşıma, yığma seçmenlere” dair itirazlarının yaptığını dile getirdi.

YSK tarafından 2014’te Iğdır seçimlerinde alınan kararı paylaşan Kaftancıoğlu, “Seçimler bittikten sonra oy kullanan seçmenlerin seçmen listelerinde usulsüzlük yapıldığı tespit edilmiş. Büyükçekmece’de olduğu gibi değil. Büyükçekmece’de herhangi bir usulsüzlük yok, sadece vatandaşı terörize etme hali var. Iğdır’da, usulsüzlük yapıldığı belgeleriyle tespit edilmiş ve seçim sonrası belgeler YSK’ye verilmiş. YSK’nin aldığı karar, ‘Evet, bu seçmen listelerinde bir usulsüzlük var. Oy kullanmaması gereken seçmenler oy kullandı, ancak YSK olarak süreç tamamlandığından ve oradaki seçimler sonuçlandığından seçmen listelerinde usulsüzlük olmasına rağmen seçimlerin iptali reddedilmiştir.’ İşlerine geldiği zaman bu kararları aldıranların, yine işlerine geldiği zaman ortada bir hukuksuzluk olmamasına rağmen, süreç normal bir şekilde ilerlemişken, seçimin iptaline dönük dilekçe vermelerinin açıklanabilir hiçbir yanı yok. Açıklayıcı tek cümle: AKP’nin sandıkta kaybetmeyi bilmemesidir. Bunun başka hiçbir açıklaması olamaz.”

Etiketler: » » » » » » »
Share
497 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ